

Jimmie Åkesson. Kuva: Sverigedemokraterna.
Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson uskoo Tanskan malliin – maahanmuuttajien slummit purettava
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ottaisi mallia Tanskasta ja purkaisi Ruotsin pääosin maahanmuuttajien kansoittamat ongelmalähiöt. Pelkkä kikkailu ja viilailu ei hänen mukaansa riitä, koska Ruotsin ghetto-ongelmat ovat Tanskaakin pahemmalla tolalla. Jälleenrakennus on parhaillaan menossa myös ruotsidemokraateissa, kun väkeä on loikannut uuteen puolueeseen.
Ruotsidemokraateista on viime aikoina eronnut näkyvästikin puolueen toiminnassa mukana olleita henkilöitä. He ovat loikanneet uuteen puolueeseen, jonka nimi on vaihtoehto Ruotsille (AfS). Åkesson on kutsunut uutta puoluetta myös nimellä ”Vaihtoehto poispotkituille”. Uusi puolue ei ole ainakaan vielä vaikuttanut ruotsidemokraattien nousujohtoisiin gallup-lukemiin.
– Heidän nationalisminsa on erilaista kuin ruotsidemokraateilla eikä se sovi meille. Minun mielestäni ruotsalaiseksi voi kyllä oppia. Se on yksinkertaisesti sitä, että ollaan ja eletään ihmisiksi. Siinä on se ratkaiseva ero ruotsidemokraattien ja uuden puolueen välillä, luonnehtii Åkesson Ruotsin yleisradioyhtiön haastattelussa.
– On ihan hyvä tietää, että AfS koostuu 100-prosenttisesti porukasta, jotka olemme syystä tai toisesta erottaneet. On mainiota, että heillä on paikka minne mennä ja asettautua. Jos minulta kysytään, niin AfS on yksinkertaisesti ääriliike, hän tarkentaa Aftonbladetin haastattelussa.
Ongelmalähiöt uusiksi
Ruotsin ghettoutumista puoluejohtaja pitää vieläkin pahempana ongelmana kuin Tanskan vastaavaa. Tanska on maana pienempi ja se on Åkessonin mukaan noudattanut myös vastuullisempaa maahanmuuttopolitikkaa.
– En ole itse yksityiskohtaisesti perehtynyt Tanskan hallituksen suunnittelemaan lainsäädäntöön, mutta selvitämme parhaillaan puoluessa, mitkä osat siitä olisivat käyttökelpoisia Ruotsissa.
Jimmie Åkesson ei ole repimässä ghettoja nurin yhdessä yössä eikä heittämässä ongelmalähiöissä asuvia ihmisiä pois maasta. Hän haluaa muokata ongelmaympäristöt uuteen aikaan sopiviksi.
– Ei ole mitään mieltä tuhlata rahaa pikkukorjauksiin vaan kaikki täytyy miettiä alusta alkaen kokonaan uusiksi, hän pohtii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










