

Soini: ”Luvut ovat kovia”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kertoi lyhyesti hallitusneuvotteluiden tilasta ennen eduskuntaryhmän kokouksen yhteydessä. Hallitusneuvottelijat olivat esitelleet alustavat leikkausluvut eduskuntaryhmälle. Hallitusneuvottelija Juha Sipilän (kesk.) mukaan alustava lista on kooltaan neljä miljardia ja viisi miljoonaa euroa.
– Ryhmien johtajat ovat kertoneet ryhmille neuvottelutilanteen. Nyt lähtevät talousryhmän isot luvut työryhmiin ja sotesta pidetään kokous kello 15, Soini kertoi.
Neljä miljardia iso juttu
– Luvut ovat kovia. Kyseessä on kokonaisuus: saamme läpi omia tavoitteita ja sitten syödään sulfaa, Soini puntaroi.
– Nyt on parempi, että katsotaan kokonaisuus ja sitten kun koko file on pöydällä, katsotaan kuinka kaunis se on, Soini jatkoi.
Ideologia näkyy
Soini sanoo myös ideologisten erojen näkyvän neuvottelujen tässä vaiheessa voimakkaasti.
– Perussuomalaiset on profiloitunut voimakkaasti pienen ihmisen puolustajana, Soini korosti.
Saadaanko talouskasvu käyntiin
Neljän miljardin alustava leikkaus on suurempi kuin perussuomalaisten ennen vaaleja linjaama 2-3 miljardin leikkaus. Mutta lopullinen luku liittyy siihen, kuinka pitkälle ajalle leikkaus ulotetaan sekä siihen, saadaanko talouskasvua käyntiin.
– Ei tämä helppoa ja mukavaa ole, mutta isänmaan suunta on nyt tämä. Meillä on ollut kaksi sellaista hallitusta, että päätöksiä ei ole tehty. Nyt niitä tehdään – osa vaikeita ja ikäviä, Soini totesi.
– Tavoitteena on viedä sellainen kokonaisuus läpi, joka voidaan hyväksyä.
Puolue päättää hallitukseen osallistumisesta parin viikon sisällä. Soinin mukaan asiasta päätetään puoluevaltuuston kokouksessa.
Vasta alustavat luvut
Eduskuntaryhmän kokouksesta käveli ulos vaiteliasta, mutta ei kuitenkaan kovin vakavaa porukkaa. Tiina Elovaara, ensimmäisen kauden edustaja Tampereelta, miltä neljän miljardin leikkaus tuntuu vaikkapa erikoisalasi nuorisotyön näkökulmasta?
– Eihän se hyvältä tunnu, mutta leikkaukset ovat välttämättömiä, emmekä tiedä vielä yksityiskohdista, Elovaara vastasi.
Entä Maria Tolppanen, toisen kauden edustaja Vaasasta – annettiinko teille shokkihoitoa?
– Varmasti he leikkaavat. Mutta meille on annettu shokkihoitoa koko edellinen vaalikausi – on sanottu, että ”pitää leikata, pitää leikata”, mutta mitään päätöksiä ei ole osattu tehdä! Me hämmästelimme lukuja ei vain puoli tuntia vaan koko 1,5 tuntia – mutta antakaamme ryhmille nyt työrauha, Tolppanen toivoi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














