Perussuomalaisten kannatuskasvu jatkuu – HS-gallupissa jo neljän prosenttiyksikön kaula kokoomukseen

30.07.2019 |12:43

Perussuomalaisten kannatuksen kasvutrendi ei taittunut kesälläkään. Helsingin Sanomien tilaaman, TNS Kantarin toteuttaman gallupin perusteella perussuomalaisia äänestäisi nyt 20,7 prosenttia suomalaisista eli 1,5 prosenttiyksikköä enemmän kuin kesäkuussa.

Kokoomuksen kannatus on laskenut 16,7 prosenttiin, eli ero Jussi Halla-ahon johtamiin perussuomalaisiin on jo neljä prosenttiyksikköä. Sdp (16,5 prosenttia) on myös alamäessä, eikä keskustakaan (12,2 prosenttia) ole pystynyt oikaisemaan syöksykierrettään.

Perussuomalaisten luontainen vastavoima vihreät sen sijaan nosti kannatustaan eduskuntavaaleja edeltävälle tasolle ja ohitti keskustan. Nyt vihreitä kannattaa 14 prosenttia suomalaisista.

Hallituksella enää niukan enemmistön tuki

Pääministeri Antti Rinteen johtamalla hallitusviisikolla on enää 55,3 prosentin luottamus.

Perussuomalaisten kannatusnousu viime heinäkuuhun verrattuna oli poikkeuksellinen. Vuosi sitten PS-kannatus oli 7,8 prosenttia. Nousua on siis 12,9 prosenttiyksikköä.

PS-kannatuksen kasvu heijastuu kokoomuksen puheenjohtajakisaan

Talouselämä spekuloi jo sillä, että nykyiselle vaihtoehtoinen hallituspohja olisi perussuomalaiset, kokoomus, keskusta ja kristillisdemokraatit. Sen yhteenlaskettu kannatus on nyt melkein sama kuin Rinteen hallituksella, vähän alle 55 prosenttia.

Talouselämän analyysin mukaan Petteri Orpon johtama kokoomus ei todennäköisesti koskaan lähde Halla-ahon yhtiömieheksi hallitukseen.

– Jos persujen suosion kasvu jatkuu, kokoomuksen ensi kesän puoluekokouksessa Orpo saanee kuitenkin haastajan, joka jakaa Halla-ahon huolet: maahanmuutto, maahanmuutto ja vihreät, Talouselämä-lehti ennakoi.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24
8.
Suomen uutiset logo

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida

22.09.2026 |14:46
9.
Suomen uutiset logo

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla

21.09.2026 |13:01

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi