

Entisen liittokansleri Angela Merkelin tähti on himmentynyt saksalaisten keskuudessa.
Saksaan perustetaan uusi oikeistopuolue – osa CDU:n jäsenistä pitää nykyistä puoluettaan liian vasemmistolaisena
Saksan kristillisdemokraattisen puolueeseen (CDU) kuuluva entinen kotimaantiedustelun johtaja Hans-Georg Maassen perustaa Saksaan uuden konservatiivisen oikeistopuolueen. Hän on valmis yhteistyöhön kaikkien Saksaan poliittista muutosta ajavien puolueiden, myös AfD-puolueen kanssa. Tammikuussa perustetaan Saksaan myös uusi vasemmistopuolue.
Uuden puolueen, Werteunionin (suomeksi arvounionin), perustamisesta päätetään tammikuun 20. päivänä Erfurtissa pidettävässä samannimisen yhdistyksen kokouksessa.
Noin 4 000 jäsenen yhdistystä johtava Saksan kotimaantiedustelun entinen johtaja Hans-Georg Maassen on saanut tarpeekseen häntä eriävien mielipiteiden vuoksi jäsenyydestään kankeavasta CDU:sta.
”Merkelin vasemmistolainen politiikka”
Maassen syyttää CDU:n puheenjohtajaa Friedrich Merziä ja puoluettaan siitä, että se jatkaa ”Saksalle kaikilla poliittisilla alueilla suuria vahinkoja aiheuttaneen vasemmistolaisen” Angela Merkelin politiikkaa.
Entisen liittokansleri Merkelin tähti on himmentynyt saksalaisten keskuudessa sitä mukaa kuin hänen kuusitoista vuotta ajamansa energia-, maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikan seuraukset ovat konkretisoituneet.
Saksassa on jouduttu myöntämään, että Merkelin vuonna 2015 suuren pakolaisvirran aikana rajojen aukaisemisen jälkeen sanoma ”me selviämme” -vakuuttelu ei pitänyt paikkaansa.
Saksan energiahuollon rakentaminen venäläisen kaasun ja öljyn varaan sekä ydinvoimasta luopuminen ovat osoittautuneet suureksi virheeksi.
Vaaleihin ensi kesänä
Werteunion suunnittelee osallistuvansa jo ensi kesänä kunta- ja maapäivävaaleihin Itä-Saksassa sijaitsevissa Brandenburgissa, Sachsenissa ja Thüringenissä.
Suosituin poliittinen voima ja samalla mahdollisesti uuden puolueen kovin kilpailija on näissä osavaltioissa tällä hetkellä muiden puolueiden boikotoima, kansalliskonservatiivinen ja joissakin osavaltioissa kotimaantiedustelun oikeistoradikaaliksi luokittelema AfD.
Thüringenissä sitä kannattaa Insa-tutkimuslaitoksen kyselyn mukaan 37 prosenttia äänestysikäisistä.
Muissakin itäisissä vaaleihin valmistautuvissa osavaltioissa AfD on suurin puolue yli 30 prosentin kannatuksellaan.
Nykyistä valtapuoluetta, vasemmistolaista Linkeä, kannattaa thüringeniläisistä 27 prosenttia, CDU:ta 16 prosenttia, sosiaalidemokraatteja seitsemän, liberaaleja neljä ja vihreitä kolme prosenttia.
Haluaa kääntää Saksan poliittisen linjan
Vuoden 2019 maapäivävaalien tuloksiin verrattuna AfD:n suosio on kasvanut Thüringenissä 13 prosenttiyksiköllä samaan aikaan, kun kaikkien muiden puolueiden kannatus on laskenut.
Jos suosio säilyy vaalipäivään asti, niin porvarillisen enemmistöhallituksen muodostaminen ilman AfD:tä ei onnistu. Joidenkin arvioiden mukaan se voisi saada yksinään jopa ehdottoman enemmistön.
Werteunion ei aio asettaa ehtoja yhteistyökumppaneilleen vaan lupaa tehdä Maassenin mukaan yhteistyötä niin AfD:n kuin kaikkien muidenkin Saksan nykyistä linjaa kääntämään pyrkivien puolueiden kanssa.
Merkelin oikaisu johti potkuihin
Maassen määrättiin vuonna 2018 kotimaantiedustelun johtajan virasta ennenaikaiselle eläkkeelle hänen oikaistuaan muun muassa Merkeliä väärien tietojen antamisesta Chemnitzin levottomuuksien syistä.
Annettuun kuvaan sopimattomina pidettiin Maassenin esittämiä, oman tiedustelukoneiston raportteihin perustuvia faktoja, jotka kumosivat valtapolitiikan, valtamedian ja Antifan poliittiseen ilmastoon paremmin sopivat näkemykset.
CDU yritti erottaa jäsenyydestään
Maassenin väitteet CDU:n vasemmistolaistumisesta yhdessä maahanmuuttoon ja siirtolaisuuteen kohdistuneen kritiikin ja muiden poliittisesti epäkorrektien mielipiteiden kanssa oli CDU:n johdolle liikaa, ja se yritti erottaa häntä puolueen jäsenyydestä. Alueosasto esti kuitenkin väliintulollaan päätöksen toimeenpanon.
Maassenin seuraajaksi Saksan sisäministeriön alaisen kotimaantiedustelun johtoon valittiin talon sisältä innokkaasti AfD:n oikeistoradikaalisuudesta ja sen menestymisen kohtalokkaista seurauksista Saksalle varoittava Thomas Haldenwang.
Werteunion ei sotke ainoana Saksan poliittisia ympyröitä, sillä tammikuussa on perusteilla vasemmistopuolue Linkestä eronneen Sahra Wagenknechtin johdolla myös uusi vasemmistopuolue. Myös se kritisoi nykyisen hallituksen lisäksi Merkelin aikaista politiikkaa.
Pertti Rönkkö, Berliini
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Werteunion oikeistopuolueet Friedrich Mertz Sahra Wagenknecht Thomas Haldenwang Hans-Georg Maassen Maahanmuuttopolitiikka Turvapaikkapolitiikka CDU Angela Merkel AfD Energiapolitiikka Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Berliinin puistoraiskauksesta syytetyillä turvapaikanhakijoilla jopa kymmenen eri valenimeä

Saksassa valmistaudutaan protestiviikkoon: Tuhannet traktorit tukkivat ensi viikolla keskustoja ja moottoriteitä – talousministeri joutui pakenemaan vihaisia viljelijöitä, turvamiehet turvautuivat käsirysyssä pippurikaasuun

Saksaan syntyvä uusi vasemmistopuolue vaatii muutosta ilmasto-, maahanmuutto- ja Ukraina-politiikkaan

Saksassa vaaditaan vastatoimia AfD-puolueen kasvun hillitsemiseksi – mielipidetutkija vertaa 1930-lukuun

Toimittajien salakuunteluraportti sai saksalaiset kaduille vastustamaan AfD-puoluetta

Saksa alkaa karkottaa laittomia siirtolaisia ”suureen tyyliin” – pelko AfD-puolueen suosion kasvamisesta pakotti uusin toimiin

Vauhdilla suosiotaan kasvattavasta uudesta vasemmistopuolueesta toivotaan Saksassa AfD:n kilpailijaa
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.













