

MATTI MATIKAINEN
Slunga-Poutsalo: Hallitus voisi tunnustaa, ettei sote-uudistuksesta tullut hallituspuolueiden vaaliveturia, vaan se oli susi jo syntyessään
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalon mielestä sote- ja maakuntauudistukseen liittyvät ongelmat sekä soutaminen ja huopaaminen ovat heikentäneet äänestäjien luottamusta koko uudistukseen. – Ei ole mitään järkeä edes harkita maakuntavaalien järjestämistä omana erillisenä vaalipäivänä ensi keväänä, Slunga-Poutsalo sanoo.
Edessä on kiinnostava vaalivuosi, jonka aikana järjestetään ainakin kahdet, mahdollisesti jopa kolmet vaalit. Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo vakuutti Työmiehen tuumaustunnilla, että perussuomalaiset ovat valmiina maakuntavaaleihin, ihan koska tahansa ne järjestetäänkään. Sen sijaan hän epäili, ovatko äänestäjät tähän valmiina.
– Kun maakuntavaalien ajankohtaa mietittiin puoluesihteeriporukalla jo vuosia sitten, yhteinen näkemyksemme oli, että äänestäjien kiinnostus maakuntavaaleihin tulee olemaan heikko. Viime vuosien soutaminen ja huopaaminen, saati hallitusohjelmaan kirjatun porrasteisen rakenteen rikkominen, ovat heikentäneet äänestäjien luottamusta koko uudistukseen entisestään. Ei ole mitään järkeä edes harkita maakuntavaalien järjestämistä omana erillisenä vaalipäivänä ensi keväänä, Slunga-Poutsalo sanoo.
Hallitus voisi ottaa selkeän aikalisän uudistukselle
Slunga-Poutsalo huomauttaa, että jos hallituksen sote- ja maakuntauudistukseen liittyvät esitykset ylipäätään edes menevät läpi, maakuntavaalit tullaan jatkossa pitämään kuntavaalien kanssa samassa yhteydessä.
– Seuraavat kuntavaalit ovat jo huhtikuussa 2021 eli reilun kahden vuoden kuluttua. Jos maakuntavaalit pidetään nyt, tulevat maakuntavaltuustot eivät juuri ennätä muuta kuin järjestäytyä ja kumileimasinmaisesti hyväksyä virkamiesvalmistelulla tehtyjä esityksiä. Esityksiä, jotka kuitenkin vaatisivat ja ansaitsisivat tarkan valmistelun ja perehtymisen myös luottamushenkilöiltä.
– Tähän kun lisätään se, että esitys sekä sote- että maakuntauudistuksesta on tällä hetkellä niin kiistanalainen, että sitä ei kannata viedä kiireellä eteenpäin. Hallitus siis voisi tunnustaa tosiasian, että tästä uudistuksesta ei tullutkaan hallituspuolueiden vaaliveturia, vaan susi jo syntyessään, ja täten se voisi ottaa selkeän aikalisän parlamentaarisesti valmisteltavalle uudistukselle. Ei olisi ensimmäinen kerta, kun oppositio tulisi pelastamaan hallitusta sotessa, Slunga-Poutsalo huomauttaa.
Johtaako VR:n pilkkominen junaliikenteen kaaokseen?
Slunga-Poutsalo moittii valtionvarainministeriön tuoretta esitystä ensi vuoden budjetiksi
– Se ei tuottanut kevään kehysriihen tuotoksiin nähden mitään positiivista uutta. Itse elättelin toiveita, että lämmin kesä olisi tuonut lämpöä hallituksen sydämiin. Näyttääkin siltä, että nyt rakennetaan budjettia, joka pitää ontuvan hallituksen kasassa kauden loppuun.
Loppukesän vilkkaimpia puheenaiheita oli kysely koko maan asuttuna pitämisestä. Erään kyselyn mukaan vastanneista neljä viidestä suomalaisesta haluaisi pitää koko maan asuttuna.
– Ministeri Petteri Orpon (kok.) budjettiesityksen sivulauseista on kuitenkin huomattavissa, että liikkumisen, lämmittämisen ja sähkönkäytön kulut tulevat jälleen nousemaan eli nämä toimet tulevat päinvastoin edesauttamaan maaseudun autioitumista. Nähtäväksi jää, onko pääministeripuolue keskusta jälleen tukemassa näitä esityksiä.
Hallitus on päättänyt pilkkoa VR:n ja avata raideliikenteen kilpailulle. Slunga Poutsalo ihmettelee, miksei hallituksen esityksissä näy ratainvestointeja.
– Me kaikki tiedämme sen, että radan rakentaminen ei tapahdu ihan sormia napsauttamalla. Näyttääkin siltä, että VR:n pilkkominen etenee niin, että tulevaisuudessa nytkin huonosta rataverkosta kärsivä, mutta toimiva junaliikenne joutuu pahemman kaaoksen valtaan kuin taksiliikenne, Slunga-Poutsalo arvelee.
Eläminen keskusten ulkopuolella on tehty hankalaksi
Käydystä keskustelusta on Slunga-Poutsalon mukaan unohtunut se, että kaikissa keskittämisestä kärsivissä kunnissa poliittinen kartta on ollut vinoutunut jo vuosikymmeniä.
– Käytännössä vallalla on ollut yksipuoluejärjestelmä, joka on taannut yhden puolueen ehdottoman enemmistön päätöksentekoelimissä. Mitään ei ole siis tehty koko maan asuttuna pitämisen puolesta vaan päinvastoin: maakuntien keskuskaupunkeihin on keskitetty palveluita voimalla ja eläminen keskusten ulkopuolella on tehty hankalaksi. Onneksi kuitenkin näissä pienissä kunnissa perussuomalaiset valtuutetut ovat tehneet parhaansa konsensuksen rikkomiseksi ja päätöksenteon kääntämiseksi oikeaan suuntaan.
https://www.facebook.com/perussuomalaiset/videos/681248612255581/
Perussuomalaiset ovat esittäneet, ja esittävät myös jatkossa, että energiaverotuksessa Suomen tulee siirtyä aivan toiseen suuntaan eli laskea energiaverot EU:n minimiin.
– Tästä olisi monta hyötyä: tämä tuottaa ostovoimaa tavallisille ihmisille, vaikuttaa jopa siihen Carunan laskun loppusummaan ja toisi investointivarmuutta yrityspuolelle. Investointivarmuus tulee myös kerrannaisena vaikuttamaan suoraan työpaikkojen syntymiseen ja sitä kautta suomalaisten työllisyyteen, Slunga-Poutsalo uskoo.
Perussuomalaisten jäsenistön innostus politiikkaan on palannut
Ensi kevään eduskuntavaalien valmistelun osalta Slunga-Poutsalo toteaa, että perussuomalaisten ehdokasasettelu näyttää erittäin lupaavalta.
– Siihen kun lisätään jäsenistön takaisin saama innostus ja intohimo yhteiseen politiikkaamme, muhii keväälle mukava yllätys. Yllätys, jota jälleen kerran gallupit eivät pysty ennustamaan, Slunga-Poutsalo toteaa.
Hän itse ilmoitti äskettäin, ettei enää hae jatkokautta puoluesihteerin tehtävään, jossa on toiminut vuoden 2013 Joensuun puoluekokouksesta lähtien. Sen sijaan Slunga-Poutsalo on ilmoittanut olevansa käytettävissä ensi kevään eduskuntavaaleissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sote- ja maakuntauudistus Petteri Orpo Työmiehen tuumaustunti Riikka Slunga-Poutsalo vaalit hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Tiloja lopetetaan, maanviljelijät ahdingossa – kotimainen ruuantuotanto loppuu, jos emme muuta toimintapojamme

