

Tohtori Abdullatif Al-Mahmood Helsinkiin suunnitellun palvelu-, dialogi- ja moskeijahankkeen tiedotustilaisuudessa Helsingissä perjantaina 8. joulukuuta 2017. / SU
Suomessa asuu vain 6 Bahrainin kansalaista, silti suurmoskeijaa perustellaan maiden välisillä suhteilla – PS-päättäjä ei niele selityksiä
Kaupunkiympäristölautakunnassa perussuomalaisia edustava Nuutti Hyttinen kävi perjantaina kuuntelemassa suurmoskeijahankkeesta järjestettyä tiedotustilaisuutta. Hankkeen rahoituskuvioiden epämääräisyys sekä oudot perustelut hämmästyttivät ekonomitaustaista Hyttistä suuresti. Suomen Uutiset haastatteli Hyttistä tuoreeltaan tiedotustilaisuuden jälkeen.
– Minun mielestäni koko hanke on kokonaisuudessaan jokseenkin epäilyttävä. Siihen liittyy valtava määrä avoimia kysymyksiä. Ei kaikkein vähiten sen takia, että miksi Bahrain on tässä mukana. Tilaisuudessa kuultiin, että Suomessa asuu 6 Bahrainin kansalaista. Minkä takia tällaiselle joukolle tarvitaan suurmoskeija, Hyttinen kysyy.
– Kyllä tämän hankkeen tarkoitus on palvella jotain ihan muuta kuin Suomen ja Bahrainin välistä yhteistyötä, vaikka asia näin tilaisuudessa esitettiin.
– Tiedotustilaisuuden tavoitteena oli ilmeisesti selittää hankkeeseen liittyvät epäselvyydet parhain päin, mutta ainakin minulle tilaisuus herätti enemmän kysymyksiä kuin antoi vastauksia, Hyttinen pohti.
Nuutti Hyttinen puhuu suurmoskeijahankkeesta. 2 min 31 sek. Jos video ei näy kunnolla, katso se täältä.
Oasis-säätiön koollekutsumassa tiedotustilaisuudessa olivat median tentattavana Pia Jardi, Barhainin edustaja Abdullatif al-Mahmood, Ilari Rantakari ja Anas Hajjar. He pitivät tunnin mittaisessa tilaisuudessa alustuksen ja vastasivat lopuksi toimittajien kysymyksiin. Tilaisuus on katsottavissa kokonaisuudessaan Suomen Uutisista.
Rahotuskuvioihin ei tullut selvyyttä
– Mielestäni hankkeen rahoitus on alusta asti ollut epäilyttävintä. Tiedotustilaisuudessa useampi henkilö kysyi, mistä rahoitus tulee. Onko Saudi-Arabia tai muslimiveljeskunta mukana? Suoraa vastausta siihen, etteivät nämä ole mukana, ei pystytty antamaan.
Hyttinen muistutti, että pelkästään rakennuksen suunnittelukilpailu maksaa 700 000 euroa.
– Siitä on saatu Suomeen 400 000 euroa, ja tilillä on 200 000 euroa, mutta tämänkään rahan alkuperään ei tullut mitään vastausta.
Bahrain on veroparatiisi
Isoin kysymys on Hyttisen mukaan edelleen se, että ketkä hankkeessa ovat rahoittajina ja miksi he antavat tähän hankkeeseen rahaa.
– Sen asian selvittämistä ei ainakaan helpota se, että pankkitili, jonne lahjoituksia on tarkoitus ottaa vastaan, sijaitsee Bahrainissa. Bahrain on EU:n mukaan yksi pahimmista veroparatiiseista koko maailmassa. En usko, että jos tili on Bahrainissa, sieltä saataisiin vastauksia missään vaiheessa.
Shiiamuslimit eivät mukana hankkeessa
– Mutta edes se, että hankkeen olisi tarkoitus palvella kaikkia muslimeita Suomessa, ei ole millään tavalla sanottua. Tiedotustilaisuuden perusteella näin ei myöskään ole. Tilaisuudessa kysyttiin, onko shiia-muslimit otettu tähän mukaan, jotta hanke palvelisi kaikkia Suomen muslimeita kuten on esitetty. Hankkeen keskeinen puuhahenkilö Pia Jardi sanoi suoraan, etteivät shiiat ole tässä mukana, vaan he ovat erillinen uskonnollinen yhteiskuntansa.
– Eli ensinnäkään hanke ei palvele kaikkia muslimeita, eikä meillä ole mitään tietoa siitä, kuka hanketta viime kädessä rahoittaa. Ainakaan näillä tiedoilla ei ole mitään syytä siihen, miksi kukaan haluaisi tukea tätä hanketta tai edistää sen toteuttamista etenkään suomalaisten veronmaksajien rahoilla millään tavoin, Hyttinen summaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin moskeijahankkeen vetäjät jättävät omatkin velkansa maksamatta – toisella ulosotossa yli 30 000 euroa

Rantanen: Helsingin suurmoskeijahanke etenee veronmaksajien rahoilla – ”Vedättämisen makua”

PS-valtuutettu käynnisti kuntalaisaloitteen: Helsinkiläiset äänestämään suurmoskeijasta – hanke herättänyt laajasti vastustusta

Bahrainin edustaja kommentoi suurmoskeijahanketta – katso tiedotustilaisuus kokonaisuudessaan (video)

Suurmoskeijahankkeen vetäjillä edelleen ulosottosotkuja: Vouti karhuaa Pia Jardilta 24 851 euron velkoja

Muslimimaat hakevat jalansijaa lännestä: Ruotsin moskeijat pystytetään usein vanhoillisten öljymaiden ja Turkin rahoilla
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.












