

Supo ei näe ongelmaa väestönvaihto-sanan käytöstä politiikassa, kun sillä tarkoitetaan väestörakenteen muutosta
Suomen valtamedia, etunenässä Yle ja Helsingin Sanomat, on viime päivinä vouhkannut hartaasti väestönvaihto-sanasta ja sen eri variaatioista. Tässäpä vielä kerran tiedoksi kaikille salaliitoista kiinnostuneille toimittajille: väestönvaihdosta tai väestönvaihdoksesta puhuminen politiikan kontekstissa ei yleensä tarkoita mitään kamalaa. Sanalla voidaan simppelisti vain kuvata väestörakenteessa tapahtuvaa demografista muutosta.
Helsingin Sanomat julkaisi sunnuntaina laajan artikkelin tästä on kyse -julistuksineen. Tekstissä pyritään sitkeästi yhdistämään perussuomalaisia väkivaltaiseen ääriajatteluun. Jutussa korostetaan, että väestönvaihtoteoria on salaliitto – ja että suojelupoliisin (Supo) mukaan teoria kytkeytyy äärioikeistolaiseen terrorismiin.
Juttu on osa hesarin viime aikojen PS-vastaista informaatiovyörytystä. Hesari muun muassa vihjailee perussuomalaisten ministerien Mari Rantasen, Riikka Purran ja Leena Meren kytkeytyvän ääriajatteluun heidän vanhojen kirjoitustensa vuoksi. PS-ministerit ovat selvästi kiistäneet uskovansa salaliittoihin.
Supon pomo toppuutteli jo toissa vuonna
Hesarin jutun kauhukuvamaalailun romuttamiseen tarvitaan vain yksi tviitti, ja siitä syystä tviittiä ei olekaan otettu mukaan väestönvaihto-juttuun. Supon päällikkö Antti Pelttari ampui alas jo 2021 huolet ja väitteet siitä, että se olisi huolissaan suomalaisista poliitikoista tai näiden käyttämistä yksittäisistä sanoista.
Vuosikirjaamme liittyvään keskusteluun seuraava tarkennus. Supon kiinnostus väestönvaihtoteoriaan liittyy tilanteisiin, joissa sitä käytetään äärioikeistolaisessa terroristisessa ajattelussa oikeutuksena terroristisen väkivallan käyttöön. #terrorismi
— Antti Pelttari (@pelttariantti) March 23, 2021
Supon tehtävä on kansallisen turvallisuuden suojaaminen. Jos se pitäisi yksittäisten ”väestönvaihto”-sanan käyttäjiä turvallisuusuhkana, se puuttuisi tällaiseen toimintaan. Mutta se ei puutu. Supo erikseen on siis ilmoittanut johtajansa suulla, ettei sitä kiinnosta, jos joku sattuu sanomaan sanan ”väestönvaihto”.
Kuten useimmille sukankuluttajille on tähän mennessäkin ollut selvää, väestönvaihdosta tai väestönvaihdoksesta puhuminen politiikan kontekstissa ei yleensä tarkoita mitään kamalaa. Sanalla voidaan yksinkertaisesti vain kuvata väestörakenteessa tapahtuvaa demografista muutosta. Esimerkiksi Espoossa maahanmuutto ja maahanmuuttajaperheisiin syntyneet lapset ovat muuttaneet Espoon väestörakennetta nopeasti ja selvästi.
Supon kanta ei ole muuttunut
Suojelupoliisi palaa väestönvaihto-sanan käyttöön juuri julkaistussa Ilta-Sanomien artikkelissa, jossa Supo korostaa, että toisistaan pitää erottaa poliittisen retoriikan taso ja väkivallan perusteleminen kyseisellä teorialla. Supo tarkasteleekin nimenomaan toimintaa, jossa väestönvaihtoteoriaa käytetään äärioikeistolaisessa terroristisessa ajattelussa oikeutuksena terroristisen väkivallan käyttöön.
Supolta kysytään, millaisia vaikutuksia kärkipoliitikkojen viittauksilla väestönvaihtoteoriaan voi olla Suomessa. Vastaus sisältää saman tiedon, kuin suojelupoliisin päällikkö Pelttari jo toissa vuonna toi esille: viittaukset väestönvaihtoon tai demografisiin muutoksiin poliittisen retoriikan tasolla ovat eri asia kuin terroristisen väkivallan perusteleminen kyseisellä teorialla.
Salaliittojen pyörteisiin uppoutuneille Helsingin Sanomien ja Ylen toimittajille on syytä lopuksi kerrata miten asiat ovat: viittaukset väestönvaihtoon tai demografisiin muutoksiin poliittisen retoriikan tasolla ovat täysin eri asia kuin terroristisen väkivallan perusteleminen väestönvaihtoteorialla. Toisistaan siis pitää erottaa poliittisen retoriikan taso ja väkivallan perusteleminen kyseisellä teorialla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliittinen retoriikka hysteria väestönvaihdos demografinen muutos Salaliitto väestörakenne antti pelttari Ilta-Sanomat Riikka Purra Helsingin Sanomat Leena Meri Suojelupoliisi Mari Rantanen Yle media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Veronika Honkasalo painaa menemään vielä tavanomaistakin härömpää settiä – “juuri vahvistit”

Supon johto ei ole huolissaan väestönvaihto-sanan käyttäjistä – HS levittää tarkoituksella päinvastaista tietoa

Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa, mutta jossain vaiheessa sitä ei voi enää pysäyttää

Muistatko Koulukoneen? Se kertoo osaltaan Suomen väestönrakenteen nopeasta muutoksesta – pääkaupunkiseudulla ulkomaalaistaustaisten kasvu erityisen voimakasta

Viktor Orban huolissaan eurooppalaisten alhaisesta lapsiluvusta: ”Toivottomuudesta tulee itsensä toteuttava ennustus”

Teemu Keskisarjan kolumni: Väestönvaihto ei ole teoria vaan käytäntö

Väestönvaihto – pelkoa lietsova salaliittoteoria vai sittenkin tarkka tilannekuva menossa olevasta kehityksestä?
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.
