Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Elomaa ja Oinonen esittävät: Kansanedustajat Linnan juhliin joka toinen vuosi

02.12.2016 |14:29

Perussuomalaisten kansanedustajat Ritva Elomaa ja Pentti Oinonen ehdottavat, että kansanedustajat osallistuisivat jatkossa Linnan juhliin vain joka toinen vuosi.

– Näin muut kansalaiset saisivat mahdollisuuden osallistua Linnan juhliin kansanedustajien sijasta. Itsenäisyyden juhlavuoden lähestyessä etenkin Suomea vapauden ja tulevaisuuden taanneita naisia ja miehiä olisi hienoa nähdä juhlissa, Elomaa pohtii.

Elomaa ja Oinonen pitävät itsenäisyyspäivän juhlavastaanottoa arvokkaana tilaisuutena ja kutsun saaminen juhliin on aina kunnia. He toivovat, että juhlavastaanotolle voisi osallistua entistä enemmän ansioituneita kansalaisia, joita ei valita kutsulistalle pelkän viran tai luottamustehtävän perusteella.

– Kansanedustajat osallistuvat juhliin joka vuosi. Heidän sijastaan tuleville se olisi kuitenkin ainutlaatuinen tilaisuus. Itsenäisyys on kaikille kansalaisille juhlimisen arvoinen asia, toteaa Oinonen.

Viime vuonna Linnan juhlien kutsuvieraita oli noin 1800. Kaksisataa kansanedustajille lähetettyä avec-kutsua tarkoittaa sitä, että noin joka neljäs tai joka viides juhliin kutsuttu saapui paikalle kansanedustajuuden takia.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
6.
Suomen uutiset logo

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle

31.01.2025 |19:34
7.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää