

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS-Nuoriso: Ukrainan sodan suomalaisista pidettävä huolta
Veteraanien päivänä Perussuomalainen Nuoriso haluaa muistuttaa, ettei yhteiskunta unohtaisi niitä suomalaisia, jotka ovat taistelleet omasta tahdostaan vapaan Ukrainan puolesta Venäjän aggressiota vastaan niin kuin ne ulkomaalaiset vapaaehtoiset, jotka olivat aikanaan valmiina antamaan henkensä itsenäisen Suomen puolesta. Talvisodan aikaan Suomeen tuli tuhansia vapaaehtoisia erityisesti Ruotsista.
Perussuomalaisten nuorisojärjestö vaatii, että Suomen tulisi huomioida Ukrainassa palvelleet vapaaehtoiset sotilaat ja varmistettava, että heille saadaan järjestettyä asianmukaista kuntoutusta, jotta he pystyvät palautumaan osaksi rauhanajan yhteiskuntaa.
”Ukrainan asia on meidän”
Kyse ei ole ainoastaan fyysisistä vammoista vaan myös traumaperäisistä stressihäiriöistä, joiden hoitaminen ajoissa on tärkeää. Siksi Ukrainassa taistelleet suomalaiset vapaaehtoiset on saatava uuden kansallisen kriisinhallintaveteraanikeskuksen piiriin, johon esimerkiksi rauhanturvaajien kuntoutuspalvelut siirretään.
– Ukrainan asia on meidän, ja yhteiskunnan on otettava koppia suomalaisista Ukrainan sodan veteraaneista, jotka ovat tehneet suuria uhrauksia Ukrainalle ja ukrainalaisille. Ukraina ei taistele vain itsensä vaan laajemmin Suomen ja vapaan lännen puolesta. Kunnia heille, jotka ovat valmiina puolustamaan vapautta ja demokratiaa henkensäkin uhalla, toteaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- traumaperäiset stressihäiriöt vapaaehtoiset taistelijat Venäjän aggressio Ukrainan sota Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso kuntoutus rauhanturvaajat Veteraanipäivä Kriisinhallinta Veteraanit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen vahva tuki Ukrainalle nousi esiin Washingtonissa – valtiovarainministeri Purra: ”Venäjä tulee saattaa vastuuseen aiheuttamistaan vahingoista”

Yhdysvalloilta 60 miljardin dollarin tukipaketti Ukrainalle – välitön vaikutus puolustustaisteluille

Valtiovarainministeri Purra: Pidämme tärkeänä, että IMF ja Maailmanpankki jatkavat Ukrainan tukemista

Jussi Halla-aho: Eurooppa ei saa loputtomasti luottaa siihen, että yhdysvaltalaiset veronmaksajat haluavat rahoittaa turvallisuuttamme
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.