
Rikollisjengit usuttavat jäseniään toistensa kimppuun Gangsta rap -musiikilla – mitä Ruotsi edellä, sitä Suomi perässä
Gangsta rap-musiikki ja ennen kaikkea sanoitukset ovat kietoutuneet vahvasti rikollismaailmaan – nimensä mukaisesti. Räppäri on nykyajan runonlaulaja, joka ylistää väkivallantekoja ja raakuutta. Ongelmaan on herätty Ruotsissa – sosiaalidemokraatteja myöden.
Osa räppäreistä toimii rikollisjengien viestinviejinä ja sisällyttää sanoituksiinsa koodeja, jotka vain rikollismaailman ytimessä olevat ymmärtävät. Kyse on usein kehotteista, joiden teema on kosto; väkivallalla mässäily tai jopa tappouhkaus.
– Jengit suojelevat räppäriä ja tämä taas pullistuu voimansa tunnossa. Räppärit puolestaan tuovat rikollisten arkeen eräänlaista hohtoa, kun nämä näkyvät musiikkivideoissa ja nimet mainitaan sanoituksissa, sanoo jengiskenen tunteva toimittaja Diamant Salihu.
Laulujen sanoja voidaan käyttää ja käytetään aseina muita jengejä vastaan. Tekstit vilisevät kielikuvia, joita suuri yleisö ei tunne, mutta jotka voivat johtaa jonkun kuolemaan jengien oudossa ja brutaalissa kuplassa.
Seis seis nyt soitto
Räppäri Nils ”Einár” Grönbergin murha on saanut yhteiskunnalliset voimat liikekannalle. Ruotsidemokraatit vaativat voimakkaampia otteita murhamusiikkia vastaan. Puolueen oikeuspoliittinen asiantuntija Tobias Andersson edellyttää tieteellistä selvitystä rap-musiikin vaikutuksista ja penää musiikkigenrelle soittorajoituksia Ruotsin yleisradiossa.
– Periaatteessa olen sitä mieltä, että musiikkia ei pidä kieltää. Voidaan kuitenkin kysyä, miten mielekästä julkisen palvelun yhtiön on tarjota alusta tällaisille toimijoille, jotta muut julkisen sektorin toimijat, kuten poliisit ja ensihoidon työntekijät saavat sitten kantaa seuraukset. Tämä on outoa dynamiikkaa, Andersson toteaa Göteborgs Postenille.
Yllättäen myös sosialidemokraattien sisäministeri Mikael Damberg on ottanut esille gangsterirapin mukanaan tuomat ongelmat. Ratkaisua hän tosin ei ole esittänyt.
Helsingin kaduillakin taistellaan sanoitusten tahdissa
Suomi tulee vinhalla vauhdilla Ruotsin perässä myös gangsta rap -ilmiössä. Sosiaalinen media ei nuku koskaan ja voimakkaasti tunteisiin vetoavat ilmiöt kopioidaan nopeasti. Sodanjälkeisen Helsingin kaupunginosien välisistä turpaanvedoista on tosin tultu tielle, jolta ei ole paluuta.
Rapista alkunsa saanut suunsoitto somessa on jo johtanut Ylen uutisten mukaan vakaviin väkivallantekoihin ryhmien välillä. Katujengien jäsenet eivät toki kaikki ole rikollisia, mutta osa heistä osallistuu poliisin mukaan huumekauppaan levittäjinä ja järjestäytyneen rikollisuuden juoksupoikina.
– Rap-biiseissä on voimakkaasti rikollisuutta ja väkivaltaa ihannoivia sekä toisia ryhmiä mollaavia sanoituksia. Nokittelu jatkuu sosiaalisessa mediassa ryhmien välillä, missä omaa kaupunginosaa tai esimerkiksi sen postinumeroa korostetaan, kertoo ammattimainen rikollisuus -toimintojen johtaja Markku Heinikari Helsingin poliisilaitokselta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- julkinen kehottaminen rikokseen sanoitus musiikkivideo Tobias Andersson räppäri Nils ”Einár” Grönberg gangsta-rap Diamant Salihu Markku Heinikari tappo Mikael Damberg sosialidemokraatit järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit huumekauppa Jengirikollisuus Murha Sosiaalinen media Some Jengit Ruotsidemokraatit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








