

OP:n ennuste 20.8.2024. Oikealla kuvituskuvana rakennustyömaa Kampissa Helsingissä 9. elokuuta 2024.
Poistuuko huonojen aikojen kortti vihdoin pelilaudalta? OP-ryhmä ennustaa Suomen talouden kasvavan ensi vuonna kahden prosenttiyksikön vauhtia
Talousasiantuntija Juhani Huopainen arvioi talouden näkymiä OP:n tuoreen ennusteen pohjalta.
KOMMENTTI | OP-ryhmän tuore suhdannekatsaus ennustaa talouden pohjakosketuksen olevan ohitettu ja talouskasvun yltävän ensi vuonna kahteen prosenttiyksikköön. Lukema on selvästi muita keskeisiä ennustajia korkeampi. Esimerkiksi valtiovarainministeriön kesäennuste ennakoi ensi vuoden kasvuvauhdiksi 1,6 prosenttiyksikköä.
OP:n ennuste kertoo yksityisen kulutuksen kasvavan, korkotason laskevan, viennin elpyvän, kotitalouksien käytettävissä olevien reaalitulojen eli ostovoiman kasvavan, työllisyyden paranevan ja julkisen talouden alijäämän supistuvan. Myös rakennusteollisuus ja sen jäissä olevat investoinnit ovat jo piristymässä.
Kasvu kuitenkin hidastuisi vuonna 2026 1,3 prosenttiyksikön tasolle, mikä on hieman muiden ennustelaitoksien odotuksia hitaampaa. OP siis ennakoi talouskasvun käänteen toteutuvan etupainoitteisesti.
Kommentti: Perussuomalaisten puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Riikka Purra valoi maanantain A-studiossa uskoa kansalaisiin lupaamalla, että talouden käänne parempaan on vielä tulossa. Tällä kertaa lupaus lunastettiin jo seuraavana aamuna hyvän talousennusteen muodossa. On syytä toivoa, että ennuste toteutuu.
Kurjuudessa piehtaroivan opposition ja median olisi hyvä hahmottaa, että käytännössä kaikki tahot pitävät kuluvan vuoden talousvaikeuksia tilapäisenä sopeutumisena korkeisiin korkoihin ja Venäjä-shokkiin. Kun korkotaso madaltuu ja suhdanne maailmalla paranee, myös taloutemme odotetaan elpyvän.
Samaan aikaan julkisen talouden näkymät pysyvät vaikeina. Pitkän aikavälin talouskasvu pysyy matalana ja nollakorkoihin ei ole paluuta. Hallitusohjelman tavoite taittaa valtion velkasuhteen kasvu ei mahdollista julkisen sektorin kulutusjuhlia näköpiirissä olevassa tulevaisuudessa. Pikemminkin on äärimmäisen tärkeää jatkaa tarkan euron budjettipolitiikkaa samalla pyrkien ruokkimaan talouskasvua.
Oppositio on huudellut rakennusalallle elvytyspakettia, mutta valtio ei mitenkään pysty kompensoimaan maallemme liian korkeaa korkotasoa yrityksille ja kotitalouksille. Lisäksi sen ajoitus olisi ollut mahdollisimman huono ja elvyttävä vaikutus suurin silloin, kun elpyminen olisi ollut jo muutenkin käynnissä.
Sekä yritykset että kotitaloudet tervehtivät varmasti ilolla talouden käännettä parempaan. Vaikka säästötoimet ovat osuneet moneen kotitalouteen kipeästi, suurimmalla osalla kotitalouksia käytettävissä olevat tulot ja ostovoima ovat nousseet ja nousevat vielä lisää. On sinällään saavutus, että Suomen mittapuulla historiallisessa sopeutusurakassa kotitaloudet ovat päässeet näinkin vähällä. Tie parempaan on pitkä ja kivinen, mutta perille ei pääse kuin tarttumalla toimeen. Vetkuttelu ja toiveajattelu olisi johtanut paljon rajumpiin sopeutustoimiin myöhemmin. Parempi näin.
Siten opposition peräänkuuluttamille uusille kasvutoimille ei ole oikein tilaa.
JUHANI HUOPAINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
















