Simulaatiomalli ennustaa: toinen kierros tulossa, Haaviston kakkospaikka uhattuna

22.01.2018 |21:10

Analytiikkayhtiö Accuscoren Iltalehdelle tekemän ennusteen mukaan Niinistö saa 49,2 prosenttia ykköskierroksen äänistä ja kakkostilasta kamppailevat tiukasti Pekka Haavisto ja Paavo Väyrynen. Perussuomalaisten Laura Huhtasaari on neljäntenä.

Accuscore käyttää muiden tutkimuslaitosten julkaisemia kyselyaineistoja ja simuloi niistä oman ennusteensa, joka usein on ollut tarkempi kuin yksikään kannatusmittaus.

Haaviston (13,6 prosenttia) ja Väyrysen (13,2 prosenttia) kannatukset ovat käytännöllisesti katsottuna samat kuusi päivää ennen vaaleja julkaistussa simulaatiossa.

Huhtasaaren 7,8 prosentin kannatus lähestyy perussuomalaisen puolueen kannatuslukemia. Huhtasaarella on ensimmäisellä kierroksella MTV:n teettämän tutkimuksen mukaan 14 prosentin kannatuspotentiaali, joten loppukiri voi vielä tuoda perussuomalaisen ehdokkaan kisaan jatkopaikasta.

Sdp:n Tuula Haatainen on häviämässä 4,4 prosentin kannatuksella jopa Vasemmistoliiton Merja Kyllöselle (4,7 prosenttia) ja myös oman puolueensa Paavo Lipposelle, joka sai katastrofaalisen epäonnistuneen kampanjan jälkeen vain 6,7 prosenttia äänistä vuonna 2012.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
5.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
10.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää