Artikkeli kuva

Kuvakaappaus verkkouutisten sivuilta

Suomen Uutisten kommentointi pysyy auki

03.09.2015 |20:51

Neljä suurta suomalaista tiedotusvälinettä ilmoitti tiistaina sulkevansa kommentointimahdollisuuden kokonaan tai osittain uutisista, jotka käsittelevät muun muassa maahanmuuttoa. Suomen Uutiset ei lähde mukaan keskustelun rajoittamiseen. Kommentointi pysyy auki kaikkien aiheiden osalta.

Kommentoinnin sulkivat Helsingin Sanomien Nyt.fi, MTV, Iltalehti sekä Verkkouutiset. Ratkaisua perusteltiin asiattomien kirjoitusten määrällä sekä toimitusten resurssipulalla.

Suomen Uutiset haluaa tehdä sisältöä yhdessä lukijoidensa kanssa. Jos vapaa kommentointi estettäisin, tämä kävisi mahdottomaksi. Verkkokommentointi on monelle kansalaiselle kriittisen tärkeä osallistumisväylä yhteiskunnalliseen keskusteluun, ja kommentit ovat toimitukselle parhaimmillaan erinomainen uutislähde.

Vastuu verkkokeskustelun asiallisuudesta on kaikilla osapuolilla. Suomen Uutisen keskusteluja moderoidaan kuten tähänkin asti ja asiattomuudet poistetaan. Tämä ei kuitenkaan tarkoita kritiikin vaientamista. Rakentava kritiikki on arvokkainta mahdollista palautetta.

Matias Turkkila
Päätoimittaja


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari

29.04.2026 |10:42
5.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää