

LEHTIKUVA
Opiskelijapojan raiskaus kiristää Saksan ja Puolan suhteita – Puola vaatii Saksaa tiedottamaan raiskausvaarasta
Afganistanilaisen turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen puolalaisen nuoren miehen metroasemalla Münchenissä. Raiskaus on herättänyt tyrmistystä Puolassa. Puolalaiset vaativat Saksaa käynnistämään tiedotuskampanjan siitä, että Saksaan matkustavat puolalaiset ovat vaarassa joutua raiskatuiksi. Puolan pääministeri pitää tapahtunutta seurauksena avoimien rajojen politiikasta.
Saksaan kielikurssille tullut 18-vuotias puolalaispoika oli ollut reilu viikko sitten juhlimassa Münchenin yössä. Raskaan juhlinnan jälkeen puolalaisnuori sammui metroaseman penkille lauantaiaamuna puoli kolmen aikoihin.
Penkillä nukkuessaan puolalaisnuori joutui raiskatuksi. Raiskaus kesti puolisen tuntia. Raiskaaja myös varasti hänen kännykkänsä.
Yön viimeisen metron mentyä asemalla ei ollut paljon kulkijoita. Poliisin mukaan on silti kummallista, että kukaan ei huomannut metroasemalla meneillään olevaa raiskausta. Kaikki metroasemat ovat tietenkin kameravalvonnassa, mutta kukaan ei välttämättä tarkkaile juuri tietyn valvontakameran välittämää kuvaa jatkuvasti.
Epäilty saatiin kiinni vastaanottokeskuksesta
Poliisi onnistui löytämään tekijän heti seuraavana päivänä jäljittämällä hänen varastamansa kännykän. Lisäksi epäillystä oli kuvia valvontakameran tallenteella.
Raiskauksesta epäilty on miespuolinen afganistanilainen turvapaikanhakija. Hänet otettiin kiinni turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksessa. Epäillyn iäksi on ilmoitettu 20 vuotta.
Saksalaisdiplomaatti kutsuttiin puhutteluun
Tapaus on puolalaisesta näkökulmasta niin tyrmistyttävä, että se on johtanut myös diplomaattisiin toimiin. Puolan ulkoministeriö kutsui Saksan suurlähetystön edustajan puhutteluun, kertoo Bild-lehti.
Puolan ulkoministeriö kehotti Saksaa käynnistämään tiedotuskampanjan siitä, että puolalaiset ovat Saksaan matkustaessaan vaarassa joutua raiskatuiksi.
”Seuraus avoimien rajojen politiikasta”
Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki on luonnehtinut tapahtunutta ”seuraukseksi avoimien rajojen politiikasta”, kertoo Welt-lehti. Pääministeri vaatii, että tapauksen tutkintaan on otettava mukaan Puolan syyttäjälaitoksen edustaja. Omaa maataan Morawiecki kuvailee yhdeksi Euroopan turvallisimmista.
– Me olemme yksi Euroopan turvallisimmista maista ja puolalaisten turvallisuus on meille sydämen asia, Puolan pääministeri Morawiecki sanoo.
Maahanmuutto vahvasti esillä Puolan vaaleissa
Maahanmuutosta on tullut yksi pääaiheista Puolan parlamenttivaaleissa. Vaalit pidetään lokakuun puolivälissä.
Nyt vallassa oleva Laki ja oikeus -puolue (PiS) on ilmoittanut, että parlamenttivaalien yhteydessä tullaan järjestämään kansanäänestys, jossa kysytään kansalaisten mielipidettä EU:n taakanjakoon liittyen. Äänioikeutetut kansalaiset pääsevät ottamaan kantaa selkein sanoin määriteltyyn kysymykseen:
”Kannatatko tuhansien Lähi-idästä ja Afrikasta tulevien laittomien siirtolaisten maahanpääsyä [Puolaan] EU-byrokraattien pakottaman taakanjakomekanismin kautta?”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- seksuaalirikokset Mateusz Morawiecki Raiskaus Laki ja oikeus -puolue Taakanjako Puola Saksa maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikanhakija puukotti kahta koulutyttöä Saksassa – Suomen media vaikenee tekijän taustoista

Ulkomaalaistaustainen seksuaalirikollinen selvisi ehdollisella tuomiolla – Purra: ”Pitäisi olla: häkkiin ja ulos maasta, mutta on: tuolla kaduilla vapaana sinun rahoillasi”

Ukrainalaispakolainen raiskattiin vastaanottokeskuksessa Saksassa

Tuore tutkimus Ruotsissa: Puolet raiskauksista tuomituista ulkomailla syntyneitä – maahanmuuttajatausta vielä useammalla

Puolan kansanäänestyksessä vankka tuki raja-aidalle ja selkeä vastustus EU:n pakottamalle laittomien siirtolaisten taakanjaolle

Berliinin puistoraiskauksesta syytetyillä turvapaikanhakijoilla jopa kymmenen eri valenimeä

Pikkutytön brutaali joukkoraiskaus ravisuttaa Ranskaa – antisemitistinen motiivi todennäköinen
Viikon suosituimmat

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.
Uusimmat

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita

Berliinin terrori-iskusta epäilty islamisti kuoli poliisin luoteihin

Terrori-isku Pride-juhlaan
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









