

LEHTIKUVA
Saarakkala: Suomi maksaa turvapaikanhakijoille muita maita avokätisemmin
Perussuomalaisten kansanedustaja Vesa-Matti Saarakkala on huolissaan akuutista turvapaikkatilanteesta ja siihen liittyvistä Suomen käytännöistä. Saarakkala perää sisäministeri Petteri Orpolta vastausta siihen, aiotaanko turvapaikanhakijoiden vastaanottorahaa pienentää ns. vetovoimatekijöiden hillitsemiseksi.
– EU-komission koordinoiman Euroopan muuttoliikeverkoston tekemän selvityksen mukaan Suomi maksaa turvapaikanhakijoille tukia muita Euroopan maita avokätisemmin. Suurin tukeen vaikuttava tekijä on, saako turvapaikanhakija ruuan majoituspaikassaan. Kolmen päivittäisen aterian ohella tukea maksetaan 93 euroa/kk, mutta ilman aterioita käyttörahan määrä nousee 316 euroon/kk. Euroopan maissa tuen keskimääräisen taso ruuan kanssa on 49 euroa/kk ja ilman ruokailumahdollisuutta 247 euroa/kk, Saarakkala huomauttaa.
”Ei aihetta
kiittämättömyyteen”
SPR:n mukaan erikoisruokavaliot ja uskonnolliset rajoitukset huomioivaa ruokalistaa on jo muutettu turvapaikanhakijoille mielekkäämmäksi. Lisäksi asukkaat saavat katon pään päälle, aloituspakkauksen, neuvontaa, sosiaalipalvelut sekä akuutin perusterveydenhuollon.
– Keskusten olojen ei siis pitäisi antaa aihetta kiittämättömyyteen ja huonoon käytökseen, mikäli turvapaikkaa haetaan todellisesta ja painavasta syystä. Voidaankin perustellusti kysyä, onko viime päivien ruokalakoissa ollut kyse ruuan laadusta, vai halusta saada korkeampaa tukea?
Käyttörahan sijaan
ateriapalveluita
Saarakkalan mielestä hallituksen tulisi ensisijaisesti kohtuullistaa turvapaikanhakijoille maksettavan käyttörahan määrä eurooppalaiselle tasolle.
– Käytäntö, jossa vastaanottokeskusten asukkaat saavat moninkertaista tukea hätämajoituskeskuksiin nähden, koska valmistavat ruokansa itse, ruokkii vain lieveilmiöitä sekä turvapaikanhakijoiden välistä eriarvoisuutta. Käyttörahan sijaan, tuen tulisikin painottua ateriapalveluihin, joiden toteuttamiseksi myös lounassetelit tai maksusitoumukset ruokaan voisivat tarvittaessa toimia vaihtoehtona, Saarakkala esittää.
Miksi hakijoita ei
palauteta Ruotsiin?
Saarakkala jätti ministeri Orvolle toisenkin kirjallisen kysymyksen, jossa hän tiedusteli, miksi turvallisen Dublin-maan Ruotsin kautta Suomeen tulevia turvapaikanhakijoita ei palauteta Ruotsiin ja heidän turvapaikkahakemustaan käsitellä siellä.
Saarakkala huomauttaa, että maahanmuuttoviraston verkkosivuston mukaan turvapaikkahakemus käsitellään vastuunmäärittämisen takia vain yhdessä EU:n jäsenvaltiossa, Norjassa, Islannissa, Sveitsissä tai Liechtensteinissa niin sanotun Dublin-menettelyn perusteella.
– Sen mukaan turvapaikkahakemuksen käsittely kuuluu sille jäsenvaltiolle, jossa turvapaikkaa hakevalla on perheenjäseniä, tai joka on jo myöntänyt turvapaikanhakijalle oleskeluluvan tai viisumin, tai jonka kautta turvapaikanhakija on tullut Suomeen tai josta hän on jo hakenut turvapaikkaa.
Länsirajalle
täysi valvonta?
Maahanmuuttoviraston mukaan tällaisessa tapauksessa Suomen viranomaisille turvapaikanhakijan tekemää turvapaikkahakemusta ei tutkita Suomessa, vaan se tutkitaan edellä mainittujen perusteiden takia esimerkiksi Ruotsissa, jos turvapaikanhakija on tullut Suomeen Ruotsin kautta.
Saarakkala ihmettelee, mikä on tällä hetkellä syynä siihen, ettei käännytys tai palautus takaisin Ruotsiin tapahdu nopeasti, vaikka rajavalvonta Suomen länsirajalla on tiukentunut ja pystytään selkeästi todentamaan, mistä turvapaikanhakijat Suomeen saapuvat.
– Asiasta uutisoidaan päivittäin ja järjestelykeskuskin on perustettu Tornioon. Tulisiko kenties ottaa käyttöön täysi rajavalvonta, mikäli nykyinen todentaminen siitä, mistä henkilö Suomeen saapuu, ei riitä todisteeksi, vai mistä johtuu henkilöiden käännyttämättömyys takaisin Ruotsiin?
Kuvassa: Turvapaikanhakijat osoittivat viime viikolla mieltään Oulussa Huikkavaaran hätämajoitusyksikön ruuasta ja majoitusolosuhteista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaatii: Lisää kansallisia toimia turvapaikkakriisin ratkaisemiseksi

Miksi lapsia ja vanhuksia siirretään pois turvapaikanhakijoiden tieltä?

Suomea markkinoidaan Irakissa unelmamaana : ”maksetaan kaikki kustannukset ja palvelut, annetaan asunto, rahaa ..”

”Tulen Bagdadista” ei kohta enää riitä turvapaikan saantiin

PS-johto: Vain hallituksessa voimme vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan

Vuokralaiset huolissaan: Menevätkö pakolaiset asuntojonossa pienituloisten ohi?
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.

Nieminen: Huumerikollisuus paisui jo vuosia sitten – viranomaiset varoittivat, Marinin hallitus peitteli ongelmia
Poliisina ja tutkinnanjohtajana työskennellyt perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen arvioi, että huumerikollisuuden kansainvälistymisen ensimerkit sekä nuorten rikollisuuden ongelmat olivat nähtävissä jo vuosia sitten. Hänen mukaansa viranomaiset ja poliitikot eivät kuitenkaan käsitelleet kehitystä julkisuudessa riittävän avoimesti.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













