

PS ARKISTO
Taloustieteen emeritusprofessori Virén valtioneuvoston EU-elvytyspaketin saldosta: ”Suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että elvytysvaikutus on nolla”
Taloustieteen emeritusprofessori Matti Virén hämmästelee Puheenvuoro-blogissaan konkretian puutetta valtioneuvoston lähes 300-sivuisesta teoksesta: Suomen kestävän kasvun ohjelma. Hän epäilee, että teos on paikoittain kopioitu hallituspuolueiden omista puolueohjelmista. Tekeleen varsinainen pihvi on yhdeksässä viimeisessä sivussa, joissa esitetään ensi kertaa edes jonkinlaisia laskelmia elpymisvälineen kansantaloudellisista hyödyistä. Ne ovat mitättömän pienet paketin hintaan nähden.
Matti Virén kirjoittaa, että EU:n elpymisvälineen tuoma taloushyöty näkyy vain numeroiden huolellisella lukemisella. Hän kiinnittää huomiota taulukkolukuihin, joissa bruttokansantuotteen ero havaitaan tämän ja ensi vuoden aikana. Lisäystä lukuihin kertyy yhteensä 0,4 prosenttiyksikköä.
Työllisyysaste kasvaisi elpymisvälineen käytön myötä vuosina 2021-23 niin ikään 0,4 prosenttiyksikköä. Ennusteet eivät ylety tämän pidemmälle.
– Suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että elvytysvaikutus on nolla, Virén pamauttaa.
Summanmutikassa hyväksytty paketti
Virén ihmettelee sitä, ettei hallitus ole tilannut laskelmia paketin vaikutuksista parhailta asiantuntijoilta. Suomi on kuitenkin paketin nettomaksaja.
– Viimeistään nyt on varmaan käynyt selville, että elvytyspaketin taloudellista vaikutuksista ei ole tehty mitään asianmukaista tutkimusta. Hallitus on aikoja sitten hyväksynyt paketin, eikä päätöksen tueksi silloin tarvittu mitään selvityksiä tai tutkimuksia.
Valtioneuvoston laskelmat nojaavat vahvasti niin sanottuun finanssipoliittiseen kertoimeen. Tämä tarkoittaa panoksen ja tuloksen välistä hyötysuhdetta. Virénin mukaan esitetty kerroinmalli on alkeellinen, eivätkä se edes heijasta kovin hyvin Suomen talouden oloja.
Mitä laskulle tehdään?
Elpymisvälineen tarpeellisuutta on alleviivattu väitteellä, jonka mukaan pandemiakriisin keskellä tarvitaan elvytystä. EU-maat ovat saaneet komissiolta vapauden olla välittämättä budjettien alijäämäsäännöistä pandemian vuoksi. EU-maat ovatkin elvyttäneet talouksiaan varsin runsaskätisesti.
Joissain EU-maissa ennen koronaelvytystä koholla olleet velkamäärät ovat aiheuttaneet mitä ilmeisimmin huolta, koska tähän elpymisväline pureutuu huomattavasti tehokkaammin kuin Suomen talouden elpymiseen. Se ohjaa rajusti velkaantuneille EU-maille niiden budjettien ulkopuolelta eräänlaista ylimääräistä rahaa, mikä ei näy siten näiden maiden velkaantuneisuustilastoissa.
Suomen toimiessa jälleen kerran nettomaksajana, tarkoittaa se myöhempää sopeutustarvetta. Myöhemmin tuleva lasku pitää maksaa.
Ohjelman sivulla 288 (juuri ennen taulukkoa) todetaan: ”Jos elvytyksen jälkeen seuraa julkisen talouden sopeutustoimia eli veronkorotuksia ja/ tai julkisten menojen leikkauksia, on näillä vastaavasti negatiivinen vaikutus BKT:hen ja työllisyyteen.”
Työllistämistoimien hyvät vaikutukset voivat onnistuessaan toki heijastua pidemmällekin kuin mihin ennustejakso yltää.
Sivun 290 lopussa todetaan: ”Voidaan pitää hyvin epätodennäköisenä, että nyt suunnitellut elvytystoimet johtaisivat niin merkittävään tuottavuuden ja työllisyyden kasvuun, jotta julkisen talouden kestävyys olennaisesti kohentuisi.”
– Viimeaikainen tutkimus on osoittanut, että tulevat veronkorotukset ovat samalla tavalla efektiivisiä kuin ”nyt” toteutuvatkin korotukset. Päivänselvää on tietenkin, että kokonaisvaikutus on vahvasti negatiivinen, Virén hahmottaa elpymispaketin kokonaisvaikutuksia.
Siltarumpupaketti
Virén kritisoi elpymispaketin varojen kohdentamista. Hän kysyy, miten rahanpesun estäminen elvyttää pandemiasulkujen moukaroimaa taloutta.
– Paketilla ei ole tarkoitus elvyttää, vaan hankkia kannatusta eri puolueiden, etujärjestöjen ja muiden lobbareiden keskuudessa, Virén toteaa.
– Mitä esimerkiksi seuraava liirum-laarum tarkoittaa: ”Vahvistetaan työmarkkinoiden toimivuutta ja kohtaantoa ottamalla kaikki työvoimapotentiaali käyttöön. Kilpailukyvyn vahvistamiseksi lisätään Suomen houkuttelevuutta kansainvälisille osaajille. Työuria pidennetään edistämällä työelämässä olevien työkykyä ja jaksamista”? Minkä puolueen vaaliohjelmasta tämä on poimittu?
Markkinataloudesta hylkiö
Virénin mielestä elpymispaketti kammoksuu markkinatalouden oppeja. Mikään ei tunnu onnistuvan ilman valtion ja EU:n väliintuloa.
– Jotenkin koko ohjelmasta huokuu epäusko – sanoisiko halveksunta – markkinataloutta kohtaan.
– Työntekijät eivät löydä työpaikkoja ilman, että heidät viedään kädestä pitäen rekrytoijan puheille, Virén toteaa.
Elvytyspaketissa jaossa olevat rahat jakavat yritykset kahteen osaan: toiset saavat tukea, toiset eivät saa. Virén vihjaakin, että lähes 300-sivuinen teos voisi hyvin toimia tukirahojen hakuoppaana.
– Kestävän kehityksen -ohjelmasta voi katsoa ne tiuhaan esiintyvät hakusanat ja fraasit, joilla rahaa irtoaa. Nyt vaan kaikki luukulle, hän kannustaa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen taloudellinen hyöty EU-jäsenyydestä ja sisämarkkinoista – vaiko sittenkin haitta? Professori Virén avaa populistista hokemaa sisämarkkinahyödystä

Eduskunta ei ole vielä edes hyväksynyt EU-elvytyspakettia – vihreät ministerit ja valtiovarainministeri Vanhanen mehustelevat jo, miten rahat törsätään

Halla-aho: EU-elvytyspaketti ei jää kertaluonteiseksi – ”Vain Suomessa päättäjät pettävät itseään tai ainakin kansalaisia”

Euroopan unioni siirtyy yhteiseen velkaan ja liittovaltion suuntaan – ”Puheet Suomen viennin elvyttämisestä EU-paketilla ovat pötyä”

PS: Suomen on torjuttava EU:n tukipaketti – ”Raja on tullut vastaan ja jonkun on näytettävä esimerkkiä”

PS kyselytunnilla: Hallituksen politiikka on teollisuusvihamielistä

EU:n elvytysrahat lentämässä taivaan tuuliin – Koponen: ”Tämä on täyttä hulluutta”

Antikainen: Huijasiko pääministeri Marin Suomen osaksi tulonsiirtounionia?

Koponen: Espanjalaisia palkitaan laiskuudesta ja saamattomuudesta – suomalaisten kärsiessä koronapandemian ja rajoituksien vaikutuksista
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.