

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rasismikohu USA:ssa – koulu pyysi anteeksi kuvaa kuraisesta lumiukosta
Kuva koululaisten välitunnilla tekemästä lumiukosta johti rasismikohuun Yhdysvalloissa. Koulupiiri joutui pyytämään anteeksi kuraista lumiukkoa esittävän kuvan julkaisua.
New Yorkin osavaltiossa sijaitsevan ala-asteen nelosluokan oppilaat olivat tehneet välitunnilla lumiukon. Koska koulun pihalla ei ollut kovin paljon lunta, lapset joutuivat käyttämään myös kuraista lunta, joten lumiukosta tuli osittain ruskea ja muutenkin vähän rujo.
Lumiukosta ja sen takana ylpeinä seisovista lumiukon rakentajista otettu kuva julkaistiin koulupiirin Facebook-sivulla. Viattomasta kuvasta nousi kuitenkin valtava rasismikohu, kertoo liberaali Washington Post -lehti.
Kuvateksti oli ”rodullisesti loukkaava”
Erään viidesluokkalaisen isä kiinnitti huomionsa kuvatekstiin, jossa luki: ”Tämä lumiukko on yhtä monimuotoinen kuin meidän oppilaamme!” Hän järkyttyi, koska piti kuvatekstiä rodullisesti loukkaavana.
– Olin vähän shokissa nähtyäni sen, hän kertoi Washington Post -lehdelle.
Tiedostavan isän mielestä kuvassa oli ”likainen ruskea lumimies”. Erityisen pöyristyttäväksi tilanteen teki, että kuva laitettiin Facebookiin juuri ennen mustan historian kuukauden alkua. Yhdysvalloissa helmikuu on mustan historian kuukausi. Tämä näkyy muun muassa koulujen opetuksessa.
Pöyristynyt isä lähetti kuvan edelleen useille tuttavilleen ja muille koululaisten vanhemmille. Monet heistä reagoivat kuvaan samalla tavalla pöyristyen. Rasismikohu oli valmis.
Anteeksipyynnöt eivät auttaneet
Koulupiiri reagoi välittömästi poistamalla kuvan Facebook-sivuiltaan ja pyytämällä anteeksi. Kuva poistettiin alle kymmenen minuutin kuluessa sen julkaisemisesta. Koulutarkastaja Randall Squier korosti, että kuvan postannut työntekijä ei ollut halunnut loukata ketään, mutta lupasi silti, että työtekijöiden sosiaalisen median käyttöä tullaan tarkastelemaan.
– Sanaa ”monimuotoinen” käytettiin kuvaamaan sitä, miten jokainen lapsi voi tehdä lumiukon eri tavalla ja että tätä luovuuden moninaisuutta tulee juhlistaa, kirjoitti koulutarkastaja Squier koulupiirin nettisivuilla julkaistussa anteeksipyynnössä.
– Kun meille kerrottiin, että postauksen voitaisiin tulkita käsittelevän rotua, se poistettiin. Pyydämme anteeksi ja toistamme, että tarkoitus ei ollut loukata ketään.
Mutta koska rasismikohu oli jo ehtinyt päästä vauhtiin, mitkään anteeksipyytelyt eivät enää auttaneet. Kuvakaappauksia lumiukosta jaettiin somessa ja paikallismediat tarttuivat täkyyn ”rasistisesta lumiukosta”.
– Minä en halua tulla verratuksi kuraiseen lumiukkoon, lumiukkoon jossa on mutaa, kommentoi eräs koulun entinen oppilas.
Lumiukko otetaan esille koululautakunnan kokouksessa
Rasismikohun aloittanut isä aikoo ottaa lumiukkokuvan esille koululautakunnan kokouksessa. Hän pitää yhä kuvaa ”rodullisesti loukkaavana”. Hänen mielestään koulupiiri ei saisi syyttää vanhempia ”vastuuttoman postauksen” väärin tulkitsemisesta.
Kohun aloittanut isä identifioituu itse valkoiseksi, mutta kertoo, että hänellä on aikuinen poika, joka on synnyttäjänsä puolelta Yhdysvaltain alkuperäisväestöä. Hänen mukaansa poika joutui koulussa kärsimään rasismista.
– Kun olet kaksirotuisen lapsen isä… siihen liittyy tiettyjä stigmoja, isä kertoo.
Nämä kipeät muistot nousivat pintaan, kun hän näki Facebookissa kuvan ”likaisesta lumimiehestä”, isä kertoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Monty Python-legenda tuomitsee nykymenon: Woke tappaa luovuuden

Tavio: Yritys typistää sukupuolet ilmoitusasiaksi on askel kohti järjettömyyttä – ”Tämä woketus ja sekoilu on mennyt liian pitkälle”

Wokettava Disney-toimari tuputti seksuaalisisältöä lapsille, yhtiön arvo laski sata miljardia – potkuthan siitä tietenkin tuli, ja osake ampaisi nousuun

Kiilusilmät nousevat kumpujen yöstä – Woke ei ole ideologia vaan fanatismia

Woketus huipussaan: Yökerho kieltää luvattoman tuijottelun

Cancel-kulttuuri ja woke juuttuivat vastavoiman puristukseen Suomessa ja Ruotsissa – kansallismielisten puolueiden nuorisokannatus kasvaa

Valkoisten tappamisesta laulaminen ei ole vihapuhetta Etelä-Afrikassa
Pikkupojan sulkapäähineestä ja kasvomaaleista nousi valtava haloo Yhdysvalloissa
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.
