Halla-aho: Suomi on suomalaisten rakentama ja suomalaisille kuuluva maa – haittamaahanmuutto on lopetettava

Meri: Hallituksen veronalennuslupauksissa bluffin makua – toisella kädellä annetaan ja toisella otetaan reippaasti pois

Juvonen: Ministeri Orpo näyttää lyöneen sote-hanskat tiskiin – ”Hyvää ei ole tulossa”
Viikon suosituimmat

Valkoisten kuolemaa huutava mies käy naisten ja tyttöjen kimppuun Helsingissä – Antikainen: ”Tässä näkyy monikulttuurisuuden tulos”
Iltalehti julkaisi laajan artikkelin Samuel Muhiresta, helsinkiläisestä naisten ja tyttöjen potkijasta. 34‑vuotiaalla Muhirella on vuosien mittainen historia naisiin kohdistuvista pahoinpitelyistä ja seksuaalisista ahdisteluista. - Perussuomalaiset ovat varoittaneet jo pitkään, ettei rajoittamaton maahanmuutto kolmansista maista ja niin sanottu monikulttuurisuus toimi, kansanedustaja Sanna Antikainen sanoo, ja muistuttaa, että juuri tämän vuoksi vuoksi perussuomalaiset ovat hallituksessa monin tavoin kiristäneet maahanmuuttopolitiikkaa.

