Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän uusi puheenjohtajisto on valittu

06.04.2023 |14:36

Perussuomalaisten uusi eduskuntaryhmä piti tänään järjestäytymiskokouksensa eduskunnassa. Kokouksessaan ryhmä valitsi uuden puheenjohtajiston viime kauden eduskuntaryhmää luotsanneen Ville Tavion luopuessa tehtävästä.

Uudeksi eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi valittiin Lulu Ranne Hämeenlinnasta. Viime kaudella Ranne toimi eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtajana. Ranne on diplomi-insinööri ja toisen kauden kansanedustaja.

Varapuheenjohtajiksi valittiin Vilhelm Junnila Naantalista ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Mari Rantanen Helsingistä. Kaikki valitut ovat toisen kauden kansanedustajia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”

14.09.2026 |14:57
9.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi