

LEHTIKUVA
PS: Eläinsuojelulain uudistuksessa pitäisi näkyä enemmän kunnianhimoa
Voimassa oleva eläinsuojelulaki on yli 20 vuotta vanha. Nyt lakia ollaan uudistamassa. Lakiesityksen sisällöstä on saatu jo aiemmin esimakua ja tänään hallitus julkisti esityksensä uudeksi laiksi eläinten hyvinvoinnista.
– Olemme laatineet useita kirjallisia kysymyksiä sekä kirjoituksia eläinsuojelulain epäkohdista. Peräänkuulutamme muun muassa tiukempia rangaistuksia eläinten kaltoinkohtelusta ja tehokkaampaa viranomaistoimintaa eläinsuojelun osalta. Olemme vaatineet jatkuvan juomavedensaannin turvaamista sekä tunnistusmerkintää pakolliseksi ainakin koirille, perussuomalaisten kansanedustaja ja eduskunnan eläinsuojeluryhmän puheenjohtaja Ritva ”Kike” Elomaa huomauttaa.
Lakiehdotus poiki runsaasti palautetta
Lakiehdotus oli jo alkuvuodesta lausuntokierroksella ja se poiki lähes 400 palautetta. Perussuomalaisten edustajien yhdessä laatima palaute oli yksi näistä.
– Nostimme palautteessamme esille muun muassa edellä mainitut tärkeät epäkohdat. Hallitus on nyt tehnyt linjauksensa siitä, miten lakiesitystä muutetaan saadun palautteen pohjalta. On hienoa, että hallitus on ottanut perussuomalaisten palautteen ainakin osittain tosissaan, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri toteaa.
Mahdollisuus jatkuvaan vedensaantiin
Eläinten mahdollisuutta jatkuvaan vedensaantiin parannetaan lakiesityksessä siten, että nisäkkäiden ja lintujen pysyvissä pitopaikoissa eläimillä on oltava jatkuvasti mahdollisuus juoda vettä.
Tämä on perussuomalaisten mukaan hyvä edistysaskel, mutta turkiseläinten osalta he eivät ole vielä tyytyväisiä.
– Niiden kohdalla jatkuvan vedensaannin vaatimus koskisi vain siitoseläimiä ja tulisi voimaan yhdeksän vuoden siirtymäajalla. Hallituksella pitäisi olla kanttia turvata jatkuva juomavesi kaikille turkiseläimille. Turkiseläimet nuolevat janoonsa jatkossakin jääkalikkaa, kansanedustajat paheksuvat.
Koirien tunnistusmerkintä ja rekisteröinti lakiin
– Koirien pakollisen tunnistusmerkinnän ja rekisteröinnin sisällyttäminen lakiin oli erittäin hyvä asia. Hienoa, että hallitus on ottanut vakavasti meidänkin palautteen tästä asiasta.
Kansanedustajat toteavat, että myös kissojen pakollinen tunnistusmerkintä ja samalla niiden rekisteröinti tietokantaan olisi ollut eläinten oikeuksien näkökulmasta hyvä uudistus.
– Sirutettu kadonnut eläin voidaan hyvällä prosentilla jäljittää ja palauttaa tehokkaasti takaisin kotiin. Siruttaminen ja rekisteröinti kaupanteon yhteydessä puolestaan rajoittaa pentutehtailua ja eläinten salakuljetuksia. Lisäksi tunnistusmerkintä edistää osaltaan vastuullista eläintenpitoa, koska eläimen hylänneet omistajat saataisiin turvamerkinnän avulla suuremmalla todennäköisyydellä vastuuseen teostaan.
Eläimille hyvinvointia tiloja hankaloittamatta
Lainsäädännön on perussuomalaisten mukaan tähdättävä ensisijaisesti eläinten hyvinvoinnin lisäämiseen, mutta suomalaisten tilojen toimintaa ei saisi hankaloittaa liikaa ja siirtymäaikojen on oltava riittävän pitkät.
– Alkutuottajien kate on pieni, kun leijonan osa myyntihinnasta jää kaupalle. Tämä ei ole reilua tuottajia kohtaan. Kuluttajien vaatiessa eettisempiä tuotteita monilla tiloilla panostetaan eläinten hyvinvointiin, mikä edellyttää investointeja. Eettisemmän kotimaisen tuotannon pitäisi näkyä nykyistä voimakkaammin myös kuluttajien valinnoissa, kansanedustajat toivovat.
Viranomaistoimintaa tehostettava
Kansanedustajat huomauttavat, että viranomaistoimintaa eläinsuojelun osalta pitäisi tehostaa lakiuudistuksen yhteydessä tomerammin.
– Muun muassa kynnys ottaa kaltoin kohdeltu eläin pois omistajaltaan on liian korkea. Tähän ei ole tulossa riittäviä muutoksia lakiuudistuksen yhteydessä. Vahva omaisuudensuoja hankaloittaa vastaisuudessakin puuttumista eläimiin kohdistuviin väärinkäytöksiin. Tuomiot eläinsuojelurikoksista ovat heppoisia eikä valvontaan ole tarpeeksi resursseja. On pöyristyttävää, kuinka usein joudumme lukemaan lehdistä eläinten kaltoinkohtelusta. Tätä touhua ei voi vain katsella kädet taskussa.
– Hyvä eläintenpito ei valitettavasti ole itsestäänselvyys ja lakia sekä viranomaisia tarvitaan turvaamaan eläinten hyvinvointia. Lain olisi mahdollistettava puuttuminen ongelmatapauksiin heti kun ne tulevat tietoon – ei siinä vaiheessa, kun eläin on jo raato. Suomellakin on paljon parannettavaa eläinsuojelun saralla. Kahdeksan vuotta valmistelussa olleessa eläinsuojelulaissa pitäisi näkyä enemmän kunnianhimoa parantaa eläinten hyvinvointia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Eläinsuojelulakiin saatava eläimille itseisarvo

Elomaa ja Meri: Uusi eläinsuojelulaki on vanhentunut jo voimaan astuessaan – ”Lakia on muutettava”

Elomaa ja Meri: Eläinsuojelulakia korjattava

Elomaa: Poliisille lisää panoksia eläinsuojelututkintaan

Meri: Suomenhevoset pelastettava – varsaraha takaisin kasvattajille

Meri vaatii eläimiin sekaantumisen kriminalisointia rikoslakiin: ”Eläinten asianmukainen kohtelu on sivistyneen yhteiskunnan mittari”
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










