
Rikollisjengit usuttavat jäseniään toistensa kimppuun Gangsta rap -musiikilla – mitä Ruotsi edellä, sitä Suomi perässä
Gangsta rap-musiikki ja ennen kaikkea sanoitukset ovat kietoutuneet vahvasti rikollismaailmaan – nimensä mukaisesti. Räppäri on nykyajan runonlaulaja, joka ylistää väkivallantekoja ja raakuutta. Ongelmaan on herätty Ruotsissa – sosiaalidemokraatteja myöden.
Osa räppäreistä toimii rikollisjengien viestinviejinä ja sisällyttää sanoituksiinsa koodeja, jotka vain rikollismaailman ytimessä olevat ymmärtävät. Kyse on usein kehotteista, joiden teema on kosto; väkivallalla mässäily tai jopa tappouhkaus.
– Jengit suojelevat räppäriä ja tämä taas pullistuu voimansa tunnossa. Räppärit puolestaan tuovat rikollisten arkeen eräänlaista hohtoa, kun nämä näkyvät musiikkivideoissa ja nimet mainitaan sanoituksissa, sanoo jengiskenen tunteva toimittaja Diamant Salihu.
Laulujen sanoja voidaan käyttää ja käytetään aseina muita jengejä vastaan. Tekstit vilisevät kielikuvia, joita suuri yleisö ei tunne, mutta jotka voivat johtaa jonkun kuolemaan jengien oudossa ja brutaalissa kuplassa.
Seis seis nyt soitto
Räppäri Nils ”Einár” Grönbergin murha on saanut yhteiskunnalliset voimat liikekannalle. Ruotsidemokraatit vaativat voimakkaampia otteita murhamusiikkia vastaan. Puolueen oikeuspoliittinen asiantuntija Tobias Andersson edellyttää tieteellistä selvitystä rap-musiikin vaikutuksista ja penää musiikkigenrelle soittorajoituksia Ruotsin yleisradiossa.
– Periaatteessa olen sitä mieltä, että musiikkia ei pidä kieltää. Voidaan kuitenkin kysyä, miten mielekästä julkisen palvelun yhtiön on tarjota alusta tällaisille toimijoille, jotta muut julkisen sektorin toimijat, kuten poliisit ja ensihoidon työntekijät saavat sitten kantaa seuraukset. Tämä on outoa dynamiikkaa, Andersson toteaa Göteborgs Postenille.
Yllättäen myös sosialidemokraattien sisäministeri Mikael Damberg on ottanut esille gangsterirapin mukanaan tuomat ongelmat. Ratkaisua hän tosin ei ole esittänyt.
Helsingin kaduillakin taistellaan sanoitusten tahdissa
Suomi tulee vinhalla vauhdilla Ruotsin perässä myös gangsta rap -ilmiössä. Sosiaalinen media ei nuku koskaan ja voimakkaasti tunteisiin vetoavat ilmiöt kopioidaan nopeasti. Sodanjälkeisen Helsingin kaupunginosien välisistä turpaanvedoista on tosin tultu tielle, jolta ei ole paluuta.
Rapista alkunsa saanut suunsoitto somessa on jo johtanut Ylen uutisten mukaan vakaviin väkivallantekoihin ryhmien välillä. Katujengien jäsenet eivät toki kaikki ole rikollisia, mutta osa heistä osallistuu poliisin mukaan huumekauppaan levittäjinä ja järjestäytyneen rikollisuuden juoksupoikina.
– Rap-biiseissä on voimakkaasti rikollisuutta ja väkivaltaa ihannoivia sekä toisia ryhmiä mollaavia sanoituksia. Nokittelu jatkuu sosiaalisessa mediassa ryhmien välillä, missä omaa kaupunginosaa tai esimerkiksi sen postinumeroa korostetaan, kertoo ammattimainen rikollisuus -toimintojen johtaja Markku Heinikari Helsingin poliisilaitokselta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- julkinen kehottaminen rikokseen sanoitus musiikkivideo Tobias Andersson räppäri Nils ”Einár” Grönberg gangsta-rap Diamant Salihu Markku Heinikari tappo Mikael Damberg sosialidemokraatit järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit huumekauppa Jengirikollisuus Murha Sosiaalinen media Some Jengit Ruotsidemokraatit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













