

PS ARKISTO
Poriin suunnitellaan 200 miljoonan euron räjähdetehdasta – Miko Bergbom: Suomi toimii esimerkkinä puolustuksen investoinneissa muulle Euroopalle
Puolustusministeri Häkkänen ilmoitti tänään tiedotustilaisuudessa, että Suomeen suunnitellaan TNT-tuotantolaitosta. Hankkeen kokonaisarvo yltää yli 200 miljoonaan euroon ja tehdas sijoitetaan Poriin.
Puolustusvaliokunnan perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom iloitsee uutisesta ja pitää sitä tärkeänä erityisesti Puolustusvoimien ja huoltovarmuuden näkökulmasta.
– Kun Venäjän laajempi hyökkäyssota alkoi Ukrainaan, heräsi Euroopassa ilmeinen tarve uusille investoinneille puolustukseen, joita on liian pitkään laiminlyöty. Asiassa on Euroopan tasolla edetty verkkaisesti, mutta siitä voimme kaikki iloita, että Suomi kyllä tekee oman osansa ja enemmänkin, Bergbom huomauttaa.
Lisää työpaikkoja lisää huoltovarmuutta
Suunniteltu TNT-tehdas on toteutuessaan Euroopassa vasta toinen. Nykyisellään ainoa Euroopassa sijaitseva tehdas löytyy Puolasta. TNT:n kysyntä on kasvanut merkittävästi Ukrainan sodan takia.
– Tämäkin investointi tarkoittaa toteutuessaan lisää työpaikkoja ja se on tietenkin iloinen uutinen Poriin. Lisäksi tämä investointi vahvistaa maan huoltovarmuutta ja siten kriisinkestävyyttä, joka on epävakaina aikoina kultaakin kalliimpaa valuuttaa pienelle maalle, Bergbom iloitsee.
Euroopan tasolla merkittävä hanke
Myös Porissa tänään vieraileva valtiovarainministeri Riikka Purra on tyytyväinen merkittävään investointiin.
– Onnea Pori! Yli 200 miljoonan euron TNT-investointi eli räjähdetehdas tulossa kaupunkiin. Euroopan tasolla erittäin merkittävä hanke ammustuotannon ja puolustuksen näkökulmasta, Purra kirjoittaa X:ssä.
Onnea Pori! 👊
— Riikka Purra (@ir_rkp) January 31, 2025
Yli 200 miljoonan euron TNT-investointi eli räjähdetehdas tulossa kaupunkiin. Euroopan tasolla erittäin merkittävä hanke ammustuotannon ja puolustuksen näkökulmasta.
❗️Olen ihan kohta Porissa visiitillä - tänään klo 16:30 Caffè Locale.
Artikkeliin liittyvät aiheet
- räjähdetehdas Miko Bergbom työpaikat Pori Antti Häkkänen Puolustusvoimat Investoinnit Riikka Purra Huoltovarmuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elinkeinoministeri Wille Rydman allekirjoitti Suomen, Yhdysvaltain ja Kanadan yhteisen jäänmurtajapöytäkirjan – asiakirja vie kolmenkeskisen yhteistyön uudelle tasolle
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman oli keskiviikkona Yhdysvaltain pääkaupungissa Washingtonissa allekirjoittamassa ns. ICE Pact -aloitteen yhteisymmärryspöytäkirjaa, jolla käynnistettiin Suomen, Yhdysvaltain ja Kanadan välinen yhteistyö maailmanluokan arktisten ja polaaristen jäänmurtajien kehittämiseksi.

Rydman: Päätöksiä talouden sopeutuksesta lykättiin Suomessa liian pitkään – ”Edellinen punavihreä hallitus ylenkatsoi talousennusteita”

Elinkeinoministeri Rydman vaatii ay-johtajia kantamaan vastuuta: ”Eniten poliittisista lakoista kärsivät työntekijät”

Riikka Purra suomalaisen Instan droonikaupoista: ”Meidän on pidettävä huoli siitä, että me olemme siellä missä suomalaista osaamista tarvitaan”
Suomalainen puolustusalan yritys Insta on kehittänyt yhdessä ukrainalaisen kumppanin kanssa tehokkaan droonin, jota kaupataan Ukrainalle. Viime perjantaina Installa vieraillut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoo, että nykyisessä epävarmassa maailmantilanteessa on tärkeää pitää huoli siitä, että Suomi on mukana siellä missä suomalaista osaamista tarvitaan.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi tarvitsee asennemuutoksen
Talouspolitiikan arviointineuvosto julkaisi tuoreimman vuosittaisen arvionsa hallituksen talouspolitiikan linjasta ja julkisen talouden kestävyydestä. Valtiovarainministeri Riikka Purra kokee keskustelun maan taloudesta hyödyllisenä, koska myös seuraava hallitus joutuu jatkamaan valtion menojen leikkaamista samassa mittaluokassa kuin nykyhallitus. Tämän Purra soisi kaikkien poliitikkojen ymmärtävän.
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.















