
Suomen Kuvalehti: ”Ulkomaalaistaustaiset miehet ovat yliedustettuja seksuaalirikostilastoissa – tutkijat eivät osaa sanoa, miksi
Suomen Kuvalehti liittyi perjantaina niiden viestimien joukkoon, jotka ovat alkaneet puhua maahanmuuton aiheuttamista sisäisen turvallisuuden ongelmista edes suurin piirtein niiden oikeilla nimillä. Jutun (vain tilaajille) ingressissä todetaan, että etenkin turvapaikanhakijat ovat yliedustettuina Suomen henkirikostilastoissa. Vanha meno jatkui kuitenkin jo seuraavassa lauseessa: sen mukaan epäilyt useiden lasten törkeästä hyväksikäytöstä Oulussa ja Helsingissä ovat saaneet poliitikot lupaamaan nopeita toimia, ja että ”helppoja ratkaisuja ei ole”.
Kuten Suomen Uutiset aiemmin kirjoitti, valtamediasta kuuluu maahanmuuttokriittisiä ääniä – vanhasta linjasta on poikettu ainakin neljässä isossa viestimessä. Suomen Kuvalehti otti varovaisen askeleen totuudenmukaisuuteen kertomalla avoimesti siitä, kuinka suuren osuuden seksuaalirikoksista maahanmuuttajataustaiset miehet tekevät.
– Viime vuonna lähes joka neljäs seksuaalirikoksista epäilty oli ulkomaalainen. Alaikäisiin kohdistuneissa tapauksissa joka viides. Tilastojen kärjessä ovat irakilaiset ja afganistanilaiset, toimittaja Aurora Rämö kirjoittaa jutussan.
Rämö toteaa myös, että ”syitä ja selityksiä tilastolliselle yliedustavuudelle on pohdittu paljon. Varsinaisia tutkimuksia on tehty hyvin vähän”. Väite pitää sinänsä paikkansa. Yhtä ilmeistä syytä ja selitystä Rämö ei kuitenkaan mainitse koko jutussa lainkaan. Palataan siihen tämän jutun lopussa.
Ulkomaalaistaustaisille useammin ehdottomia vankilatuomioita
Rämö toteaa jutussaan mielenkiintoisen seikan, joka on jäänyt maahanmuuttokriittisissäkin piireissä vähälle huomiolle:
– Jostain syystä kuitenkin ulkomaalaistaustaiset toimitaan raiskauksista huomattavasti suomalaistaustaisia useammin ehdottomaan vankeuteen.
Syy voisi tietysti olla esimerkiksi se, että ulkomaalaistaustaiset tekijät syyllistyvät törkeämpiin, raaempiin tekoihin silloinkin, kun rikosminike on sama. Toisin sanoen perussuomalaistenkin usein siteeraamat tutkimukset eräiden maahanmuuttajaryhmien yliedustuksesta seksuaalirikostilastoissa saattvat jopa aliarvioida tätä yliedustusta. Mitä törkeämpi teko, sitä todennäköisemmin tekijä on maahanmuuttaja.
Toimittaja Rämö viittaa siihen ainoaan tutkimukseen, jossa on pyritty analysoimaan maahanmuuttajataustaisten miesten yliedustusta rikollisuustilastoissa. Kyse on tutkimuksesta, johon on viitattu vaihtoehtomediassa ja somessa lukemattomia kertoja, mutta valtamediassa ani harvoin.
– Kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutti tarkasteli vuonna 2014, miten ikä ja sukupuoli selittävät maahanmuuttajien rikollisuutta neljässä rikostyypissä: pahoinpitelyissä, ryöstöissä, varkauksissa ja raiskausrikoksissa. Samalla tutkittiin tulotason ja asuinpaikan vaikutusta, Rämö kertoo.
Yksi tutkimuksen tekijöistä, yliopistotutkija Martti Lehti kertoi Suomen Kuvalehdelle, että iän, sukupuolen tulotason ja asuinpaikan selitysarvo on muiden rikostyyppien osalta melko suuri, muttei tyhjentävä.
– Iän, sukupuolen ja sosiaalisten syiden vaikutus pyritään poistamaan, jotta luvut olisivat kuvaavampia. Sitä kutsutaan vakioinniksi. Suomeen tulleissa, erityisesti irakilaisissa ja afganistanilaisissa, kun on nuoria miehiä suhteellisesti paljon, Rämö kuvailee tutkimusmenetelmää.
Seksirikoksia ei selitä mikään muuttuja yhtä hyvin kuin lähtömaa
Lehti kuitenkin toteaa, että juuri raiskauksissa näiden muiden tekijöiden vaikutus oli erittäin pieni.
