

LEHTIKUVA
PS-kansanedustajat Aito avioliitto -kansalaisaloitteen käsittelystä: Toisinajattelijat leimattiin – ”Joku taisi kääntää takkinsakin?”
Perussuomalaisten kansanedustajien Jani Mäkelän ja Mika Niikon mielestä koko lakialoitteen käsittelyajan eduskunnassa vallitsi hyvin ikävä ja leimaava ilmapiiri toisinajattelijoita kohtaan.
Eduskunnassa äänestettiin viime perjantaina Aito avioliitto -kansalaisaloitteesta. Äänestyksen pohjana ollut kansalaisaloitteen hylkäävä mietintö voitti lukemin 120-48, mikä tarkoittaa, että maaliskuussa voimaan astuvaa sukupuolineutraalia avioliittolakia ei voi enää estää.
Tulos oli monelle pettymys, mutta ei oikeastaan yllätys.
– Kannan huolta siitä, mitä vaikutuksia lailla on esimerkiksi siihen, mitä lapsille opetetaan kouluissa ja miten turvataan niiden mielipiteenvapaus, jotka ovat asiassa eri linjoilla, Mäkelä sanoo.
Menikö äänestäjien tahdon mukaan?
Asian käsittelyssä on jo nyt tullut vastaan monia asioita, joista Mäkelä ei pitänyt. Koko lakialoitteen käsittelyajan vallitsi eduskunnassa hyvin ikävä ja leimaava ilmapiiri toisinajattelijoita kohtaan.
– Puhuttiin siitä, että rakkaus voittaa, mutta eihän eduskunta päätä rakkaudesta vaan avioliittolaista. Ihmettelen, että vain yksi edustaja sekä kokoomuksesta että sosiaalidemokraateista oli perinteisen avioliiton kannalla. Joku taisi kääntää takkinsakin? Mahtoiko mennä äänestäjien ja kentän tahdon mukaan – en usko.
Suvaitsevaisuus ajoi yli tosiasioiden
Kansanedustaja Niikon mielestä on surullista, ettei eduskunnasta löytynyt selkärankaa puolustaa perinteistä avioliittoa ja lasten oikeuksia. Kansanedustaja toisensa jälkeen taipui median ja jopa puolueensa painostuksen alla.
– Perussuomalaiset oli kristillisdemokraattien kanssa ainut puolue, joka ei ole paineessa taipunut. Eikä taivu. Sukupuolineutraalia avioliittoa markkinoitiin tasa-arvon, ihmisoikeuksien ja kehityksen tärkeimpänä askeleena. Hölynpölyä. Pikemminkin kyse on siitä, että niin kutsuttu suvaitsevaisuus ajaa yli tosiasioiden, Niikko jyrähtää.
Niikko uskoo sukupuolineutraalilla avioliittolailla olevan kauaskantoisia kielteisiä vaikutuksia koko yhteiskuntaan. Muiden maiden, kuten Norjan ja Ranskan, kokemukset osoittavat, että koulujen ja päiväkotien opetussuunnitelmia pyritään muuttamaan avioliittolain muuttuessa.
– Pian tullaan näkemään, kuinka kirkko painostetaan vihkimään homoseksuaaleja ja sosiaalitoimi alkaa suvaitsevaisuuttaan tai syrjintäsyytteen pelossa suosia homo- ja transpareja lasten adoptioissa.
– Näin ei tarvitse käydä. Se vaatii kuitenkin eduskuntaa hyväksymään lausumaehdotukset adoptiosta ja vihkimisestä, jonka jätämme yhdessä kristillisdemokraattien kanssa, Niikko sanoo.
Lasten etu edellä
Harva tietää, että Seta ry on jo ehdottanut peruskouluille, että opettajan pitäisi kysellä jokaiselta koululaiselta, pitääkö tämä itseään tyttönä, poikana vai jonain muuna. Jo ekaluokkalaisten kanssa pitäisi pohtia sitä, miksi mies- tai naispareja ei näy lasten kuvakirjoissa. Sukupuolen moninaisuutta ehdotetaan pohdittavan jokaisen oppiaineen yhteydessä.
– Tällainen suuntaus on vaarallista, koska oppivelvollisuus ei mahdollistaisi lapsen poissaoloa tällaisilta oppitunneilta. Tätä ei pidä hyväksyä, koska valtio ei omista lapsiamme. Kasvatusvastuu on vanhempien, Niikko toteaa.
Niikon mielestä pelkästään tämänkin vuoksi kannattaa katsoa, keitä kuntien valtuustoissa istuu vaalien jälkeen. Kouluopetuksen linjaukset ovat pitkälti kuntatason päätöksiä.
– Me tarvitsemme kuntiin selkärankaiset päättäjät, jotka sanovat, että koulun pitää kunnioittaa vanhempien perhenäkemyksiä – ei toisinpäin. Puolueemme tarvitsee vaaleihin ehdolle ja kuntien luottamushenkilöiksi henkilöitä, joille lasten etu on tärkeä asia.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
















