

Matti Matikainen
Ritva Elomaa kehottaa kansaa kantamaan pöytään laadukasta kotimaista ruokaa – ”Ruuantuotannon arvostuksen nostaminen on kaikkien vastuulla”
Maatalouden kannattavuus on perusedellytys suomalaisen ruuantuotannon jatkumiselle ja samalla huoltovarmuudelle. Kustannuspaineiden ja kalliin energian vuoksi monen kotimaisen maatilan kannattavuus on kuitenkin vaakalaudalla. Uusi hallitus onkin ryhtymässä toimiin maataloustuottajien arvostuksen nostamiseksi ja kotimaisen tuotannon turvaamiseksi.
SuomiAreenassa eilen puhunut perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa nosti yhtenä perusongelmana esiin sen, että tällä hetkellä suomalainen alkutuottaja saa liian pienen siivun itse tuottamastaan ruuasta.
-Varmasti monella hymy hyytyy, kun kotiin tulee uusia laskuja ja pino vain kasvaa ja kasvaa.
Elomaa arvelee, että tilanne on omiaan vaikuttamaan jo maanviljelijän työn houkuttavuuteen.
-Jatkumoa ei ole. Meidän kuitenkin tarvitsisi saada uusia maanviljelijöitä, joilla on uskoa tulevaisuuteen. Siinä onkin kova työ. Onneksi uuden hallituksen ohjelmassa on kirjattuna paljon hyviä asioita. Jos ne saadaan toteutettua, tulee parempaa, ja samalla luodaan uskoa tulevaisuuteen.
Elomaa huomauttaa, että on jo kiire.
-Me tiedämme, kuinka moni viljelijä lopettaa. Moni viljelijä on tälläkin hetkellä ahdistunut ja voi huonosti.
Syökää kotimaisia juureksia
Elomaa arvioi, että kuluttajatkin olisivat valmiita maksamaan hieman enemmän vastuullisesti tuotetusta kotimaisesta ruuasta.
-Mikäli kuluttajat paremmin tietävät, että tuotannossa on esimerkiksi käytetty vähemmän antibiootteja sekä tuotannossa on huomioitu eläinten hyvinvointi, uskoisin, että kuluttajilla on valmiutta maksaa hieman enemmän. Etenkin, jos kuluttaja tietäisi, että ruuan hinnan nosto menee suoraan alkutuottajalle.
Elomaa sanoo myös pitävänsä tärkeänä, että kunnissa, kotimaisissa laitoksissa sekä kouluissa syötäisiin enemmän kotimaista ruokaa.
-Suomessa tuotetaan huippulaadukasta ruokaa. Arvostuksen nostaminen vaikuttaa kaikkeen, ja se on kaikkien vastuulla. Yhteisvastuullisuutta olisi myös se, että lapsia opetettaisiin syömään enemmän kotimaisia juureksia.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valiokunnan puheenjohtaja Simula Zagrebissa: “Ruoantuotanto on maatalouden tärkein tehtävä”

Simula tylytti kyselytunnilla: Onko keskustan jäljiltä vielä paljonkin lantaa luotavana?

Suomen on syytä kääntää ruuan tuonti ruuan vienniksi

Hallituksen kasvupaketti on maataloudenkin tukena

Perussuomalaiset: EU:n ilmasto- ja ympäristöpolitiikka, joka uhkaa Suomen maatalouden kannattavuutta, on torjuttava

EU-byrokratia rassaa maatalousyrittäjää – ”Pitäisi olla joku tolkku tässäkin”
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










