Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Sara Seppästä kansanedustajaksi tukenut yrittäjä: ”Minun vaalitukeni yksityishenkilönä on saanut ikävän mittasuhteen”

30.08.2023 |14:17

Media on kesän kuluessa keskittynyt kaivelemaan perussuomalaisiin liitettyjä kohuja. Viime päivinä lehtien palstoilla on pureskeltu kairaus- ja metallitöihin erikoistuneen Northdrill Oy:n toimitusjohtaja Pentti Kinisjärven 5 000 euron vaalitukea kansanedustaja Sara Seppäsen vaalikampanjalle. Lapsi- ja nuorisotyötä aktiivisesti tukeva Kinisjärvi pitää asiasta noussutta kohua suhteettomana.

Northdrill Oy:n toimitusjohtaja Pentti Kinisjärvi korostaa, että hänen vaalitukensa perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppäsen vaalikampanjalle ei millään tavalla liittynyt Hannukainen Mining -kaivoshankkeeseen.

Tukea lasten asialle

Kinisjärvi ja Seppänen keskustelivat lasten ja nuorten asioista vaalien alla, ja aihe koskettaa häntä edelleen. Kinisjärvi lahjoitti viime vuonna Pelastakaa Lapset ry:lle 50 000 euroa ja on vuosittain lahjoittanut pienempiä summia myös muihin lapsi- ja nuorisotyötä tekeviin säätiöihin.

– Sara Seppänen on usein ottanut kantaa lasten ja nuorten oppimisvaikeuksiin ja esittänyt toimia myös kiusaamisen ehkäisyyn. Tästä syystä toivoin juuri hänen menevän läpi eduskuntaan, sanoo Kinisjärvi.

– Koen, että minun vaalitukeni yksityishenkilönä, liitettynä Hannukainen Mining -kaivoshankkeeseen, on saanut ikävän mittasuhteen. Olen yritykseni kautta tehnyt yhden työn Hannukaisen kaivoshankkeeseen kaksi vuotta sitten, eikä vaalituki liity siihen mitenkään.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää