
Raatikainen, Ronkainen ja Eerola: Turvallisuusviranomaisten tilakustannuksia hillittävä
Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Mika Raatikainen ja Jari Ronkainen sekä hallintovaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola jättivät tänään toimenpidealoitteen turvallisuusviranomaisten kuten puolustusvoimien, poliisin, tullin, rajavartiolaitoksen ja rikosseuraamuslaitoksen tilakustannusten hillitsemiseksi.
Valtion kiinteistömassaa hallinnoi Senaatti-kiinteistöt, jonka alaisuudessa hallinnonalat joutuvat varautumaan tuntuviin lisämaksuihin lähivuosina. Esimerkiksi sotilaallisen maanpuolustuksen budjetista tilakulut vievät tällä hetkellä jo 10,8 prosenttia. Poliisin toimitilakustannusten arvioidaan nousevan yli 6,5 miljoona euroa ensi vuonna ja puolustushallinnon tilakulujen 20 miljoonalla eurolla vuoteen 2022 mennessä.
– Suuret kiinteistömenot heikentävät turvallisuusviranomaisten toimintaedellytyksiä eikä ole oikein, että turvallisuustoimijat joutuvat rahoittamaan pääomavuokrien voimakasta kustannuskehitystä supistamalla omaa ydintoimintaansa, Raatikainen huomauttaa.
Palvelun tuottoa voiton sijaan
Toimenpidealoitteessa ehdotetaan, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin Senaatti-kiinteistöjen hallinnoimien turvallisuusviranomaisten kiinteistöjen pääoman tuottovaatimuksen laskemiseksi nollaan prosenttiin sekä pääomavuokratason määrittämiseksi kustannusperusteisesti todellisten investointien mukaiselle tasolle.
– Senaatti-kiinteistöjen tehtävä on tuottaa palveluita, ei voittoa turvallisuutemme kannalta elintärkeiden toimijoiden kustannuksella, sanoo Eerola.
Viranomaisen itse päätettävä käyttötarpeesta
Tämän lisäksi aloitteessa ehdotetaan myös, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin varmistaakseen, että käyttäjät pystyisivät irtisanomaan käyttämiensä tilojen vuokrasopimukset kohtuullisessa ajassa ja luopumaan tarpeettomaksi jääneistä tiloista ilman normaalista vuokrasopimuksesta poikkeavia kustannuksia.
– Viranomaisten pitää itse pystyä päättämään kiinteistöjen käyttötarpeesta. Mitä tolkkua siinä on, että turvallisuuden määrärahoista osa menee turhiin seiniin, kun Senaatti-kiinteistöt ei ole hyväksynyt rakennusten irtisanomisia? kysyy Ronkainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











