

LEHTIKUVA
Poliitikoilla ei ole varaa jäädä pois viestipalvelu X:stä – ja Elon Musk tietää sen
Viestipalvelu X herättää aina vaan vilkasta keskustelua kautta verkottuneen maailman. Sehän on tarkoituskin, vaikka tämä lienee jäänyt arvostelijoilta oivaltamatta. Poliitikon viesti saa X:ssä suurimman huomion ja sen on havainnut myös Elon Musk.
Miljardööri ja Teslankeksijä Elon Muskin viestipalvelu X:ssä levittämä, presidenttiehdokas Kamala Harrisiin äänellä puhuva video on saattanut nostaa kulmat pystyyn joillakuilla. Tai vaikkapa Muskin pullantuoksuinen keskustelu presidenttiehdokas Donald Trumpin kanssa. Muutakin kuohuttavaa on, vaikkapa Teslan Supertruckiin liittyvää.
Kaikesta huolimatta X on edelleen se paikka, jossa poliitikot tavoittavat toimittajat ja jossa heidän viestinsä saa suurimman huomion. Se ei välttämättä ole koskaan ollut tositv-kansan keskipiste. Se on paikka uutisille, mielipiteille ja monen karvaisille keskusteluille.
Moni uhitteli lähtevänsä
Kun Elon Musk pari vuotta sitten osti Twitterin, monet silmäätekevät ilmoittivat jo silloin rinta rottingilla jättävänsä palvelun. Monen monituisemmat yritykset, viranomaiset ja poliitikot – kuten myös mediat, journalistit ja mielipidevaikuttajat – päättivät kuitenkin jäädä.
Huolimatta palvelussa paikoin kihisevästä vihasta, uhkauksista, manipulaatiosta sekä siitä, että X on muuttunut enemmän tai vähemmän Muskin oman agendan näyttämöksi, he eivät koe voivansa katkaista suhdettaan X:ään.
Poliitikon ääni kuuluu
Threads on Metan vastaus X:lle, mutta se ei ole päivänpolitiikan foorumi. TikTok kasvaa toki edelleen, mutta se on jotain ihan muuta – ja alustan yhteydet Kiinaan mietityttävät länsimaissa.
– Tämän tyyppinen alusta ei ole erityisen houkutteleva mainostajille. Lisäksi sen sisältöä on vaikea hallita. Itse asiassa ylläpitäminen aiheuttaa enimmäkseen päänsärkyä, muotoilee someen keskittyvä toimittaja Emanuel Karsten Dagens Nyheterissä.
Siten on melkoisen luontevaa, että X:n omistaa miljardööri ja maailman ehkäpä rikkain ihminen. Muille se ei olisikaan taloudellisesti mahdollista. Motiivinsa tosin lienee hänelläkin.
Musk haluaa valtaa
Elon Muskia ei suotta ole luonnehdittu ihmeaikuiseksi. Paljon huomiota saaneen Donald Trump -keskustelun jälkeen hän onkin kutsunut X-kanavalle puheilleen itse Kamala Harrisin.
Näin Musk mielenkiintoisella tavalla ohittaa komeasti perinteisen median, niiden toimittajat ja arvovallan. Mainoksilla sekä tilaajamaksuilla elävä media pelkäsi aikoinaan, että sosiaalinen media tuhoaa sen arvovallan ja ansaintalogiikan.
Musk näyttää, että se todellakin on mahdollista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Emanuel Karsten Threads median arvovalta Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 X palvelualusta viestipalvelu ansaintalogiikka TikTok vaikuttaminen Kamala Harris Elon Musk Sosiaalinen media Some Donald Trump politiikka Twitter Sananvapaus media
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.