Riikka Purra esitti naisia alistavien kaapuasujen kieltämistä, seurauksena kommenttiryöppy – Helsingin Sanomat teki heti parhaansa kääntääkseen burkakieltokeskustelun sivuraiteille
Viime viikkoina julkisen keskustelun aiheeksi on jälleen noussut islamilaisen kulttuurin kaapuasut. Kuten ennenkin, kotimainen valtamedia pyrkii selittämään pois sen tosiasian, että vartalon peittävien kaapujen käyttö liittyy suoraan naisten alistamiseen ja kontrolloimiseen.

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Monimuotoisuudelle ja diversiteetille alistuminen tuhosi Jaguarin brändin: Toimitusjohtajalle tuli lähtö woke-mainoskampanjan somekohun ja myynnin romahtamisen jälkeen
Woken lumous on haihtunut pois tiehensä, mutta vielä jälkijättöisesti woke-henkisyyteen luottaneet suuryritykset ovat ottaneet taloudellista osumaa, nyt oli Jaguarin vuoro.

”Väestönvaihto ei ole salaista tai teoreettista vaan julkista käytäntöä”, sanoi Teemu Keskisarja – ja nyt ajatuspaja kertoo, miksi niin oikeisto kuin vasemmisto haalii Suomeen ulkomaalaisia

Vigelius Ylen uimataitouutisoinnista: ’’Uhriutuminen upottaa tämän valtion”
Ylen tuoreen artikkelin mukaan uimataidosta on tulossa ”varakkaiden etuoikeus”, koska uimakoulut maksavat eivätkä kaikki mahdu kuntien tarjoamiin edullisempiin uimakouluihin. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius suhtautuu kriittisesti Yle-artikkelin uhriutuvaan sekä perheiden ja yksilöiden vastuuta karttavaan sävyyn.

Nälkiintynyt panttivanki kaivaa omaa hautaansa Hamasin videolla
Saksan turvallisuuspalvelun raportin mukaan Hamas onnistuu kaappaamaan jopa 50–100 prosenttia Gazaan toimitettavasta avusta. Viikonloppuna Hamas julkaisi uusia videoita nälkiintyneistä israelilaisista panttivangeista.

Antikainen vastaa Oras Tynkkyselle: Sofia Virran diesel-matka Euroopan halki romutti vihreiden uskottavuuden
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää vihreiden varapuheenjohtajan ja kansanedustaja Oras Tynkkysen yrityksen puolustella puheenjohtaja Sofia Virran laajamittaista diesel-roadtrippiä. – Jos vihreää ilmastopolitiikkaa ei kykene noudattamaan edes vihreiden oma puheenjohtaja, on vihreiden poliittinen linja käytännössä mahdoton, Antikainen sanoo.

Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa raideliikenteeseen ja kriittiseen infrastruktuuriin
Saksan tärkeimpiin kuuluvaan rautatieyhteyteen Düsseldorfin ja Duisburgin välillä on kohdistettu kahden päivän sisällä kaksi tuhopolttoiskua. Tekijöiksi epäillään vasemmistoradikaaleja, jotka ovat tehneet Saksassa aikaisemminkin useita iskuja raide- ja tietoliikenteeseen, sähköverkostoon ja muuhun infrastruktuuriin.

Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää: Kiintiöpakolaisten ottaminen Suomeen lopetetaan kokonaan, kotoutumisesta leikataan kunnilta ja hyvinvointialueilta
Valtiovarainministerin ehdotus valtion vuoden 2026 budjetiksi hillitsee julkisen talouden velkaantumista hallitusohjelman tavoitteiden mukaisesti. Tuoreeseen budjettiehdotukseen ei sisälly veronkiristyksiä, vaan sen sijaan ehdotuksessa on mukana toissijaisiin menoihin, kuten esimerkiksi maahanmuuton kuluihin kohdistuvia leikkauksia kaikkiaan 0,9 miljardia euroa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää