Suomen kolmas itsenäisyystaistelu

17.12.2012 |21:49

Sanat seuraavat lausuttiin 13.12.2012 Eduskunnan suuressa salissa, suulla kansanedustaja Pentti Kettusen:

”Tämä torstai on Suomen itsenäisyyden historian musta torstai. Tästä torstaista minä julistan alkavaksi Suomen kolmannen itsenäisyystaistelun. Kaikki te kansanedustajat, jotka olette tästä huolestuneita, tulkaa mukaan tähän Suomen kansan kolmanteen itsenäisyystaisteluun. Nyt on se hetki.

Tällä menolla, mikäli annamme tämän jatkua, Suomi menettää itsemääräämisoikeutensa, meistä tulee osa eurooppalaista liittovaltiota, ja sen jälkeen Suomen venäjänkielinen nimi tulisi kuulumaan tällä tavalla: Jevropeiska Federatsija Respublika Finlandii. Kysymyksessä on asia, joka on meidän kohtalonkysymys.”


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
4.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää