

MATTI MATIKAINEN
Toimitus suosittelee
Viikon 22/2014 luetuin
Perussuomalaisten vaali-ilta: Tupla tuli!
Helsingin Botta, vaalien loppuhuipennus lähestyy. Kello 19.30 Yle haastattelee Timo Soinia viimeisen kerran ennen ennakkoäänien julkistamista.
– Millainen oli meininki turuilla ja toreilla eilen? Ylen toimittaja kysyy.
– Oikein hyvä. Kenttäväki on tehnyt hyvää työtä loppuun saakka. Olen hyvin luottavainen.
Toimittaja kysyy Soinilta arviota paikkojen määrästä.
– Sitä saa mitä tilaa, ne kaksikin paikkaa pitää voittaa. Kansa päättää, Soini vastaa ja sanoo, että perussuomalaisten nousu suurimmaksi puolueeksi olisi ”oikeus ja kohtuus”.
Selvä voitto – sillä pääsee hyviin pöytiin
Kello 20 Yle julkistaa ennakkoäänet. Timo Soini ottaa tuloksen vastaan kasvot peruslukemilla. Kolmatta paikkaa ei perussuomalaisille ainakaan ennakkoäänten perusteella tule: se on vain 12,8 prosenttia.
– No sillä ei kolmannelle paikalle nousta millään. Mutta voittoa on tuloksessa selvästi: kaksi on enemmän kuin yksi – sillä pääsee hyviin pöytiin Brysselissä, Soini sanoo.
Yle julkistaa pian, että perussuomalaisista läpi menisivät Jussi Halla-aho ja Sampo Terho. Ehdokkaana ollut kansanedustaja Pirkko Ruohonen-Lerner ottaa tuloksen vastaan hyvillä mielin.
– Ihan hyvä tunnelma on ollut. Olen tehnyt koko ajan eduskuntatyötä, eikä meillä ollut vaalilomaa. Budjettikin oli pieni, vain 20 000 euroa, joten siihenkään nähden en ole pettynyt. Minulla oli hieno kampanja yhteiseksi hyväksi, olen saanut kannattajiltamme hyvää palautetta ja haluankin kiittää kenttäväkeä lämpimästi, sanoo Ruohonen-Lerner, joka sai 8144 ennakkoääntä, kun Terho sai niitä 12 500.
Demareille luu käteen
Ehdokkaana myös ollut eduskuntaryhmän ensimmäinen varapuheenjohtaja Maria Lohela sanoo tehneensä vaalityötä alun perinkin yhteiseksi hyväksi – se on kaiken poliittisen työn perusta.
– Mutta heikko äänestysaktiivisuus kyllä hieman harmittaa, se oli hieno pettymys. 12,8 prosenttia ennakkoäänistä ei ole mieltä ylentävää, hän pahoittelee, vaikka uskoo SDP:n 13,6 prosentin olevan heille paljon pahempi tilanne.
Ennakkoäänistä kokoomus saa 22,7 prosenttia, keskusta 21,0, SDP 13,6, perussuomalaiset 12,8, vasemmistoliitto 9,4, vihreät 7,9, RKP 5,3 ja kristillisdemokraatit 5,6 prosenttia. Ennakkoäänten mukaan kokoomus saisi 4 paikkaa, keskusta 3, perussuomalaiset ja SDP 2 ja vihreät ja vasemmistoliitto molemmat yhden paikan.
Tämä muuttuu illan kuluessa niin, että kokoomus jää kolmeen paikkaan ja sen neljännen paikan saa RKP.
Alun perin moni ennakoi SDP:n puheenjohtajakamppailun nostavan kilpailevan SDP:n kannatusta jo eurovaaleissa ja nimenomaan uuden puhteenjohtajan Antti Rinteen houkuttelevan entisiä demareita takaisin perussuomalaisten joukosta. Tuloksen mukaan näin ei näytä käyvän, vaan puolueet saavat yhtä monta edustajaa europarlamenttiin.
Halla-aholle äänivyöry
Ylen paneelissa Soini muotoilee voiton jo uudelleen.
– Ei tullut jytky – tuli tupla!
Istuva europarlamentaarikko Sampo Terho on iloinen ja helpottunut saadessaan kansan luottamuksen perussuomalaisten euroedustajana.
– Fiilis on hyvä ja helpottunut, pitkä kampanja on ohi ja ääniä on tullut ihan mukavasti. Yli 12 500 ennakkoääntä oli hieno saavutus – enemmän kuin viimeksi sain ääniä yhteensä! Unelmoimme kyllä suuremmastakin voitosta eli kolmannesta paikasta, mutta nyt emme siihen pystyneet, Terho pahoittelee.
Kansanedustaja Jussi Halla-aho kerää odotetusti suurimman äänipotin perussuomalaisille, noin 28 000 ennakkoääntä kilpailee tasaväkisesti esimerkiksi keskustan kolmikon kanssa.
– Henkilökohtaisesti olen tyytyväinen, mutta puolueelle olisin toivonut enemmän, 12,8 prosenttia on hieman vähän, Halla-aho pahoittelee.
Perhe jää Suomeen
Mikäpä syynä siihen – hellesää ja vielä kiekkokisat?
– Jos äänestysaktiivisuus jää huonoksi, niin sää on silloin aina väärä. Sää on tekosyy. Syy on se meille tavanomainen, eli meidän on erityisen vaikeaa saada omia äänestäjiämme aktivoitumaan etenkin eurovaaleissa. Aktiivisuus on ollut keskeinen sanomamme koko kampanjan aikana, mutta sittenkin kävi näin, Halla-aho toteaa.
– Mutta kaksi on tupla – se on 100 prosentin nousu ja siihenkin pitää olla tyytyväinen, Halla-aho muistuttaa.
Hilla Halla-aho, Jussin puoliso, iloitsee myös miehensä ja Terhon hienosta menestyksestä: puolue saa hyvät edustajat läpi. Muuttaako hänkin nyt neljän lapsen kanssa Brysseliin?
– Ei, ainakaan heti emme näin tee: kaksi vanhinta lasta, 11- ja 9-vuotiaat ovat jo koulussa, joten muutto ei ole ihan yksinkertaista. Ainakin aluksi Jussi lentää, kertoo Helsingin yliopistossa tutkijana työskentelevä Hilla, jonka nuorimmat lapset ovat 6 vuotta ja pienin vasta 10 kuukautta.
Vaalien suurin voittaja
Illan aikana lasketaan kiivaasti ääniä. Perussuomalaisten talousjohtaja Kai Järvikare tutki kiinteästi tietokonetta. Hän myöntää varsin herkulliseksi mahdollisuuden, jos RKP:n Nils Torvalds, joka nuoruudessaan toimi taistolaisessa liikkeessä, tipauttaisi kokoomuksen Henna Virkkusen neljänneltä paikalta: se tasoittaisi kummasti voimasuhteita. Sittemmin tipahtajan paikalle vaihtuu istuva euroedustaja Petri Sarvamaa.
Kun 53,4 prosenttia on laskettu, perussuomalaiset ohittaa 13,1 prosentilla SDP:n, jolla oli 12,8 prosenttia. Se herättää salin innokkaisiin suosionosoituksiin.
– Perussuomalaiset ovat vaalien suurin voittaja, Soini tulkitsee illan päätteeksi Ylen paneelissa.
VELI-PEKKA LESKELÄ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ääniharava Halla-aho kertoo yllättävästä kannattajajoukostaan (video)
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.
Uusimmat

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














