

LEHTIKUVA
Puhemies Halla-aho: Venäjän voitto kannustaisi Venäjää ja kaikkia muita roistovaltioita uusiin valloitusretkiin
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho vei tänään tervehdyksensä Ukrainan itsenäisyyspäivän tapahtumaan Senaatintorille. United for Ukraine -tapahtumassa kuultiin lisäksi muun muassa Ukrainan Suomen suurlähettiläs Olga Dibrovaa. Tapahtumalla haluttiin osoittaa tukea Ukrainalle sodan keskellä.
Puhemies Jussi Halla-aho korosti puheessaan, että Venäjän voitto kannustaisi Venäjää ja kaikkia muita roistovaltioita uusiin valloitusretkiin.
– Meillä ei ole varaa sellaiseen maailmaan, ja siksi meidän on tehtävä kaikki voitavamme, jotta Venäjä häviäisi tämän sodan, Halla-aho totesi.
– Suomi ja Baltian maat ymmärtävät, kuinka paljon on pelissä. Ne ovat tehneet ja tekevät vastakin oman osuutensa ja ylikin. Me olemme kuitenkin pieniä maita, eivätkä meidän vähäiset resurssimme ratkaise tätä ongelmaa, mutta me voimme omalla esimerkillämme kannustaa suurempia maita ryhdistäytymään ja tekemään enemmän, Halla-aho jatkoi.
Ohessa Jussi Halla-ahon puhe kokonaisuudessaan:
”Hyvät naiset ja herrat, Ukrainan ystävät! Шановні українські друзі, пані і панове!
Ukraina viettää tänään jo kolmatta kertaa itsenäisyyspäiväänsä sodan oloissa. Jos asiaa haluaa ajatella optimistisesti, helmikuussa 2022 yleinen ennuste sekä Venäjällä että länsimaissa varmaankin oli, että Ukraina ei tule enää viettämään yhtäkään itsenäisyyspäivää. Pessimistinen näkökulma taas on se, että kun epänormaali tilanne pitkittyy, se alkaa normalisoitua ihmisten mielissä. Ihmiset turtuvat tapahtumiin.
Imperialistinen valloitus- ja hävityssota ei kuitenkaan ole normaalia, ei liioin koulujen, sairaaloiden, asuintalojen, sähkölaitosten pommittaminen tai viljapeltojen miinoittaminen. Meidän tulee pitää kirkkaana mielessämme, että tilanne on epänormaali, ja että Venäjän hyökkäyssota on paitsi moraalisesti ja oikeudellisesti sietämätön, se myös murentaa Suomen, Euroopan ja koko maailman turvallisuutta.
Venäjän voitto kannustaisi Venäjää ja kaikkia muita roistovaltioita uusiin valloitusretkiin. Meillä ei ole varaa sellaiseen maailmaan, ja siksi meidän on tehtävä kaikki voitavamme, jotta Venäjä häviäisi tämän sodan. Viimeiset kaksi vuotta länsimaissa on toistettu sitä, että tuemme Ukrainaa niin pitkään kuin on tarpeen. Tämä saattaa kuitenkin olla väärä ajattelutapa. Pikemminkin meidän tulee tukea Ukrainaa niin paljon kuin on tarpeen. Se, kuinka kauan tämä sota kestää ja miten se päättyy, riippuu siitä, kuin paljon ja nopeasti Ukraina saa tarvitsemaansa tukea. Mitä enemmän ja nopeammin apua annetaan, sitä paremmat mahdollisuudet luodaan kestävälle rauhalle.
Suomi ja Baltian maat ymmärtävät, kuinka paljon on pelissä. Ne ovat tehneet ja tekevät vastakin oman osuutensa ja ylikin. Me olemme kuitenkin pieniä maita, eivätkä meidän vähäiset resurssimme ratkaise tätä ongelmaa, mutta me voimme omalla esimerkillämme kannustaa suurempia maita ryhdistäytymään ja tekemään enemmän.
Suomen eduskunnan puolesta toivotan ukrainalaisille hyvää itsenäisyyspäivää ja toivon, että vuoden päästä heidän ei enää tarvitse puolustaa itsenäisyyttään asein. Від імені парламенту Фінляндії вітаю українців з днем незалежності і надіюся що через рік у вас уже не буде потреби захищати свою незалежність зброєю. Слава Україні!”
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho puhuu venäjäksi suoraan venäläisille: ”Teidän presidenttinne sodalle Ukrainassa ei ole mitään syytä, sota on vain käsittämätöntä pahuutta”

Halla-aho ja Rydman: Hallitus panee julkisia menoja tärkeysjärjestykseen – nykyiseen kehitysapuun merkittävä leikkaus, painopiste Ukrainaan

Ei kehitysapua Venäjää tukeville maille – hallitusohjelman linjaukset noudattavat kansan tahtoa

Halla-aho: Länsimaiden Venäjälle asettamat pakotteet ovat tehottomia – ”Venäjä vain hyötyy tilanteesta”

Sisäministeri Mari Rantanen turvapaikkahakemusten vyörystä: ”Sillä on aika paljon merkitystä..”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää