

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Purra: Kenttätyössä oleville poliiseille mahdollistettava rokotus heti
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra vaatii kenttätyössä olevien poliisien nostamista rokotejärjestyksessä. Hänen mukaansa tartuntavaara poliisien työssä on todellinen ja jatkuva. Poliisin työssä terveysturvallisuus ei käytännössä toteudu.
Poliisiasioista vastaavan valiokunnan puheenjohtajana Riikka Purra kertoo saavansa paljon huolestuneita viestejä kenttätyössä olevilta poliiseilta, jotka ihmettelevät, onko heidän tarpeensa saada koronarokote unohdettu.
”Nenä vuotaa ja räkä lentää”
Purran mukaan poliiseille on annettu ohjeistus välttää pitkäaikaista oleilua oireilevan kanssa, käyttää maskeja ja huolehtia turvaväleistä, mutta usein näitä suosituksia ei ole mahdollista toteuttaa.
– Keskustelin juuri poliisin kanssa, joka kuvasi tyypillistä päiväänsä. Hän oli kiireellisessä hälytysajossa A-keikalle eikä voinut pukea maskia päälleen. Aggressiivinen ja sivullisia vahingoittamiseen käyvällä välineellä uhkaava narkomaani piti ottaa nopeasti kiinni. Käsistä kiinni pitäen henkilö talutetaan auton luo ja tehdään turvallisuustarkastus ja otetaan ruiskut pois. Henkilön nenä vuotaa ja räkä lentää. Putkalle päästyä normaali säilöönpanotarkastus.
– Pian tämän jälkeen poliisit saavat kuulla, että kyseinen henkilö oli aiemmin samana päivänä ollut autossa, jota on ajanut koronapositiivinen henkilö. On todennäköistä, että juuri kiinni otettu henkilö on myös koronapositiivinen, ainakin vahvasti altistunut, Purra kuvaa.
Maski ja hanskat eivät riitä
Tiedon jälkeen poliisien vuoro jatkuu kuitenkin aivan normaalisti. He käyvät ihmisten kodeissa, syövät yhteisessä taukohuoneessa ja lopuksi menevät koteihinsa.
Purra kertoo, että poliisit myös kuljettavat karanteenia noudattamatta jättäviä tartunnan saaneita henkilöitä sairaalaan ja koteihin.
– Ainoa suojautuminen on maski ja kertakäyttöhanskat. Edes suojahaalareita ei voi pukea, koska voimankäyttövälineet jäisivät sen alle. Poliisilla on näissäkin tapauksissa jatkuva fyysisen kontaktin uhka. Tämän jälkeen työvuoro jatkuu samalla mahdollisesti saastuneella haalarilla, koska vaihtohaalareita ei ole.
– Poliisin työ on raskasta ja vaativaa ja työhyvinvointi muutenkin huolestuttavassa laskussa. Jatkuva tartuntavaara puutteellisine suojavälineineen lisää työhön merkittävän terveyteen kohdistuvan lisäuhan. Poliisit pitäisi ehdottomasti nostaa ammattiryhmänä rokotejonossa ja mahdollistaa heille rokotteen saaminen välittömästi, Purra vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huru: Hälytystehtävissä työskentelevät poliisit rokotettava pikaisesti

Ronkainen varusmiesten rokottamisesta: ”Puolustusvoimat olisi syytä ottaa rokotusten kärkilinjaan”

Rantanen ja Ronkainen vieraskielisten koronarokottamisesta: ”On härskiä esittää ohituskaistaa maahanmuuttajille”

Ronkainen Puolustusvoimien koronatautitilanteesta: ”Hallituksen pitäisi reagoida heti”

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan PS-jäsenet: Suomen EU-politiikasta puuttuu selkeä linja, ja se vaarantaa hyvinvointivaltion tulevaisuuden

Ulkomailla syntyneet kaihtavat rokotteita Ruotsissa – nuorista alle puolet vailla suojaa pandemiaa vastaan
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä Vladimir Putinin mielipuolisten liittolaisten neutralointia mitenkään huonona asiana. Hän kritisoi Facebook-kirjoituksessaan vasemmiston ja kokoomuksen ulkopoliittisen johdon surua ja "kansainvälinen oikeus" -mantraa, joka nykymuodossaan suojelee roistoja, jotka päivittäin tallovat länsimaisten arvojen ja normien päälle ja nauravat kansainväliselle oikeudelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












