

LEHTIKUVA
Puhemies Halla-aho: Venäjän voitto kannustaisi Venäjää ja kaikkia muita roistovaltioita uusiin valloitusretkiin
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho vei tänään tervehdyksensä Ukrainan itsenäisyyspäivän tapahtumaan Senaatintorille. United for Ukraine -tapahtumassa kuultiin lisäksi muun muassa Ukrainan Suomen suurlähettiläs Olga Dibrovaa. Tapahtumalla haluttiin osoittaa tukea Ukrainalle sodan keskellä.
Puhemies Jussi Halla-aho korosti puheessaan, että Venäjän voitto kannustaisi Venäjää ja kaikkia muita roistovaltioita uusiin valloitusretkiin.
– Meillä ei ole varaa sellaiseen maailmaan, ja siksi meidän on tehtävä kaikki voitavamme, jotta Venäjä häviäisi tämän sodan, Halla-aho totesi.
– Suomi ja Baltian maat ymmärtävät, kuinka paljon on pelissä. Ne ovat tehneet ja tekevät vastakin oman osuutensa ja ylikin. Me olemme kuitenkin pieniä maita, eivätkä meidän vähäiset resurssimme ratkaise tätä ongelmaa, mutta me voimme omalla esimerkillämme kannustaa suurempia maita ryhdistäytymään ja tekemään enemmän, Halla-aho jatkoi.
Ohessa Jussi Halla-ahon puhe kokonaisuudessaan:
”Hyvät naiset ja herrat, Ukrainan ystävät! Шановні українські друзі, пані і панове!
Ukraina viettää tänään jo kolmatta kertaa itsenäisyyspäiväänsä sodan oloissa. Jos asiaa haluaa ajatella optimistisesti, helmikuussa 2022 yleinen ennuste sekä Venäjällä että länsimaissa varmaankin oli, että Ukraina ei tule enää viettämään yhtäkään itsenäisyyspäivää. Pessimistinen näkökulma taas on se, että kun epänormaali tilanne pitkittyy, se alkaa normalisoitua ihmisten mielissä. Ihmiset turtuvat tapahtumiin.
Imperialistinen valloitus- ja hävityssota ei kuitenkaan ole normaalia, ei liioin koulujen, sairaaloiden, asuintalojen, sähkölaitosten pommittaminen tai viljapeltojen miinoittaminen. Meidän tulee pitää kirkkaana mielessämme, että tilanne on epänormaali, ja että Venäjän hyökkäyssota on paitsi moraalisesti ja oikeudellisesti sietämätön, se myös murentaa Suomen, Euroopan ja koko maailman turvallisuutta.
Venäjän voitto kannustaisi Venäjää ja kaikkia muita roistovaltioita uusiin valloitusretkiin. Meillä ei ole varaa sellaiseen maailmaan, ja siksi meidän on tehtävä kaikki voitavamme, jotta Venäjä häviäisi tämän sodan. Viimeiset kaksi vuotta länsimaissa on toistettu sitä, että tuemme Ukrainaa niin pitkään kuin on tarpeen. Tämä saattaa kuitenkin olla väärä ajattelutapa. Pikemminkin meidän tulee tukea Ukrainaa niin paljon kuin on tarpeen. Se, kuinka kauan tämä sota kestää ja miten se päättyy, riippuu siitä, kuin paljon ja nopeasti Ukraina saa tarvitsemaansa tukea. Mitä enemmän ja nopeammin apua annetaan, sitä paremmat mahdollisuudet luodaan kestävälle rauhalle.
Suomi ja Baltian maat ymmärtävät, kuinka paljon on pelissä. Ne ovat tehneet ja tekevät vastakin oman osuutensa ja ylikin. Me olemme kuitenkin pieniä maita, eivätkä meidän vähäiset resurssimme ratkaise tätä ongelmaa, mutta me voimme omalla esimerkillämme kannustaa suurempia maita ryhdistäytymään ja tekemään enemmän.
Suomen eduskunnan puolesta toivotan ukrainalaisille hyvää itsenäisyyspäivää ja toivon, että vuoden päästä heidän ei enää tarvitse puolustaa itsenäisyyttään asein. Від імені парламенту Фінляндії вітаю українців з днем незалежності і надіюся що через рік у вас уже не буде потреби захищати свою незалежність зброєю. Слава Україні!”
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho puhuu venäjäksi suoraan venäläisille: ”Teidän presidenttinne sodalle Ukrainassa ei ole mitään syytä, sota on vain käsittämätöntä pahuutta”

Halla-aho ja Rydman: Hallitus panee julkisia menoja tärkeysjärjestykseen – nykyiseen kehitysapuun merkittävä leikkaus, painopiste Ukrainaan

Ei kehitysapua Venäjää tukeville maille – hallitusohjelman linjaukset noudattavat kansan tahtoa

Halla-aho: Länsimaiden Venäjälle asettamat pakotteet ovat tehottomia – ”Venäjä vain hyötyy tilanteesta”

Sisäministeri Mari Rantanen turvapaikkahakemusten vyörystä: ”Sillä on aika paljon merkitystä..”
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä















