

PS ARKISTO
Purra: Monilla taiteenaloilla haiskahtaa tunkkainen taistolainen haju – ”Rahaa jaetaan tiettyä poliittista suuntausta edistäville taiteilijoille”
Perussuomalaiset julkisti media- ja kulttuuripoliittisen ohjelmansa, jota esitteli puolueen 1. varapuheenjohtaja Riikka Purra – Emme kaipaa enempää suuresti tuettua eliittikulttuuria, mutta emme myöskään sen vastakohtaa, kakkakulttuuria, Purra painotti.
Riikka Purra totesi aluksi, että suomalaisen kulttuurin tulee olla läsnä myös koulujen arjessa ja opetussuunnitelmissa.
– Haluamme kulttuurin, sivistyksen ja taiteen opetusta – emme monikulttuurista propagandaa tai poliittista ideologiaa lasten pään menoksi. Perussuomalaiset haluaa säilyttää joulujuhlat ja -kirkot, ylpeästi laulettavat enkeli taivaat, suvivirret ja maammelaulut. Perussuomalaisten media- ja kulttuuripoliittisessa ohjelmassa kuvataan laajalti suomalaisen kulttuurin ja taiteen osaajia ja näiden merkitystä, myös kansainvälisesti.
– Kotimaisen kulttuurituotannon edistäminen on tärkeää, jotta se säilyttää asemansa nykypäivän globaalissa maailmassa, jossa kansallinen kulttuurituotanto uhkaa helposti jäädä kansainvälisten alan trendien jyräämäksi, Purra painottaa.
Kulttuurikorruptio nostaa päätään
Purra harmitteli, että Suomen kulttuurielämä tuntuu monin paikoin olevan lokeroitunutta toistamaan tietynlaista maailmankuvaa ja tietynlaisia arvoja.
– Monilla taiteenaloilla haiskahtaa ihan yhtä tunkkainen taistolainen haju kuin joskus vuosikymmeniä sitten. Sosialismin aate on sävyttynyt hieman eri tavoin – monikulttuurisuutta, feminismiä ja muita nykypäivän kovaäänisiä, mutta kovin onttoja ideologioita, Purra luettelee.
– Kaiken lisäksi kulttuurin sisällä suoranainen korruptio ja erilaiset hyväveliverkostot nostavat usein päätään. Pahimmillaan näillä on yhteytensä poliitikkoihin ja poliittiseen valtaan, mistä seuraa, että myös rahaa jaetaan tiettyä poliittista suuntausta edistäville taiteilijoille.
Trendiprojekteja ei tarvitse rahoittaa veroilla
Perussuomalaisten mielestä valtion rahoittaman kulttuuritarjonnan lähtökohtana tulee olla mahdollisimman laajaa ihmisjoukkoa koskettavien palvelujen ylläpitäminen ja kehittäminen.
– Valtion kulloistenkin ihanteiden tai trendien mukaiset projektit eivät tarvitse veroeuroja. Emme kaipaa enempää suuresti tuettua eliittikulttuuria, mutta emme myöskään sen vastakohtaa, kakkakulttuuria.
Kakkakulttuurista perussuomalaisten ohjelmassa kerrotaan kirjaimellinen esimerkki.
– Vastikään kaksi kuvataiteilijaa sai apurahaa lähes 250 000 euroa tutkiakseen ulosteita. Projektista syntyi taideteokseksi käymälä, johon taiteen kuluttajat pääsivät antamaan panoksensa. Sen verran itsekin osaan analysoida kakkakulttuuria, että tiedän, että yksi taiteen tehtävä on varmasti ravistella ja järkyttää. Meidän mielestämme kakka ei kuitenkaan täytä edes tätä tehtävää.
– Mikäli näissä kakka- ja eriteprojekteissa on jotakin järkyttävää, niin se, että kansalaisten verorahoja pannaan suoraan tai epäsuoraan tällaisiin projekteihin. Ehkä se kertoo myös yhteiskunnan kehityksen tasosta jotakin, Purra sanoo.
Jos taiteella ei ole kysyntää, se ei yleensä ole merkittävää
Perussuomalaisten media- ja kulttuuripoliittisessa ohjelmassa käsitellään myös ruumiinkulttuuria ja liikuntaa sekä sitä, miten kulttuurin rahoitusjärjestelmää tulisi tuulettaa ja purkaa ideologista ja politisoitunutta toimintakulttuuria.
– Kerromme suomalaisesta taiteesta, sen viennistä ja markkinointimahdollisuuksista, omaleimaisen kulttuurin arvosta ja siitä, että valtiota ei tarvita apuun kaikkialla. Taide, jolle ei ole minkäänlaista aitoa kysyntää, ei yleensä ole kovin merkittävää.
– Taide ja kulttuuri vaikuttavat ihmisen hyvinvointiin ja mielenterveyteen. Vapaaehtoinen ja aktiivinen kulttuuritoimintaan osallistuminen lisää yhteisöllisyyttä ja osallistuvuutta ja ehkäisee syrjäytymistä ja yksinäisyyttä kaikissa ikäluokissa. Mielestämme taide on parhaimmillaan silloin, kun se kohoaa arjen huolten, yhteiskunnassa ihmisiä repivien erimielisyyksien ja poliittisten ideologioiden yläpuolelle, Purra sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- taide joulujuhla opetussuunnitelma veronmaksajat vihervasemmisto ideologia suomalaiset Riikka Purra perussuomalaiset Kulttuuri korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wihonen: Kristillisillä juhlilla, tavoilla ja virsillä merkittävä rooli suomalaisessa kulttuuriperinnössä

Lähes puolet Baltzaria kritisoineen tutkimuksen budjetista meni Baltzarin palkkoihin

Veikkaus – maaseudun köyhä rahoittaa upporikkaan oopperan ystävän harrastustoimintaa

Sdp-pääministerit Lipponen ja Rinne hehkuttavat törkeästä ihmiskaupasta epäiltyä puoluetoveriaan Veijo Baltzaria vaalivideolla: ”Suuri suomalainen kulttuuripersoona, yhteiskunnallinen vaikuttaja”

Sivistysvaliokunnan perussuomalaiset: Kouluissa tulee huolehtia suomalaisten tapojen, arvojen ja kulttuurin ylläpitämisestä ja edistämisestä
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











