

Suomalainen kouluruokailu innostaa maailmalla – Tavio: ”Edistää lasten tasa-arvoa”
Kansainvälisen kouluruokakoalition puheenjohtajistoon kuuluva ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio osallistui kouluruokailua edistävän koalition ministerikokoukseen Fortalezassa Brasiliassa. Suomi, Brasilia ja Ranska ovat olleet koalition puheenjohtajamaat sen perustamisesta alkaen. Ministeri Tavio on huomannut, että suomalainen kouluruokailu herättää kansainvälistä kiinnostusta.
Vuonna 2021 perustettuun kouluruokakoalitioon on liittynyt jo yli sata jäsenmaata ja yli 140 kumppania, kuten kansalaisjärjestöjä ja tiedeyhteisön edustajia. Koalition tavoite on, että kaikilla maailman koululaisilla on mahdollisuus terveelliseen ja ravitsevaan kouluruokaan vuoteen 2030 mennessä.
Vaikka koalitio on ollut toiminnassa vasta muutaman vuoden, jo melkein 80 miljoonaa lasta lisää on saatu kouluruokailun piiriin verrattuna vuoden 2020 tasoon. Mikä parasta, tuloksia on saatu aikaan suhteellisen pienillä rahallisilla panostuksilla.
– Koalition myötä kehittyvät maat ovat aiempaa enemmän ryhtyneet rahoittamaan itse kouluruokaohjelmiaan. Tämä rahoitus myös auttaa saamaan lapsia koulunkäynnin piiriin ja edistää lasten tasa-arvoa, ministeri Ville Tavio sanoo.
Kouluruokaosaaminen on yksi Suomen vahvuuksista
Tavio on ministerinä työmatkoillaan huomannut, että Suomen maksuton kouluruokajärjestelmä, joka on maailman pitkäikäisin, herättää kansainvälistä kiinnostusta.
– Kouluruokaosaaminen on yksi Suomen vahvuuksista. Olemme kartoittaneet, mitkä suomalaiset yritykset ovat tällä sektorilla aktiivisia, ja autamme avaamaan näille suomalaisille toimijoille ovia maailmalla, ministeri Tavio kertoo.
Kokousta isännöinyt Brasilia on syyskuun alussa nimetty yhdeksi Suomen vienninedistämisen prioriteettimaista. Etelä-Amerikan Mercosur-alueen ja EU:n välillä laaditaan vapaakauppasopimusta, joka valmistuessaan luo maailman suurimman vapaakauppa-alueen ja antaa mahdollisuuksia suomalaisille yrityksille.
Brasiliassa ministeri Tavio edisti suomalaisten yritysten tunnettavuutta alueella tapaamalla paikallisia ihmisiä sekä yhdeksän miljoonan asukkaan Cearán osavaltion poliittisia päättäjiä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kouluruokaosaaminen lasten tasa-arvo Kansainvälinen kouluruokakoalitio vapaakauppasopimus kouluruokailu vienninedistäminen Brasilia Ville Tavio Ranska
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kouluruokailun piirissä on maailmalla jo 418 miljoonaa lasta

Vigelius: Vasemmiston lakkoilusta laskun maksavat veronmaksajat

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Tavio: Kehitysyhteistyössä keskitytään yhä enemmän kauppaa tukevaan rahoitukseen

Kännykkäkielto kouluissa astui voimaan – Seppänen: Perussuomalaisten voitto lasten parhaaksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppäsen mielestä syksy on alkanut Suomen kouluissa paremmin kuin moni syksy aikaisemmin. Hän pitää kouluissa voimaan tullutta kännykkäkieltoa merkittävänä askeleena kohti rauhallisempaa ja oppimista tukevaa koulupäivää.
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä Vladimir Putinin mielipuolisten liittolaisten neutralointia mitenkään huonona asiana. Hän kritisoi Facebook-kirjoituksessaan vasemmiston ja kokoomuksen ulkopoliittisen johdon surua ja "kansainvälinen oikeus" -mantraa, joka nykymuodossaan suojelee roistoja, jotka päivittäin tallovat länsimaisten arvojen ja normien päälle ja nauravat kansainväliselle oikeudelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












