

Ison-Britannian hallitus yrittää tukkia Englannin kanaalin laittomilta maahantulijoilta. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Sijaisäiti raiskauksen takia Britanniasta karkotetulle afgaanille: ”Älä tule takaisin – täällä ei ole sinulle mitään”
Britanniaan pelätään tänä vuonna tulevan laittomasti jopa yli 80 000 henkeä. Yksi heistä on jo kertaalleen maasta karkoitettu afgaaniraiskaaja. Hänen brittiläinen sijaisäitinsä vetoaa mieheen, jotta tämä menisi jonnekin muualle.
Tuhannet laittomat siirtolaiset odottavat Ranskassa tilaisuutta päästä Englannin kanaalin yli pienveneellä. Yksi heistä on 28-vuotias afganistanilaismies Emal, joka on jo kertaalleen karkotettu Britanniasta raiskaustuomion jälkeen.
Yksintulleena alaikäisenä sijaisperheeseen
Emal tuli Britanniaan ensimmäisen kerran 17-vuotiaana, yksintulleena turvapaikanhakijana. Hänet sijoitettiin sijaisperheeseen, jossa hänestä pidettiin hyvää huolta. Hänen sijaisäitinsä on eläkkeelle jäänyt opettaja, joka on huolehtinut kolmesta muustakin yksintulleesta afgaaniturvapaikanhakijasta.
Sijaisperheen äiti piti nuoreen mieheen yhteyttä sen jälkeenkin, kun tämä 18 vuotta täytettyään muutti asumaan omilleen, kertoo Daily Mail. Sijaisäiti kertoo Emalin ajautuneen huonoon seuraan.
Raiskasi 12-vuotiaan tytön
Parikymppisenä Emal raiskasi 12-vuotiaan tytön ja sai siitä yhdeksän vuoden vankeustuomion. Puolet tuomiosta istuttuaan hänet palautettiin Afganistaniin vuonna 2019. Hänelle annettiin vaihtoehto, että istumalla tuomionsa loppuun hän olisi saanut jäädä Britanniaan, mutta hän valitsi mieluummin puolikkaan tuomion ja karkotuksen.
Raiskaustuomiosta huolimatta sijaisäiti kävi useita kertoja vankilassa katsomassa Emalia. He ovat pitäneet puhelimitse yhteyttä sen jälkeenkin.
Poliisi puhkoi kumiveneen
Nyt Emal on Ranskassa jonottamassa venekyytiä serkkunsa, serkun vaimon ja näiden kahden lapsen kanssa. Afganistaniin paluunsa jälkeen Emal meni naimisiin, mutta hänen oma vaimonsa ja tyttärensä eivät ole tällä reissulla mukana. Hän toki toivoo heidänkin hakevan turvapaikkaa Britanniasta.
Emal vannoo, että ei ikinä lakkaa yrittämästä Britanniaan, koska Ranskassa laittomat siirtolaiset eivät saa rahaa.
– Olemme olleet Ranskassa kolme kuukautta ja me emme saa mitään, Emal kertoo. Britanniassa voin saada koulutuksen, työpaikan ja talon.
Ensimmäinen yritys kanaalin ylittämiseksi päättyi heti alkuunsa, kun Ranskan poliisi löysi lähtöä valmistelevat ihmissalakuljettajat ja puhkoi heidän kumiveneensä täyteen reikiä. Emal ei kuitenkaan aio antaa periksi.
Sijaisäiti: ”Älä nouse veneeseen”
Sijaisäiti kertoo, että Afganistaniin palautettu Emal ei viihtynyt kotimaassaan kovinkaan kauan. Hän yritti varoittaa Emalia palaamasta Britanniaan, koska tällä ei olisi mahdollisuutta saada turvapaikkaa raiskaustuomion ja karkotuksen takia. Sijaisäiti on huolissaan myös siitä, että Emal saattaisi hukkua, koska tämä ei osaa uida.
– Älä nouse veneeseen. Täällä ei ole sinulle mitään, sijaisäiti kertoo sanoneensa.
– Mutta hän rakastaa Britanniaa ja brittiläisiä ihmisiä ja haluaa tulla takaisin. Minä haluaisin hänen kokeilevan jotain muuta maata, mutta hän rakastaa Englantia.
Ei turvapaikkaa laittomasti maahan tuleville
Suomen Uutiset kertoi viime viikolla, että Rishi Sunakin hallitus valmistelee lakia, joka estäisi laittomasti maahan tulevia hakemasta turvapaikkaa. Tarkoituksena on pysäyttää kanaalin yli tuleva laiton siirtolaisuus kokonaan.
– Tämä tapaus on malliesimerkki siitä, miksi me tarvitsemme lain, joka estää raiskaajia ja muita rikollisia tulemasta maahan laittomasti, kommentoi sisäministeriön edustaja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Rishi Sunak kumivene alaikäiset turvapaikanhakijat Englannin kanaali laiton siirtolaisuus Afganistan Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ei turvapaikkaa laittomasti maahan tulleelle – Britannian uusi lakiesitys haluaa pysäyttää kumiveneet

Irakilainen puukotti brittiopiskelijaa joutuakseen karkotetuksi maasta

Nyt on veronmaksajille luvassa kylmää kyytiä: Näin hallitus lisää maahanmuuttajien kotouttamishyysäämistä – enää ei puutu kuin torvisoittokunta ja punainen matto

Kokoomus esitti ensin satojen miljoonien sosiaaliturvan leikkaamista – muutama tunti myöhemmin halusi tarjota toimeentulotukea laittomasti maassa oleville

Pitääkö ulkomaalaisen laiton oleskelu Suomessa palkita oleskeluluvalla? – Perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Ratkaisu ei ole tehdä laittomasta laillista vaan edistää lakien noudattamista”

Berliinin puistoraiskauksesta syytetyillä turvapaikanhakijoilla jopa kymmenen eri valenimeä

Pikkutytön brutaali joukkoraiskaus ravisuttaa Ranskaa – antisemitistinen motiivi todennäköinen
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.