

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Puola majoittaa Ukrainan pakolaisia neuvostodiplomaattien luksushotelliin
Puola aikoo ottaa entisen neuvostodiplomaattien luksushotellin Ukrainan pakolaisperheiden käyttöön. Myös venäläismiljardööreiltä takavarikoitujen luksusjahtien käyttämistä pakolaisten majoittamiseen on ehdotettu. Puolaan tulee pakolaisina paljon muitakin kuin ukrainalaisia. Siinä sivussa Valko-Venäjän hybridisota irakilaisia siirtolaisia käyttäen jatkuu yhä.
Naapurimaihin paenneiden ukrainalaisten määrä on noussut jo noin miljoonaan. Yli puolet pakolaisista on suunnannut tiensä Puolaan. Niinpä majoituspaikoista on alkanut tulla pulaa, kertoo Notes from Poland -blogi.
Entiset neuvostodiplomaattien asunnot pakolaisille
Varsovan pormestari on päättänyt sijoittaa Ukrainasta tulleita pakolaisperheitä neuvostovallan aikaiseen luksushotelliin, jota käytettiin Neuvostoliiton suurlähetystön henkilökunnan ja vierailevien diplomaattien majoittamiseen.
1970-luvulla rakennettu valtavan kokoinen betonikolossi edustaa neuvostoarkkitehtuurin huippusaavutuksia (video). Neuvostoliiton hajottua 1990-luvun alussa rakennus on ollut tyhjillään ja sen omistuksesta on käyty kiistaa Puolan ja Venäjän valtioiden välillä. Samanlaisia kiistoja käydään yhä useiden neuvostoaikaisten rakennusten hallinnasta Varsovassa.
Vuonna 2016 Varsovan käräjäoikeus määräsi Venäjän valtion luovuttamaan rakennuksen Puolalle ja maksamaan korvauksia sen laittomasta käytöstä. Venäjä on kieltäytynyt noudattamasta oikeuden päätöstä vedoten siihen, että kyseessä on lähetystöalue.
Nyt Varsovan pormestari sai kuitenkin tarpeekseen ja julisti, että rakennus tullaan ottamaan Ukrainasta paenneiden lapsiperheiden majoituskäyttöön. Puolan ulkoministeriö on samoilla linjoilla. Ulosottomies on jo lähetetty toimeenpanemaan päätöstä.
Puolalaiset erittäin pakolaismyönteisiä
Vuosikymmeniä tyhjillään ollut rakennus vaatii siivousta ja pientä remonttia, mutta vapaaehtoisia siivoojia löytynee kyllä. Kyselytutkimusten mukaan puolalaiset suhtautuvat erittäin myönteisesti ukrainalaisiin pakolaisiin.
Lähes kaikki puolalaiset (yli 90 prosenttia) ovat valmiita ottamaan vastaan ukrainalaisia pakolaisia. Lähes kaksi kolmesta on jopa valmiita auttamaan heitä henkilökohtaisesti. Vastauksissa tulee toki vahvasti ilmi sellainenkin asenne, että ”otetaan vastaan vain kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevat”, eli ”otetaan pakolaisiksi naiset ja lapset, jotta miehet voivat jäädä pysäyttämään Putinin”.
Pakolaisten majoittamiseen on ehdotettu myös muita luovia ratkaisuja. Yhdysvaltalais-puolalainen toimittaja ja kirjailija Anne Applebaum ehdottaa twiitissään, että venäläisiltä oligarkeilta takavarikoituja huvijahteja voisi käyttää pakolaisten majoittamiseen.
Puolaan virtaa muitakin kuin ukrainalaisia
Puolan YK-suurlähettiläs Krzysztof Szczerski kertoo, että Puolaan on Ukrainasta tullut ainakin 125 eri kansallisuuden edustajia. Tulijoita on muun muassa Nigeriasta, Marokosta, Intiasta, Afganistanista, Iranista, Turkista, Valko-Venäjältä ja Venäjältä.
Jotkut tulijat ovat Ukrainassa opiskelleita tai työskennelleitä muiden maiden kansalaisia, mutta joukossa on myös sellaisia henkilöitä, jotka matkustivat ensin Valko-Venäjälle yrittämään laittomasti Puolan rajan yli osana presidentti Aljaksandr Lukašenkan hybridioperaatiota. Nyt he ovat siirtyneet Ukrainan puolelle rajaa yrittäen hivuttautua Puolaan pakolaisvirran mukana ”ulkomaisiksi opiskelijoiksi” tekeytyen.
Hallintovaliokunta: hybridivaikuttaminen torjuttava
Suomessa eduskunnan hallintovaliokunta kannattaa EU:n tilapäisen suojelun direktiivin aktivoimista Ukrainasta pakenevien auttamiseksi, mutta samalla korostaa, että henkilöryhmät on määritettävä tarkasti rajaten tilapäinen suojelu vain Ukrainan sotaa pakeneviin.
Hallintovaliokunnan kannanotossa kiinnitetään huomiota myös hybridivaikuttamiseen. Ukrainalaisia siis halutaan auttaa, mutta samalla tulee varmistaa, ettei järjestelyä käytetä hyväksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Krzysztof Szczerski oligarkit Anne Applebaum Ukrainan sota tilapäinen suojelu Aljaksandr Lukašenka hybridivaikuttaminen Valko-Venäjä Varsova Neuvostoliitto Puola Ukraina Venäjä Pakolaisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ukrainan kansan puolustustaistelu hillinnyt pakolaismääriä – sadat tuhannet äidit ja lapset hakeutuneet turvaan naapurimaihin

Purra vihreälle sisäministerille: ”Se, että ette näe massasiirtolaisuudesta seuraavan minkäänlaisia ongelmia kohdemaalle, luo itsessään hybridivaikuttamisen mahdollisuuden”

Eduskunnan hallintovaliokunta kannattaa EU:n tilapäisen suojelun direktiivin aktivoimista Ukrainasta pakenevien auttamiseksi

EU-komissio esittää: Tilapäinen suojelu tuomassa unionin alueelle myös Ukrainaan aiemmin saapuneita turvapaikanhakijoita – hallintovaliokunta haluaa rajata tulijat

Ukrainalaiset ensin – maasta pakenevat ulkomaalaiset opiskelijat syyttävät Ukrainan ja Puolan rajaviranomaisia rasismista
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












