

LEHTIKUVA
Saksan sisäministeri Seehofer taas valmis eroamaan – tällä erää puolueensa johdosta
Saksan sisäministeri Horst Seehofer (CSU) on taas kallistumalla sille kannalle, että eroseremonioille olisi tilausta. Puolueen piirijärjestöissä on jo vaadittu Seehoferia eroamaan sisäministerin ja puoluejohdon paikoilta, Deutsche Welle kertoo. Bildin mukaan erovaatimusta on esittänyt jo kaksi piirijärjestöä.
Puolueen kannalta penkin alle menneet Baijerin aluevaalit olivat puolueelle viimeinen niitti. CSU:ssa ei ole ollut tapana silitellä silkkihansikkain epäonnistujia.
Hanakasta erohalua
Seehofer on aiemminkin kertonut olevansa valmis astumaan alas. Tuolloin hän oli valmis luopumassa sisäministerin paikalta. Näin kävi kesällä, kun liittokansleri Angela Merkel (CDU) ei halunnut käännyttää turvapaikanhakijoita Saksan rajoilta Seehoferin idean mukaisesti.
Käännytykset olisivat koskeneet jo muissa maissa rekisteröityneitä turvapaikanhakijoita, sekä Saksasta jo kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita hakijoita. Merkel pelkäsi toimen johtavan Schengen-sopimuksen hautajaisiin.
Saksan hallituksen taival täyttä ”Salkkaria”
Tuolloin Seehoferilla oli vielä puolueen tuki takanaan. Käännytyskiistan jälkeen Saksan hallitus sekoili vielä sisäisen tiedustelun johtaja Hans-Georg Maassenin toimeenkuvasta. Seehofer tuki Maassenia, kun taas hallituskumppani SPD halusi Maassenille potkut.
Seehofer oli tuolloinkin valmis eroamaan, joskin tämä valmius perustui vain Maassenin sanaan. Saksan hallituksen sisäiset riidat alkoivat olla jo miltei jokapäiväistä viihdettä, joskaan saksalaisia hallituksen ”Salkkarit” eivät miellyttäneet. Saksalaisia kiinnostaa paljon enemmän se, millaista talous-, Eurooppa- ja sosiaalipolitiikkaa maan hallitus ajaa kuin se, milloin sisäministerin henkilökohtaiset tavarat ovat pakattu pahvilaatikkoon.
Seehofer ei katso olevansa syypää vaalitappioon
Seehofer irtautui aluevaalien nöyryytyksestä. Hän kertoi, ettei ole ollut vaaleissa edes ehdokkaana tai luomassa vaalikampanjaa. Tällöin Seehofer sysäsi vastuun Baijerin pääministeri Markus Söderin kannettavaksi, vaikkei hän Söderiä nimeltä maininnutkaan.
Koska CSU:ssa on halua vaihtaa Seehofer pois myös sisäministerin paikalta, voi puolueen parrasvaloissa käydä melkoinen ruletti. Sekasorto ei rajoitu vain CSU:hun. Koko hallitus saa tyrmäävän huonoja kannatuslukuja. Hallituksen surkeat luvut ovat jopa monen saksalaisen mieleen.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttajien serkusavioliitot huolestuttavat Saksassa – vastasyntyneitä kuolee maahanmuuttajalähiöissä tuplasti enemmän kuin muualla

Euroopan komission hahmotelmat maahanmuuttokriisin taltuttamiseksi vesittymässä – pakotettu taakanjako palaamassa keinovalikoimaan

Politiikan tutkijat vakavina – Merkelin hallitus ei pysy koossa koko vaalikautta
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää








