Artikkeli kuva

Ranskalaiset raivostuivat, kun 12-vuotias juutalaistyttö joutui raiskatuksi Pariisissa. / LEHTIKUVA

Viikon 25/2024 luetuin

Kesäkuu 2024 luetuin

Pikkutytön brutaali joukkoraiskaus ravisuttaa Ranskaa – antisemitistinen motiivi todennäköinen

12-vuotias juutalaistyttö raiskattiin viime viikonvaihteessa Pariisin esikaupunkialueella. Rikoksesta epäillään kahta 13-vuotiasta ja yhtä 12-vuotiasta poikaa. Epäillyt pidätettiin maanantaina joukkoraiskauksesta epäiltynä.

Poliisin mukaan rikolliset uhkasivat teon aikana tappaa tytön ja huusivat juutalaisvastaisia iskulauseita.

Presidentti Emmanuel Macron kutsui teon seurauksena koolle ministerikokouksen keskustelemaan rasismista ja lisääntyneestä väkivallasta sekä juutalaisvihasta ranskalaiskouluissa. Ranskassa ovat Euroopan suurimmat juutalais- ja muslimiyhteisöt.

Törkeä raiskaus on järkyttänyt ranskalaisia juuri kesäkuun lopussa pidettävien parlamenttivaalien alla. Rikoksen seurauksena jännitteet maassa ovat edelleen lisääntyneet ja niillä saattaa asiantuntijoiden mukaan olla vaikutuksensa vaalien tulokseen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille

10.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää