Puolet kunnista: Ostopalvelut lisänneet kustannuksia

23.04.2013 |13:18

Kolmannes kunnista on palauttanut sosiaali- ja terveysalan ostopalveluja takaisin omaksi tuotannoksi, käy ilmi tänään julkaistusta Sosiaalibarometristä. Kyselyyn vastanneet sosiaali- ja terveysjohtajat kertovat yleisimmiksi syiksi laatuongelmat ja kustannussäästöt.

Puolet vastaajista toteaa, että palveluiden ostaminen on lisännyt kustannuksia neljän viime vuoden aikana. Vain runsaan kymmeneksen mukaan ostopalveluiden avulla on säästetty.

– Ei olekaan saatu niin suuria säästöjä kuin on kuviteltu, Suomen sosiaali ja terveys ry:n (Soste) pääsihteeri Vertti Kiukas toteaa Kuntalehden internet-sivuilla. Yli puolet vastaajista kertoo, että ostopalveluiden laadussa on ollut ongelmia. Tosin valtaosa piti ostopalveluiden kokonaislaatua melko hyvänä.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”

15.12.2025 |17:30
8.
Suomen uutiset logo

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa

17.12.2025 |10:39
9.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää