

MATTI MATIKAINEN
Raatikainen: Helsingin kaupunki syrjii Perussuomalaisia Nuoria
Helsingin kaupunki järjesti eilen nuorille tapahtuman, jossa pääteemoina olivat nuorten työllistyminen sekä seksuaaliterveys ja -oikeudet. Tapahtumaan ei kutsuttu Perussuomalaisia Nuoria.
Perussuomalaisille Nuorille asiaa on perusteltu sillä, ettei piiri allekirjoittanut maksutonta ehkäisyä alle 25-vuotiaille nuorille. Osalliseksi Stadissa -tapahtumassa oli musiikkivieraiden lisäksi kuitenkin myös ”tarjolla monipuolisesti tietoa nuorten osallistumis- ja vaikutusmahdollisuuksista, työllistymisen tuista ja poluista sekä työpaikoista, seksuaaliterveydestä ja -oikeuksista sekä maksuttomasta ehkäisystä”.
Tapahtumassa keskeisenä osana oli myös työllistyminen.
Asetti nuoret eriarvoiseen asemaan
PS Helsingin valtuustoryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Mika Raatikainen muistuttaa, että kaupungilla on velvollisuus kohdella tasapuolisesti kaikkia nuorisojärjestöjä.
– Tällaisella toiminnallaan Helsinki asettaa Perussuomalaiset Nuoret eriarvoiseen asemaan muihin nuorisojärjestöihin nähden.
Selitykset eivät kelpaa
Tapahtuman järjesti Helsingin kaupunki yhteistyökumppaneineen. Raatikaisen mukaan on täysin selvää, että julkisena toimijana kaupungin tulee kohdella kaikkia järjestöjä tasapuolisesti.
– Selitykseksi ei kelpaa, ettei PS Nuorten Helsingin piiri allekirjoittanut ehkäisyä alle 25-vuotiaille nuorille, koska myös Perussuomalaisilla Nuorilla on oikeus tuoda oma kantansa esille. Lisäksi tapahtumassa oli muitakin teemoja, kuten työllistyminen, johon Perussuomalaiset Nuoret olisivat halunneet ottaa kantaa, Raatikainen toteaa.
Vaatii kaupungilta selvitystä
Raatikaisen mukaan myöskään tilan puute ei riitä selitykseksi, koska tilaisuuden järjestäjä on velvollinen huolehtimaan siitä, että kaikki järjestöt mahtuvat tapahtumaan.
– PS-Nuorille kerrottiin, että he olisivat voineet osallistua tilaisuuteen, mutta toisin kuin muille järjestöille, heille ei tarjottu esittelypistettä, joten he olisivat jääneet selkeästi eriarvoiseen asemaan.
Raatikainen on pyytänyt Helsingin kaupungilta selvitystä miksi kaupunki ei ole kohdellut Perussuomalaisia Nuoria tasa-arvoisesti muihin nuorisojärjestöihin nähden. Raatikainen kysyy myös, kuinka kaupunki aikoo tulevaisuudessa varmistaa Perussuomalaisten Nuorten tasa-arvoisen kohtelun.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset Nuoret aikoo taistella valtionavustuksestaan
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää