
Syrizan johto kestää – tarvitsee silti kumppanin
Perjantaina julkaistujen mielipidemittausten mukaan Kreikan ennenaikaiset parlamenttivaalit voittaisi Syriza 29,6 prosentin kannatuksella. Toisena oleva Uusi demokratia saavuttaisi 26,4 prosentin potin. Mielipidetiedustelut julkaistiin ANT1-televisiokanavalla.
Molemmat kärkipuolueet ovat lisänneet kannatustaan viime mittauksesta, joskin Syriza hieman enemmän. Piikkipaikkaansa tukevoittanutta Syrizaa kannatti edellisessä vertailukelpoisessa mittauksessa 28,1 prosenttia vastaajista, kun Uusi demokratia saavutti 25,1 prosentin suosion.
Syrizan kannatus ei kuitenkaan riitä yksin enemmistöhallitukseen. Tuohon tarvittaisiin hieman yli 36 prosentin kannatus. Toisen tuoreehkon mielipidemittauslaitoksen tekemässä kyselyssä Syriza nappaisi 31,5 prosentin äänisaaliin.
Mielipidemittausten mukaan muut kolmen prosentin vaalikynnyksen ylittäjät olisivat Stavros Theodorakiksen luotsaama Joki-puolue (5,6 prosenttia), äärioikeistolainen Kultainen sarastus (5,5 prosenttia) kommunistien KKE (5,0 prosenttia), sekä sosialidemokraattinen Pasok (3,8 prosenttia).
Riippumattomat kreikkalaiset (Anel) ja edellisestä hallituksesta eronnut Demokraattinen vasemmisto (Dimar) olisivat täpärästi jäämässä äänikynnyksen alle. Puolueiden kannatukset olivat 2,7 ja 2,6 prosenttia.
Syrizalla vähän vaihtoehtoja
Mikäli vain neljä pienempää puoluetta saa parlamenttipaikkoja, ei Syrizalla ole vaihtoehtoja valita hallituskumppania. Kommunistit ovat sanoneet kieltäytyvänsä yhteistyöstä riippumatta siitä, voittaako vaalit Syriza tai Uusi demokratia.
Kultaista sarastusta taas kukaan muu ei huoli hallituskumppanikseen. Pasok on kärsinyt kovan luokan loikkauksista, eikä puolueen kohtalosta voida vielä sanoa mitään varmaksi. Pasok on kuitenkin ollut kuitenkin Uuden demokratian hallituskumppanina toteuttamassa säästötoimia, joita Syriza vastustaa.
Jäljelle jää Joki-puolue, jonka puheenjohtaja Theodorakis kertoi, ettei hän lähde uhkapelaamaan Kreikan euroerolla. Hän väläyttää jopa suuren koalition hallitusta, johon kuuluisi kaksi suurta puoluetta: Syriza ja Uusi demokratia.
Syriza on edelleen äänekkäästi vaatinut Kreikan velkojen leikkauksia, mutta Theodorakis lähtisi hakemaan huojennuksia korkeintaan pidempien laina-aikojen ja korkojen alentamisen kautta.
Äänikynnys ratkaisee
Anel voisi muuttaa tilannetta, mikäli puolue onnistuisi nousemaan äänikynnyksen yli. Anelin puheenjohtaja Panos Kammenos toimi Syrizan johtajan Aleksis Tsipraksen kanssa yhteistyössä presidentinvaalien aikana, ja puolue voisi suostua Syrizan kanssa yhteishallitukseen.
Muussa tapauksessa Syrizan on taivuttava velkaleikkaustavoitteistaan, tai maahan on muodostumassa pattitilanne. Uusintavaalejakaan ei voida laskea pois, jos hallitusta ei saada muodostettua. Uusintavaalit todennäköisesti hermostuttaisi markkinoita vain entistä enemmän.
Aiemman Euroopan komission puheenjohtaja José Manuel Barroson ex-neuvontantaja Philippe Legrain toteaa kirjoituksessaan, että Syrizan velkaleikkaustavoite on oikea. Legrain suhtautuu varauksella Syrizan muihin tavotteisiin.
Saksan hallituksen sosialidemokraattien taholta kerrotaan, ettei Saksalla ole varaa päästää Kreikkaa eroamaan eurosta, ja että koko ajatus on ”tulella leikkimistä”.
HENRI MYLLYNIEMI
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää