

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rasismikohu USA:ssa – koulu pyysi anteeksi kuvaa kuraisesta lumiukosta
Kuva koululaisten välitunnilla tekemästä lumiukosta johti rasismikohuun Yhdysvalloissa. Koulupiiri joutui pyytämään anteeksi kuraista lumiukkoa esittävän kuvan julkaisua.
New Yorkin osavaltiossa sijaitsevan ala-asteen nelosluokan oppilaat olivat tehneet välitunnilla lumiukon. Koska koulun pihalla ei ollut kovin paljon lunta, lapset joutuivat käyttämään myös kuraista lunta, joten lumiukosta tuli osittain ruskea ja muutenkin vähän rujo.
Lumiukosta ja sen takana ylpeinä seisovista lumiukon rakentajista otettu kuva julkaistiin koulupiirin Facebook-sivulla. Viattomasta kuvasta nousi kuitenkin valtava rasismikohu, kertoo liberaali Washington Post -lehti.
Kuvateksti oli ”rodullisesti loukkaava”
Erään viidesluokkalaisen isä kiinnitti huomionsa kuvatekstiin, jossa luki: ”Tämä lumiukko on yhtä monimuotoinen kuin meidän oppilaamme!” Hän järkyttyi, koska piti kuvatekstiä rodullisesti loukkaavana.
– Olin vähän shokissa nähtyäni sen, hän kertoi Washington Post -lehdelle.
Tiedostavan isän mielestä kuvassa oli ”likainen ruskea lumimies”. Erityisen pöyristyttäväksi tilanteen teki, että kuva laitettiin Facebookiin juuri ennen mustan historian kuukauden alkua. Yhdysvalloissa helmikuu on mustan historian kuukausi. Tämä näkyy muun muassa koulujen opetuksessa.
Pöyristynyt isä lähetti kuvan edelleen useille tuttavilleen ja muille koululaisten vanhemmille. Monet heistä reagoivat kuvaan samalla tavalla pöyristyen. Rasismikohu oli valmis.
Anteeksipyynnöt eivät auttaneet
Koulupiiri reagoi välittömästi poistamalla kuvan Facebook-sivuiltaan ja pyytämällä anteeksi. Kuva poistettiin alle kymmenen minuutin kuluessa sen julkaisemisesta. Koulutarkastaja Randall Squier korosti, että kuvan postannut työntekijä ei ollut halunnut loukata ketään, mutta lupasi silti, että työtekijöiden sosiaalisen median käyttöä tullaan tarkastelemaan.
– Sanaa ”monimuotoinen” käytettiin kuvaamaan sitä, miten jokainen lapsi voi tehdä lumiukon eri tavalla ja että tätä luovuuden moninaisuutta tulee juhlistaa, kirjoitti koulutarkastaja Squier koulupiirin nettisivuilla julkaistussa anteeksipyynnössä.
– Kun meille kerrottiin, että postauksen voitaisiin tulkita käsittelevän rotua, se poistettiin. Pyydämme anteeksi ja toistamme, että tarkoitus ei ollut loukata ketään.
Mutta koska rasismikohu oli jo ehtinyt päästä vauhtiin, mitkään anteeksipyytelyt eivät enää auttaneet. Kuvakaappauksia lumiukosta jaettiin somessa ja paikallismediat tarttuivat täkyyn ”rasistisesta lumiukosta”.
– Minä en halua tulla verratuksi kuraiseen lumiukkoon, lumiukkoon jossa on mutaa, kommentoi eräs koulun entinen oppilas.
Lumiukko otetaan esille koululautakunnan kokouksessa
Rasismikohun aloittanut isä aikoo ottaa lumiukkokuvan esille koululautakunnan kokouksessa. Hän pitää yhä kuvaa ”rodullisesti loukkaavana”. Hänen mielestään koulupiiri ei saisi syyttää vanhempia ”vastuuttoman postauksen” väärin tulkitsemisesta.
Kohun aloittanut isä identifioituu itse valkoiseksi, mutta kertoo, että hänellä on aikuinen poika, joka on synnyttäjänsä puolelta Yhdysvaltain alkuperäisväestöä. Hänen mukaansa poika joutui koulussa kärsimään rasismista.
– Kun olet kaksirotuisen lapsen isä… siihen liittyy tiettyjä stigmoja, isä kertoo.
Nämä kipeät muistot nousivat pintaan, kun hän näki Facebookissa kuvan ”likaisesta lumimiehestä”, isä kertoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Monty Python-legenda tuomitsee nykymenon: Woke tappaa luovuuden

Tavio: Yritys typistää sukupuolet ilmoitusasiaksi on askel kohti järjettömyyttä – ”Tämä woketus ja sekoilu on mennyt liian pitkälle”

Wokettava Disney-toimari tuputti seksuaalisisältöä lapsille, yhtiön arvo laski sata miljardia – potkuthan siitä tietenkin tuli, ja osake ampaisi nousuun

Kiilusilmät nousevat kumpujen yöstä – Woke ei ole ideologia vaan fanatismia

Woketus huipussaan: Yökerho kieltää luvattoman tuijottelun

Cancel-kulttuuri ja woke juuttuivat vastavoiman puristukseen Suomessa ja Ruotsissa – kansallismielisten puolueiden nuorisokannatus kasvaa

Valkoisten tappamisesta laulaminen ei ole vihapuhetta Etelä-Afrikassa
Pikkupojan sulkapäähineestä ja kasvomaaleista nousi valtava haloo Yhdysvalloissa
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.













