

LEHTIKUVA
Ruotsissa ammuskelut eivät päädy enää pääotsikoihin – hallitus pyrkii parantamaan maan väkivaltaista imagoa
Ruotsalaisten tärkeimmäksi puheenaiheeksi syyskuun vaalien alla on noussut laki ja järjestys. Ammuskelut ja räjähdykset ovat niin tavanomaisia, etteivät ne nouse enää pääotsikoihin, elleivät välikohtaukset vaadi kuolonuhreja, Politico-lehti kirjoittaa. Ruotsalaiset huippupolitiikot yrittävät kiillottaa maan imagoa.
Politico kirjoittaa ammuskelun olevan etupäässä maahanmuuttajataustaisten miesten tuoma ilmiö. Tuliaseilla tehdyt murhat ovat kymmenkertaistuneet viime vuonna verrattuna 1990-luvun alkupuolella tehtyihin murhiin. Levottomuudet, autojen poltot, hyökkäykset viranomaisia vastaan ja mellakat ovat yleisiä.
Hallitus vähättelee ongelmia
Ruotsin hallitus pyrkii parantamaan maan väkivaltaista imagoa tiedottamisstrategialla ja julkisvaroin tehdyllä PR-kampanjalla. Pääministeri Stefan Löfven myöntää maallaan olevan ongelmia ammuskelujen suhteen. Hän kuitenkin vakuuttaa, ettei maassa ole sellaisia alueita, joihin viranomaisilla ei ole menemistä.
Ensihoitajaliitto kertoo toisin. Puheenjohtaja Gordon Grattidge kertoo, ettei tietyille alueille kannata mennä ilman poliisisaattuetta. Samaa sanoi myös Grattidgen edeltäjä.
Työmarkkinaministeri Ylva Johansson kertoi BBC:lle pontevasti maaliskuussa, että ilmoitetut raiskaukset ja seksuaaliset häirintätapaukset olisivat vähenemässä. Hän pyysi myöhemmin anteeksi erehdystään.
Ex-pääministeri Carl Bildt kehui Ruotsin maahanmuuttopolitiikka Washington Postissa menestystarinaksi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vaalikamppailu Ruotsissa kovenee – nyt ay-liikekin sortui valeuutisiin

Joukkoraiskauksen arvostelu somessa voi viedä naisen vankilaan Ruotsissa

Yllätyshäistä ehdollinen tuomio Ruotsissa – 13-vuotias morsian pakeni kun sai tietää olevansa kihloissa

Immonen: Ruotsin kehitystä ei voida estää Suomessa niin kauan kuin maamme rajat vuotavat
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.
