Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

PS-Nuoriso: Ukrainan sodan suomalaisista pidettävä huolta

25.04.2024 |11:42

Veteraanien päivänä Perussuomalainen Nuoriso haluaa muistuttaa, ettei yhteiskunta unohtaisi niitä suomalaisia, jotka ovat taistelleet omasta tahdostaan vapaan Ukrainan puolesta Venäjän aggressiota vastaan niin kuin ne ulkomaalaiset vapaaehtoiset, jotka olivat aikanaan valmiina antamaan henkensä itsenäisen Suomen puolesta. Talvisodan aikaan Suomeen tuli tuhansia vapaaehtoisia erityisesti Ruotsista.

Perussuomalaisten nuorisojärjestö vaatii, että Suomen tulisi huomioida Ukrainassa palvelleet vapaaehtoiset sotilaat ja varmistettava, että heille saadaan järjestettyä asianmukaista kuntoutusta, jotta he pystyvät palautumaan osaksi rauhanajan yhteiskuntaa.

”Ukrainan asia on meidän”

Kyse ei ole ainoastaan fyysisistä vammoista vaan myös traumaperäisistä stressihäiriöistä, joiden hoitaminen ajoissa on tärkeää. Siksi Ukrainassa taistelleet suomalaiset vapaaehtoiset on saatava uuden kansallisen kriisinhallintaveteraanikeskuksen piiriin, johon esimerkiksi rauhanturvaajien kuntoutuspalvelut siirretään.

– Ukrainan asia on meidän, ja yhteiskunnan on otettava koppia suomalaisista Ukrainan sodan veteraaneista, jotka ovat tehneet suuria uhrauksia Ukrainalle ja ukrainalaisille. Ukraina ei taistele vain itsensä vaan laajemmin Suomen ja vapaan lännen puolesta. Kunnia heille, jotka ovat valmiina puolustamaan vapautta ja demokratiaa henkensäkin uhalla, toteaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää