Artikkeli kuva

Maavoimien esikunta Mikkelissä 19. syyskuuta 2024. / LEHTIKUVA

Strandman iloitsee Naton alaesikunnan sijoittumisesta Mikkeliin – merkittäviä positiivisia talousvaikutuksia koko Etelä-Savon maakunnan alueelle

27.09.2024 |12:32

Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman on iloinen uutisesta, jonka mukaan Naton alaesikunta tullaan sijoittamaan Mikkeliin. Alaesikunnan saapumisella tulee Strandmanin mukaan olemaan merkittäviä vaikutuksia koko Etelä-Savon alueelle.

Osaltaan Naton alaesikunnan sijoittaminen Mikkeliin kansainvälistää Etelä-Savon maakuntaa, ja toisaalta se tuo sekä työtä että toimeentuloa ja parantaa sotilaallista huoltovarmuutta, uskoo mikkeliläinen kansanedustaja Jaana Strandman.

– Alaesikunnan positiiviset taloudelliset vaikutukset tulevat olemaan merkittävät ei vain Mikkelin, vaan koko Etelä-Savon maakunnan alueelle sekä koko Suomen kannalta. Mikkelin alueelle saapuu työtä tekeviä uusia asukkaita perheineen. Lisäksi alaesikunta tuo vientimahdollisuuksia puolustusteollisuudelle ympäri maan.

Strategisesti merkittävä sijainti

Mikkelin valitseminen alaesikunnan sijoituspaikaksi on tehty suljettujen ovien takana, mutta lopullinen valinta ei sinänsä yllätä Strandmania.

– Alaesikunnan sijoittamisella Mikkeliin on historiallisia kaikuja. Mikkeli toimi Suomen Puolustusvoimien päämajana talvisodan sekä jatkosodan aikana sekä myös sisällissodan aikana rintamalinjan siirryttyä Karjalaan.

– Siellä toimii myös Suomen Puolustusvoimien maavoimien esikunta. Strateginen sijainti on koettu nyt yhtä merkittäväksi kuin mitä se oli myös silloin. Mikkeli maakunnan keskuskaupunkina tarjoaa erinomaiset olosuhteet ja mahdollisuudet Natolle, ja toivotamme heidät lämpimästi tervetulleiksi, Strandman sanoo.

PS ARKISTO

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
3.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
6.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51
10.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää