

Panama, 4.4.2016 / Rodrigo Arangua
Pimeä visakortti pikkurahalla, feikkijohtaja tonnilla – veroparatiisipalveluita tarjotaan netissä täysin avoimesti
Haluatko pimeän yrityksen Vanuatuun, Samoalle vai Panamaan? SNSCO Global auttaa, eikä maksa paljon. Vähän yli tuhannella dollarilla irtoaa yhtiö, jossa on feikkijohtajat, nimetön visakortti ja päälle vielä pankkitili.
Panamalle ja muihin veroparatiiseihin perustetut pimeät yhtiöt tulivat äskettäin Mossack Fonsecan tietovuodon myötä päivänvaloon. Mutta Mossack Fonseca on vain yksi suurehko yhtiö, joka kyseenalaisia palveluja tarjoaa. Verkosta löytyy valtava joukko lakiasiaintoimistoja ja muita yrityksiä, jotka tarjoavat palvelunaan pimeiden yhtiöiden perustamista veroparatiisimaihin. Nämä yhtiöt markkinoivat palveluaan täysin avoimesti.
Identiteetti piiloon feikkijohtajilla
Privacy-solutions –sivuston mukaan Panaman yhtiölait ovat maailman vakaimmat ja liberaaleimmat. Lakeja ei ole muutettu sitten vuoden 1927. Yhtiön perustaminen on nopeaa ja helppoa, eikä Panaman valtio puutu ulkomaista toimintaa harjoittavien yhtiöiden toimintaan mitenkään.
Panaman lain mukaan perustettavalla yhtiöllä on oltava minimissään kolme johtajaa – presidentti, sihteeri ja varainhoitaja. Tyypillisessä feikkiyhtiötapauksessa veroparatiisipalveluja tarjoava yhtiö nimittää omia työntekijöitään näihin rooleihin. Feikkijohtajista käytetään termiä ”nominee director”. Tällä järjestelyllä häivytetään näkyvistä yhtiön todellisen johtajisto.
Smart Offshore –sivusto tarjoaa onlinepalvelun, jolla kuka tahansa voi perustaa yhtiöitä eri puolille maailmaa. Peruspaketti belizeläisen yhtiön perustamiseen 1190 dollaria, panamalainen yhtiö feikkijohtajilla 860 puntaa. Vai valitsetko mieluummin Seychellit, Delawaren Yhdysvalloissa vai Dominikaanisen tasavallan? Kaikki on mahdollista, ja maksun voi suorittaa kätevästi netissä. Visa, Mastercard tai Amex – kaikki ovat ok.
Offshore corporation tarjoaa ”TM testaa”-tyypisen vertailun sitä, mihin veroparatiisiin trusti kannattaisi perustaa. Sivuston mukaan Cookin saaret voittaa vertailun muun muassa siksi, koska maa ei ole ratifioinut Haagin sopimusta.
Panama Offshore Worldwide puolestaan liputtaa Panaman puolesta. Yhtiö muistuttaa, että jos varallisuus täytyy siirtää syrjään verottajan tai vaikkapa puolison ulottuvilta, on offshore-yhtiö silloin juuri oikea ratkaisu.
Yhtiö markkinoi omaa palveluaan kauhukertomuksilla siitä, miten huonosti jotkut muut panamalaisyhtiöt ovat hoitaneet asiakkaitaan. Yhtiö tarjoaa ”talomiespalvelua”, jolla voidaan siivota pieleen tehtyjen feikkiyhtiöiden sotkut.
LP Corporates Services rauhoittelee asiakkaitaan uutiskirjeellään. Yhtiö toteaa, etteivät Mossack Fonsecan paljastukset millään tavalla kosketa sen asiakkaita.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Verohallinto vaatii Yleltä Panama-vuodon tietoja – mutta onko pyyntöön mahdollista suostua?
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa
Kevään kuntavaaleissa SDP:n listoilla on ainakin neljä ay-järjestön istuvaa tai entistä puheenjohtajaa. Teollisuusliiton puheenjohtaja, sekä viime talven poliittisten lakkojen ”ruuvin kiristäjänä” tunnettu Riku Aalto asettuu ehdolle Vantaalla. Myös monet SAK:laisten liittojen rivijäsenet ovat asettuneet ehdolle demarien tai vasemmistoliiton listoilta.

Feministijulkaisu Emma: Miksi aiemmin yksityisestä juhlasta, Ramadanista, on tullut julkinen ilmiö? – Saksaan islamisteja paennut muslimi pitää sitä merkkinä lännen islamisaatiosta
Saksalainen feministinen aikakauslehti Emma kirjoittaa Ramadan-hypestä. Julkaisu kysyy, miksi ennen yksityisenä uskonnollisena juhlana vietetty Ramadan on muuttunut julkiseksi ilmiöksi. Suurissa kaupungeissa Ramadan on näkyvästi esillä katukuvassa valaistuksen ja paaston päättymisjuhlallisuuksien muodossa. Kaikkien muslimien mielestä tämä ei ole hyvä asia. Paasto oli ennen yksityisasia, aivan kuten viisi kertaa päivässä tapahtuva rukoileminen.