

Sotaveteraaniliiton tiedottaja sekoilee Twitterissä – levitti valheellisia syytöksiä perussuomalaisista
Suomen Sotaveteraaniliitto palkkasi marraskuun alussa uuden tiedottajan, joka onkin toden teolla pannut tuulemaan: monet sotaveteraanien nimissä lähetetyt Twitter-viestit ovat saaneet muut käyttäjät ihmettelemään, onko kyseessä jälleen yksi parodiatili.
Perussuomalaisten kansanedustajien tietoon tuli äskettäin marraskuussa twiitattu varsin erikoinen viesti, joka henkii syvää vihaa perussuomalaisia ja Jussi Halla-ahoa kohtaan.
Twiitissä todettiin: ”Kaikki puheet mm. sotaveteraanien ja eläkeläisten puolustamisesta ovat halla-aholaisille yhdentekeviä. Oma kansa ensin -puheet vain äärioikeistolaista propagandaa, jolla pyritään huijaamaan köyhiä.”
”Äärimmäisen loukkaavaa”
Kansanedustaja Jani Mäkelä kertoo luulleensa somessa vastaan tullutta kuvakaappausta ensin valeuutiseksi. Hänen surukseen kuvakaappaus oli aito.
– Pidän tätä äärimmäisen loukkaavana puoluettani kohtaan, joka on kaikissa olosuhteissa ja aina ollut ensimmäisenä puhein ja teoin sotaveteraanien asialla. Samoin ovat kokeneet monet minuun yhteyttä ottaneet kansalaiset, joille veteraanien asia on tärkeä, Mäkelä kommentoi.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä pyysikin Twitterissä selvennystä asiaan:
– Voisitteko täsmentää, miksi veteraanijärjestön tiedottaja jakaa tällaisia mielipiteitä? Edustaako tämä tiedottajan kantaa? PS:n eduskuntaryhmä toivoo välitöntä julkista täsmennystä. Ryhmä tekee pyyteetöntä työtä veteraanien hyväksi kuten moni muukin.
Huteria selityksiä
Sotaveteraanien Twitter-tilin alkuperäinen selitys kohutwiitille oli melko hutera: ”Saatteeseen lainattu uutisen sisältöä, kuten muiden sisällöistä twiitatessa käytännössä aina.”
– Emme puoluepolitikoi – twiittaamme/retwiittaamme kaikesta, missä sotaveteraanit mainitaan; oli kyseessä uutinen, tapahtuma, lainsäädäntö, kunnianosoitus, budjettikysymys, mielipidekirjoitus, aiheeseen liittyvä kirja tai vaikka henkilökuva, kirjoittaa sotaveteraanien Twitter-tili.
Tässä tapauksessa twiitattu ”uutinen” sekä sen sisällöstä otettu lainaus oli kuitenkin valittu melko erikoisesti. Kyseessä ei nimittäin ollut uutinen, vaan Sami Leon Eerolan kirjoittama kirja-arvostelu, joka oli julkaistu erilaisia kirja-arvosteluja sisältävällä nettisivustolla. No, olihan siinä toki mainittu sana sotaveteraanit.
Sami Leon Eerola on 25-vuotias folkloristiikan opiskelija, joka on omien sanojensa mukaan erityisen kiinnostunut äärimmäisistä ideologioista, kuten radikaalioikeistolaisuudesta ja jihadismista, joita hän pitää toistensa peilikuvina.
Asenteellista arvostelua
Eerolan kirjoitusta ei voi parhaimmallakaan tahdolla pitää objektiivisena kirja-arvosteluna. Pikemminkin se on henkilökohtaisista antipatioista nousevaa sekavaa vihapuhetta, jonka tiivistelmäksi sopii hyvin kirjoituksen viimeinen kappale:
”Perussuomalaisten hajoamisen historia on jännittävä tietokirja, joka kertoo sen, mitä monet tiesivät jo vuosia: jos antaa rasistille pikkusormen se vie koko käden ja lähettää sen keskitysleirille. Samalla tämä kirja osoittaa, miten jännittävää henkistä sotaa puoluepolitikka jopa täällä Suomessa on. Toivon mukaan nyt persuja hyljeksitään kunnolla ja kaikki halla-aholaiset syrjitään puoluepolitiikan marginaaliin marxisti-leninistien seuraksi.”
On vaikea päätellä, mihin sotaveteraanien tiedottajan lainaama Sami Leon Eerolan käsitys sotaveteraanien ja eläkeläisten huijaamisesta perustuu. Ainakaan noille väitteille ei löydy katetta Lauri Nurmen kirjasta.
Tiedottajalla etnisväritteinen tausta
Kuka sitten on tämä Suomen Sotaveteraaniliiton uusi, räväkkä tiedottaja? Oman LinkedIn-profiilinsa mukaan Ariela Säkkinen on tehokas monilahjakkuus, jolla on kokemusta ihmisoikeustyöstä, maahanmuuttoaiheista ja ruokabloggaamisesta. Hän on aiemmin työskennellyt muun muassa Suomen somalialaisten liiton, Kirkon ulkomaanavun, Suomen Punaisen Ristin ja Pakolaisneuvonta ry:n palveluksessa.
Olisiko käynyt niin, että Säkkiselle on jäänyt ”vanha vaihde päälle”? Monet hänen twiiteistään muistuttavat enemmän monikulttuuripropagandaa kuin asiallista tiedottamista, ja oikeinkirjoitus – logiikasta puhumattakaan – on välillä pahasti hukassa.
Liiton toiminnanjohtaja selittelee
Suomen Sotaveteraaniliiton toiminnanjohtaja Markku Seppä kommentoi kohua kertomalla, että Twitter on liitolle uusi viestintäkanava. Seppä kirjoittaa laveasti siitä, että liitto haluaa ”puolustaa kaikkia Suomen puolesta taistelleita veteraaneja heidän taustastaan riippumatta”, minkä tietenkin pitäisi olla itsestään selvää.
Lopuksi Seppä väittää, että ”Sotaveteraaniliitto ei osallistu puoluepoliittiseen työhön”, mutta ei ota mitään kantaa tiedottajansa poliittiseen hyökkäykseen perussuomalaisia vastaan.
Haukkuu julkisesti veteraanien puolustajaa
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen ei ole Sepän vastaukseen lainkaan tyytyväinen. Raatikainen on rintamaveteraaniasiain neuvoston jäsen ja ollut itse rauhanturvaamis- ja kriisinhallintatehtävissä yli kymmenen vuotta.
– Pidän kummallisena, jos niinkin arvostettu instanssi kuin Sotaveteraaniliitto lähtee julkisesti haukkumaan puoluetta, joka todellakin on sotaveteraanien asialla, kansanedustaja Raatikainen kommentoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Koponen vastaa Razmyarin rasismisyytöksiin: Kun SDP:ltä puuttuu uskottava talouslinja, se näkee rasisteja jo unissa ja sängyn alla
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar arvioi Iltalehden haastattelussa uskovansa, että perussuomalaiset tulevat tekemään vaalien alla rasistista kampanjaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää puheita hämäyksenä.

Demarit menettävät työläisäänestäjiään ruotsidemokraateille – vaikeneminen maahanmuutosta johtaa joukkopakoon
Sosialidemokraattinen puolue on Ruotsissa menettänyt huomattavan osan perinteisistä työläiskannattajistaan. Virta on vienyt ruotsidemokraatteihin, joka tänään kilpailee suurimman työväenpuolueen asemasta. Syynä puolueen vaihtoon näyttäisi tutkijoiden mukaan olevan demareiden näköalattomuus ja maahanmuuttoon liittyvien ongelmien väistely.