Tähän asti mennään kuten maahanmuuttokriittisissä keskusteluissa on totuttu faktapohjaisesti argumentoimaan. Mutta sitten SK:n toimittaja Rämö tekee radikaalin johtopäätöksen lähes olemattomalla aineistolla. Rämö väittää, että kulttuurieroilla, joita ”perussuomalaiset toistelevat ja joihin syyrialaismies vetosi hovioikeudessa, ei vaikuttaisi olevan suurempaa merkitystä. Maahantulon muodolla näyttäisi olevan enemmän vaikutusta kuin lähtömaalla”.
– Ne maat, joista tullaan pakolaisstatuksella, ovat aika korkealla tilastoissa. Sieltä, mistä maahanmuutto on pääasiassa työperäistä, myös Afrikan maista tulevilla, rikollisuusluvut ovat matalat”, Lehti totesi Suomen Kuvalehdelle.
Pakolaisstatuksella Suomeen tulee nuoria miehiä sankoin juuri niistä maista, joissa valtauskontona on islam ja sharia on lainsäädännön ja moraalin perusta koko yhteiskunnassa. Työperäinen maahanmuutto tulee Suomeen pääasiassa ei-islamilaisista maista.
Uskontoon pohjautuvat kulttuurierot ovat siten tilastotiedon perusteella edelleen perustelluin hypoteesi, vaikka se pyritään yhä kieltämään tosiseikoista huolimatta. Suomen Uutiset kirjoitti jo vuosia sitten islamiin liittyvästä denialismista, jossa yritetään loputtomiin keksiä vaihtoehtoisia hypoteeseja ilmeisimmän selitysmallin tilalle.
Toisaalta turvapaikanhakijoiden määrän vähentäminen näyttäisi ennaltaehkäisevän rangaistuksia riippumatta siitä, kuinka suuri rooli uskonnolla tai kulttuurilla rikosaktiivisuuteen on – jos kerran nimenomaan turvapaikanhakijat ennemmin kuin muut maahanmuuttajat syyllistyvät useammin seksuaalirikoksiin.
Julkisuudessa on arvailtu, että kysymys voisi olla traumoista, pitkistä vastaanottokeskuksissa vietetyistä ajoista, perheestä erossa olemisen aiheuttamasta sosiaalisen kontrollin puutteesta, Suomen Kuvalehti toteaa.
– Syistä voi esittää mitä tahansa hypoteeseja, ja suurimmaksi osaksi ne ovat ihan järkeenkäypiä. Mutta asiaa kannattaisi tutkia ennen kuin ryhdytään tekemään ehkäisysuunnitelmia, totesi Lehti SK:lle.
Ulkomaalaisten ja kantasuomalaisten raiskaukset
SK:n artikkelissa viitataan myös usein kuultuun argumenttiin, jonka mukaan ulkomaalaisten tekemiin raiskauksiin suhtauduttaisiin jotenkin eri tavoin kuin suomalaisten tekemiin.
Tähän väitteeseen vastasi hyvin Professorin Ajatuksia -blogin anonyymi kirjoittaja:
Syyn ensimmäinen osa on yksinkertaisesti se, että suomalaiset seksuaalirikolliset meillä on joukossamme joka tapauksessa. Ja heidän tekonsa ovat aivan yhtä tuomittavia ja kohtelun oikeudessa tulee olla täsmälleen samanlaista kuin ulkomaalaisten, eli seurausten pitää olla riippumattomia uskonnosta, ihonväristä tai äidinkielestä.
Syyn toinen osa on puolestaan se, että ulkomaalaisia seksuaalirikollisia meillä on ainoastaan, mikäli heitä muuttaa maahamme. Ja se taas on suorassa yhteydessä Suomessa harjoitettuun maahanmuuttopolitiikkaan eli muualta tulevien rikollisten lukumäärään me voimme vaikuttaa helposti – toisin kuin kantaväestöön kuuluvien.
Helppoja ratkaisuja siis on olemassa, toisin kuin Suomen Kuvalehti jutussaan antaa ymmärtää. Maahanmuuton vähentäminen ei edes maksa mitään, vaan vähentää dramaattisesti julkisen talouden taakkaa ja kestävyysvajetta, kuten Suomen Perustan tutkimus osoittaa.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Huhtasaari kyseenalaistaa Ylen toimitusjohtajan palkan: ”Presidenttikin saa vähemmän”
Useat perussuomalaisten kansanedustajat vaativat Ylen toimitusjohtajan palkan kohtuullistamista. Laura Huhtasaaren tekemässä toimenpidealoitteessa, jonka ovat allekirjoittaneet Antti Kangas ja Mira Nieminen, verrataan Ylen johdon palkkatasoa tasavallan presidentin palkkioon. Kansanedustajat katsovat, että presidentin tehtävä on vastuultaan huomattavasti vaativampi, mutta siitä maksetaan vähemmän kuin Ylen pomolle.













