

PS ARKISTO
Ilmastopaneelin pelottelulinja jatkuu – Ranne vaatii malttia hätäilyyn: Hiilineutraalisuustavoite 2035 meni jo
Kansainvälinen ilmastopaneeli IPCC julkisti tänään kuudennen yhteenvetoraporttinsa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtajan Lulu Ranteen mukaan julkistustilaisuus jatkoi IPCC:n tuttua ilmastopelottelulinjaa, joka vaatii mittasuhteiltaan täysin epärealistisia toimia ilmaston lämpenemisen rajaamiseksi 1,5 asteeseen.
Perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne muistuttaa IPCC:n ja 50 vuotta pidettyjen ilmastokokousten julistavan muutaman vuoden välein maailman tuhoutuvan, elleivät kaikki valtiot ja miljardit ihmiset muuta elämäänsä välittömästi ja täydellisesti.
– Maailma ei silti ole tuhoutunut. Päästöjäkin on vähennetty, mitä on pystytty. Tosiasia kuitenkin on, että maailman hiilen ja öljyn kulutus on kaikkien aikojen huipussaan ja pysyy vielä pitkään sillä tasolla. Kehittyvät maat tarvitsevat energiaa, eikä fossiilisten tilalle ole vielä tarjolla teknistaloudellisesti kestäviä, päästöttömiä ja skaalautuvia vaihtoehtoja. Kyse ei ole Suomesta tai ideologiasta, vaan fysiikan ja talouden tosiasioiden muutosvauhdille asettamista rajoista.
Aasiassa rakennetaan satoja uusia hiilivoimaloita
YK:n pääsihteeri António Guterres vaati puheessaan OECD-maita lopettamaan hiilen käytön vuoteen 2030 mennessä ja kaikkia muita maita vuoteen 2040 mennessä.
Ranteen mukaan Kansainvälinen energiajärjestö IEA ennakoi, että tänä vuonna hiiltä poltetaan maailmassa yli 8 miljardia tonnia, mikä on enemmän kuin koskaan, ja määrä on kasvussa. Tämän faktan Gueterres unohtaa mainita.
– Aasiassa on satoja uusia hiilivoimaloita rakenteilla. Jokainen voi siitä arvioida, kuinka realistinen pääsihteeri Guterresin vaatimus on.
Ihmisillä ei ole pulaa hädän tunteesta
Ranne jatkaa, ettei ihmisillä ole pulaa hädän tunteesta. Lietsomalla sitä lisää IPCC tai hallitukset eivät saavuta mitään positiivista. Hallituksilla ei myöskään ole pulaa kunnianhimoisista tavoitteista. Kun entisiäkään tavoitteita ei ole teknologian ja rahan puuttuessa saavutettu, eivät kovemmat tavoitteet paranna tilannetta.
Ranne varoittaa, että vaikka olisi millainen hätä, hätäilyllä vain tappaa itsensä. Fossiilisista polttoaineista eroon pääseminen tulee onnistumaan, mutta se vaatii aikaa. Teknistaloudellisesti järkeviä ratkaisuja toteuttaa Suomen hiilineutraaliustavoite vuoteen 2035 mennessä ei vielä ole. Faktat kertovat, että se tavoite meni jo.
– Pitämällä jääräpäisesti kiinni tavoitteestaan Suomi on kuin se tv-friikki, joka osti 4K-television silloin kun ne maksoivat tuhansia, kun hieman odottamalla niitä alkoi saada satasilla. Maltti on tässäkin valttia.
Tosiasiat on tunnustettava
Tosiasioiden tunnustaminen on kaiken viisauden alku, sanotaan. Suomen kaltaiselle pienelle maalle ainoa toteuttamiskelpoinen vaihtoehto on arvioida realistisesti lämpenemisen mahdolliset haitat, sopeutua niihin ja siirtää tavoitteemme vuoteen 2050.
– Meidän velvollisuutemme on huolehtia kotimaamme taloudesta, jotta täällä voi kasvaa ja kouluttautua hyvinvoivia Suomen rakentajia. Ylikireän, talouttamme ja arkeamme kurjistavan ilmastopolitiikan tilalle on otettava sinivalkoinen ilmasto-, ympäristö- ja energiapolitiikka, joka vahvistaa Suomea. Vain niin pysymme elinvoimaisena kehittämään ratkaisuja muihin meitä suurempiin ongelmiin, Ranne päättää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ilmastohätäily ilmastopelottelu hiilenkulutus hiilineutraalisuustavoite 2035 sinivalkoinen siirtymä öljyn kulutus Ilmastopaneeli IEA ylikunnianhimoiset tavoitteet ilmastokokous IPCC António Guterres Lulu Ranne Hiilivoima ilmastopolitiikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hiilineutraali Suomi 2035 -ilmastostrategia perustuu vääriin laskelmiin ja on vaarallinen – Ranne: ”Kun skenaariot irtoavat todellisuudesta, ne muuttuvat arvottomiksi”

Ilmastopaneeli ehdottaa Suomen omaa liikenteen päästökauppaa – Ronkainen: Kuolinisku koko taloudelle

Lulu Ranne toteaa: ”Vain Uruguaylla on Suomea kireämpi ilmastopolitiikka”, johon tutkimusjohtaja Juho Rahkonen vastaa: ”Suomi on Euroopan Kuuba”

Liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla on kalliit seuraukset: ”Kehä kolmosen sisäpuolella tulee kylmä ja nälkä”

Purra muistutti överin ilmastopolitiikan karuista seurauksista – ympäristöministeri Ohisalolle ei kelpaa Nasan tutkimus, joka osoittaa Suomen jo olevan hiilinielu

Maailman ilmatieteen järjestön pääsihteeri Petteri Taalas kehottaa luottamaan Nasan tutkimukseen: ”Suomi on sitonut enemmän hiiltä kuin tuottanut päästöjä”

Berliinistä ei tulekaan hiilineutraali 2030 – kunnianhimoiset ilmastotavoitteet eivät kiinnostaneet kansanäänestyksessä

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän uusi puheenjohtajisto on valittu

Juho Eerolasta ensimmäinen varapuhemies
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.















