

Lähde: Expressen.se
Ruotsidemokraatit: Maahanmuuttovirastosta kotiinpaluuvirasto
Ruotsidemokraatit haluaisivat perustaa kouluja Syyriaan ja Somaliaan. Koulujen opettajat olisivat ruotsalaisia ja kotikonnuilleen palaava maahanmuuttaja saisi avustusta vähintäin vuoden ajan.
– Ihmisille täytyy tarjota todellisia mahdollisuuksia palata kotimaihinsa, sanoo Ruotsidemokraattien johtohahmoihin kuuluva valtiopäiväedustaja Paula Bieler.
– Monet heistä, jotka elävät Ruotsissa, eivät tunne itseään täkäläisiksi eivätkä myöskään haluaisi asua täällä. He kaipaavat jatkuvasti oikeaan kotimaahansa. Sekä heidän että oman yhteiskuntamme takia meidän pitäisi tarjota ihmisille mahdollisuus palata kotiin, Bieler sanoo Expressen-lehden haastattelussa.
Bielerin mielestä valtion pitäisi kehittää avustusmalli, jossa kotimaahansa palaava saisi tukea yhden tai useamman vuoden ajan. Silloin paluu juurille olisi todellinen, varteenotettava vaihtoehto. Yksityisten ihmisten taloudellinen tukeminen valtion sijasta saisi aikaan myös sen, että romahtaneita valtioita jälleenrakennettaisiin alhaalta ylöspäin. Silloin oltaisiin kestävällä pohjalla.
Kotiuttaminen olisi tehokkaampaa kuin yritykset kotouttaa
Ruotsidemokraatit olisivat itse asiassa valmiita luopumaan tehottomaksi osoittautuneesta maahanmuuttajien sopeuttamistuesta ja muuttamaan sen paluutueksi. Bieler olisi valmis myös siihen, että valtio maksaa koulutuksen heille, jotka palaavat kotimaahansa.
Kuinka ollakaan, sosialidemokraattinen maahanmuuttoministeri Helené Fritzon tyrmää Bielerin ja ruotsidemokraattien ajatukset alkuunsa.
– Ruotsidemokraattien ehdotus on humpuukia. Meillä on jo järjestelmä, joka takaa turvan ja suojan heille jotka sitä tarvitsevat ja muut saavat poistua maasta, ministeri laukoo.
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson on puolestaan pohtinut asioita poliittisen taktiikan kannalta:
– Koska ruotsidemokraateilla on jo nollatoleranssi pakolaisten vastaanotossa, sitä puolta politiikassa on vaikeata enää terävöittää, hän sanoo Aftonbladet-lehdessä. Åkessonin ajatuksissa seuraava suuri poliittinen vääntö koskeekin juuri maahanmuuttajien paluuta kotimaihinsa.
– Meidän täytyy pakottaa myös muut puolueet tälle tielle, Åkesson suunnittelee. Hänen mukaansa ruotsidemokraateilla on useampiakin ehdotuksia siitä, kuinka ihmiset saataisiin palaamaan maihin ”joissa heidän oikeasti pitäisi asua”.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.

Toimeentulotukimenot kasvussa – jo yli puolet somaliaa ja arabiaa puhuvista nostaa tukea
Perustoimeentulotuen maksatus kasvoi viidenneksellä vuonna 2025. Tukea saaneissa kotitalouksissa asui noin kuusi ja puoli prosenttia Suomen väestöstä. Koko maan tasolla somalia ja arabiaa puhuvista noin puolet nostaa perustoimeentulotukea














