
Yllätyshäistä ehdollinen tuomio Ruotsissa – 13-vuotias morsian pakeni kun sai tietää olevansa kihloissa
Kun 13-vuotias tyttö tuli koulusta, kotona odotti koko suku ja varsinainen yllätys. Lapsi sai tietää olevansa kihloissa. Morsian oli asiasta kuitenkin eri mieltä ja kieltäytyi kunniasta. Hän pääsi lopulta karkuun ja otti yhteyttä poliisiin. Vanhemmat saivat naimakaupasta ehdollista. Ylkä jäi tuomiotta.
Tytön vanhemmat ja nyt 27-vuotias mies saivat viime syksynä syytteen tekemästään avioliittosopimuksesta. Heitä epäiltiin Aftonbladet-lehden mukaan siitä, että he olivat pakottaneet 13-vuotiaan tytön ”avioliiton omaiseen suhteeseen” aikuisen miehen kanssa.
Poliisiraportissa kerrotaan tytön kohtelusta kotonaan. Häntä oli hakattu ja hänen päälleen oli heitetty kiehuvaa vettä. Näin siksi, että hän kieltäytyi avioliitosta hänelle osoitetun miehen kanssa. Vanhemmat myös lukitsivat hänet kuukaudeksi huoneeseensa, jotta hän ei olisi voinut ottaa yhteyttä poliisiin.
Kun poliisi viimein oli saanut tytön ilmoituksen ja saapui paikalle, repäisivät perhe ja sukulaiset sananmukaisesti vaatteensa. Poliisin mukaan kyse näytti olevan perheen kunniasta. Väki huusi ja riehui yrittäen estää poliisia laittamasta tyttöä autoon. Kun poliisi viimein sai tytön maijaan, innokkaimmat joukosta, 5-7 ihmistä, vetivät ovenkahvoista, roikkuivat poliisiauton peileissä ja asettuivat makaamaan konepellille. He yrittivät kaikin keinoin saada tytön muuttamaan mielensä ja nousemaan pois autosta. Suosiolla tai väkisin.
Tytön pyynnöstä poliisit eivät jääneet neuvottelemaan asioista. He päättivät poistua paikalta niin nopeasti kuin mahdollista. Myöhemmin vahvistui, että tyttö ei halunnut enää takaisin vanhempiensa luokse, joten sosiaaliviranomaiset ottivat hänet huostaansa. Vanhemmat sekä sulhanen saivat syytteen.
Tytön vanhemmat saivat muutama päivä sitten ehdollisen rangaistuksen avioliittoon pakottamisesta. Sulhanen selvisi tuomiotta. Värmlannin raastuvanoikeus selittää ratkaisua tiedotteessaan: ”On jäänyt näyttämättä, että mies olisi ymmärtänyt sen, että tyttö vastusti avioliiton omaista suhdetta hänen kanssaan”.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












