Pohjois-Korea paikkaa valtion rahapulaa kyberavaruudessa: roistovaltio rosvoaa bitcoineja

13.09.2017 |12:14

Kansainvälisen yhteisön pakotteet, jatkuva rahapula ja kalliiksi käyvä asevarustelu ovat ajamassa diktatuurin oudoille teille ulkomaanvaluutan hankinnassa. Valtion hakkerit ovat ryhtyneet pontevasti toimeen varastaakseen kybervaluutta bitcoineja ja rahoittaakseen siten valtiota.

Näin epäillään IBT-uutispalvelussa julkaistussa artikkelissa.

Uunituoreessa raportissa kerrotaan ainakin kolmesta eri eteläkorealaisesta kryptovaluutan vaihtopörssistä, joihin Pohjois-Koreaan yhdistetyt hakkerit ovat iskeneet.

Aivan tyhjätaskuina eivät hakkerit ole läppäreiltään nousseet, sillä Soulissa sijaitsevasta Yapizon-palvelusta hakkerit saivat digilompsaansa 3 800 bitcoinia, päivän kurssilla arvoltaan noin 13 miljoonaa euroa.

Pohjois-Korean hakkerijoukot hyödyntävät usein Tor-verkkoa. Uutisessa ei ole mainintaa siitä tai siihen perustuvasta Silk Road -kauppapaikasta. Bitcoinit täytyy ainakin toistaiseksi vaihtaa normivaluutaksi, jos niillä aikoo paikata valtion tulo- ja menoarviota.

YK:n turvallisuusveuvosto tiukensi hiljattain Pohjois-Korean vastaisia pakotteita runsaalla 800 miljoonalla eurolla.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
7.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää