
Ranskassa liikennekaaos jatkuu
Ranskassa eläkeuudistusta vastaan on lakkoiltu ja osoitettu mieltä jo kymmenen päivän ajan. Hallitus esitteli uudistuksensa viime keskiviikkona. Liikenne on kaaoksessa ja taloudelliset tappiot valtavia.
Ammattiliitot käynnistivät laajat kuljetusalan lakot 5.12. Ensimmäisenä lakkopäivänä järjestettiin myös mielenilmaus, johon osallistui 800 000 ihmistä.
Ranskalaisten enemmistö kannattaa avokätisen ja monimutkaisen eläkejärjestelmän virtaviivaistamista. Enemmistö ei kuitenkaan luota presidentti Emmanuel Macronin kykyihin tehdä reilua eläkeuudistusta.
Yli puolet tukee lakkoja
54 prosenttia ranskalaisista tukee lakkoja tai on myötätuntoinen lakkoilijoita kohtaan. Sympatiat ovat pysyneet näissä lukemissa jo pitkään.
Yksin valtio-omisteisen rautatieyhtiön sisällä on 12 erilaista eläkejärjestelmää. Macronin ajatus on luoda yksi järjestelmä koko maahan.
Veturinkuljettajat ovat protestoineet uudistusta alhaisten palkkojen vuoksi. He katsovat, että palkkataso kompensoituu alhaisella eläköitymisiällä.
Liikenne puuroutunut
Joukkoliikenne on kärsinyt pahoin lakkojen vuoksi. Työmatkailu on käynyt hyvin vaikeaksi ja yksityisautoihin turvautuneet ranskalaiset ovat jääneet ruuhkiin. Viime tiistaina aamuliikenteessä oli arvioiden mukaan 400 kilometrin edestä ruuhkaa pelkästään Pariisin alueella.
Pariisissa vain kaksi kuljettajatonta metrolinjaa on toiminnassa. Neljännes luotijunavuoroista on ajettu. Lähijunavuoroista ajetaan kolmasosa. Lentoliikenne on niin ikään toiminut vajaateholla.
Lakkojen odotetaan yltyvän tiistaina, kun eläkeuudistusta periaatteellisesti kannattava suuri ammattijärjestö CFDT liittyy protesteihin. Järjestö ei hyväksy kuitenkaan eläkeuudistuksen esitystä, jossa täyden eläkkeen saisi 64-vuotiaana, vaikka eläkkeelle voisi jäädä kaksi vuotta aiemmin pienemmällä eläkkeellä. Hallitus on luvannut minimieläkkeeksi tuhat euroa.
Lakot kolhivat taloutta
Lakot ovat aiheuttaneet myös suurta taloudellista vahinkoa. Joulusesongin aikana lakot ovat kaupan etujärjestön mukaan iskeneet lujaa jo ensimmäisenä päivänä. Järjestö arvioi menetysten olevan keskimäärin 30 prosenttia myynnistä.
Turismi on kärsinyt. Hotelliyöpymiset ovat vähentyneet 30-40 prosenttia. Lakkojen vuoksi osa Pariisin museoista on suljettu. Pariisin molemmat oopperatalot ovat peruneet näytöksiään.
Lakot voivat jatkua pitkäänkin, sillä sekä ay-liike että Macron käyvät periaatteellista sotaa, jossa kumpikin osapuoli haluaa patsastella voittajana. Ranskan eläkejärjestelmää yritettiin uudistaa rajulla kädellä vuonna jo 1995, mutta tuolloin laajat lakot pakottivat hallinnon lopulta perääntymään.
CFDT on ilmoittanut, että se pitää joulun pyhinä tauon lakoissa, mutta rautatieläisten yhdistys CGT on kertonut lakkojen jatkuvan joulunakin. CFDT kertoi jatkavansa lakkoja tammikuussa. Järjestöt kertovat, että eläkeuudistus on kuopattava.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranskan itsenäisyyspäivän vietto meni Pariisissa mellakaksi

Ranskan paperittomat ”Mustaliivit” antoivat ukaasin: ”Haluamme paperit ja asunnot!”

Sadat laittomat siirtolaiset valtasivat Pariisin lentokentän terminaalin – ”Ranska ei kuulu ranskalaisille”

Mitä ihmettä Macron söheltää? Nimitti sovittelijan, täytti tämän taskut seteleillä ja lähetti neuvottelemaan keltaliivien kanssa – jotka olivat jo valmiiksi hajalla valtion tuhlaukseen
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.

Marokkolaissyntyisen miehen kuolema johti väkivaltaisiin mielenosoituksiin Italiassa – sekavasti käyttäytynyt mies menehtyi vastustaessaan poliisia
Maahanmuuttajataustaisen miehen kuolema poliisi pidätyksen yhteydessä tuo median mukaan kaikuja vuodelta 2020 Black Lives Matter -liikkeen syntymäajoilta. Kuoleman laukaisemissa mellakoissa loukkaantui arviolta 60 poliisia. Media syyttää tapahtumista poliisia, mutta pääministeri Meloni kehottaa pohtimaan myös väkivaltaisten mielenosoittajien motiiveja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










