

PS ARKISTO
Purra ehdottaa Kainuun uraaniesiintymien hyödyntämistä – ”Edullinen sähköenergiamme voisi tarjota paljon mahdollisuuksia uudelle teollisuudelle”
Hallitus tekee merkittäviä panostuksia Suomen talouden ja kilpailukyvyn parantamiseksi kovenevassa globaalissa kilpailussa. Valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa Maaseudun Tulevaisuuden kolumnissaan, että esimerkiksi Savukoskella sijaitsevasta Soklin esiintymästä löytyy ydinreaktorien polttoainesauvoissa tarvittavaa niobi-alkuainetta ja Kainuusta uraaniesiintymiä, joita hyödyntämällä Suomesta saattaisi tulla jopa ydinenergiateollisuuden uusi johtotähti.
Kansainvälinen järjestelmä natisee ja maailmanpoliittiset mannerlaatat murtuvat, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purra tuoreessa Maaseudun Tulevaisuuden kolumnissaan.
– Globaali länsi ja globaali itä kilpailevat vimmalla. Kiina on ankkuroinut itsensä tiukasti muun muassa Afrikkaan. EU ja sen jäsenmaat joutuvat vaikeaan itsetutkisteluun. Miten Eurooppa ja Suomi pärjäävät kovenevassa kilpailussa globalisaation ottaessa takapakkia? Miten teemme itsestämme relevantteja ja tarpeellisia? Purra kysyy.
Teollisuuspolitiikka on taas ajankohtaista
Purran mukaan suomalaisten selviytyminen kilpailussa ei voi perustua vain abstraktille työlle, vaan aikaa vievän perustutkimuksen ohella tarvitaan myös konkreettisia panostuksia huoltovarmuuteen, kotimaisen ruoantuotannon turvaamiseen sekä koko maan elinolojen vahvistamiseen.
– Teemme konkreettisia linjanvetoja elävän paikallistalouden osalta. Päätimme esimerkiksi uuden Geologian tutkimuskeskuksen koetehtaan rakentamisesta Outokumpuun. Teollisuuspolitiikka on taas ajankohtainen teema, ja Suomella on suuria mahdollisuuksia vaikkapa automaation, kaivosteollisuuden, robotiikan ja puolustusteollisuuden yhtymäkohdissa.
Tarvitaan suomalaisia pellepelottomia
Outokummun koetehdas luo osaltaan edellytyksiä kaivosteollisuuden arvoketjun vahvistamiseen. Kun Suomen kallioperästä kaivetaan arvokkaita ja harvinaisia mineraaleja ja malmioita, on samalla varmistuttava siitä, että Suomesta ei tule malmireservaattia. Malmijalostuksen ja korkean arvonlisän täytyisi tapahtua Suomessa, jotta viennin jalostusarvoa saataisiin ylös.
– Esimerkiksi Soklin esiintymä Savukoskella voisi tarjota mahdollisuuksia eksoottisempien vientituotteiden osalta, kuten vaikkapa ydinreaktoreiden polttoaineainesauvojen valmistuksessa. Soklin esiintymässä on sauvoihin tarvittavaa niobi-alkuainetta.
– Miksi emme hyödyntäisi tässä suomalaista ydinturvallisuusosaamista ja vaikkapa uraaniesiintymiä Kainuussa? Voisiko Suomesta tulla ydinenergiateollisuuden uusi johtotähti? Purra pohtii.
– Edullinen sähköenergiamme voisi tarjota paljon mahdollisuuksia uudelle teollisuudelle. Suomella löytyy näihin vankkaa insinööriosaamista, kiertotaloutta ja sivuvirtojen hyödyntämistä unohtamatta. Tarvitsemme uskallusta ja luovia näkemyksiä – suomalaisia pellepelottomia! Hallitus mahdollistaa sekä tukee kehittyviä ja orastavia teollisuuden sektoreita uudella teollisuuspolitiikallaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sähköenergia ydinenergiateollisuus Soklin esiintymä uraani teollisuuspolitiikka Ruoantuotanto kaivosteollisuus ydinenergia Riikka Purra Kainuu Huoltovarmuus talous Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Paunio: Vihreiden 50-vuotinen sota energiaa vastaan saa kauhean loppunäytöksensä ensi talvena

Koskenkylä: Maailman ja erityisesti EU:n energiasektorit suurten muutosten kourissa, hinnat nousevat, inflaatio kiihtyy, reaalipalkat laskevat

Mäkelä: Ydinvoimasta itäenergian korvaaja

Onko Venäjä rahoittanut ilmastoaktivisteja vähentääkseen lännen energiaomavaraisuutta?
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













