

KUVAKAAPPAUS/SKP
Tampereen kaupunki tekee politiikkaa tilavuokrauksissa – vasemmistolaiset esiintyjät kelpaavat puhujalavalle, perussuomalaiset eivät
Tampereen Perussuomalaisten puheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu Antti Moisander on jo useampana vuonna peräkkäin törmännyt poliittisesti selvästi eriarvoistavaan toimintaan Laikunlavan esiintymislavan tilavuokrauksessa. Perussuomalaisia ja esimerkiksi kristillisdemokraattien edustajia ei lavalle ole puhumaan päästetty, mutta vasemmistopuolueilla samaa ongelmaa ei näytä olevan.
Vappuna 2022 Tampereen kaupunginvaltuutettu Antti Moisander tiedusteli Laikunlavan varausta Tampereen Perussuomalaisten vapputapahtumaa varten. Silloin tilavuokrauksesta vastaava kaupungin työntekijä vastasi, ettei lavalla sallita poliittisia tapahtumia. Tästä syystä Tampereen Perussuomalaiset varasi toisen paikan vapputapahtumaansa varten.
– Kyseisenä vappuna sainkin kuitenkin huomata Suomen kommunistisen puolueen pitävän tapahtumaa kyseisellä lavalla. Soitin jälleen vastaavalle henkilölle, joka pahoitteli tilannetta ja kertoi varauksessa tapahtuneen virheen, Moisander kertoo.
Seuraavana vuonna SDP ja vasemmistoliitto
Vappuna 2023 perussuomalaiset eivät enää tavoitelleet Laikunlavaa vapputapahtumaansa uskoen tämän olevan kaupungin linja poliittisiin tapahtumiin lavalla. Vuoden 2023 vappuna Laikunlavalla kuitenkin nähtiin vuorostaan SDP ja lavan välittömässä läheisyydessä vasemmistoliitto perussuomalaisten ollessa syrjässä Keskustorin Ratikkakahvilan vieressä.
– Laitoin viestiä jälleen vastaavalle henkilölle ja sainkin sähköpostivastauksen sivistys- ja kulttuuripalvelujen kaupunkikulttuuriyksikön Veikko Juntuselta. Juntunen ilmoitti heidän selvittävän tarkemmin yleisiä ohjeistuksia tilavarausten suhteen, ja että he eivät ota esimerkiksi vapuksi 2024 sitovia varauksia vastaan, sanoo Moisander.
”Vain musiikkiesityksiä”
Vappuna 2024 Moisander huomasi jälleen mainoksen, jonka mukaan poliittinen puolue olisi tulossa Laikunlavalle. Moisander soitti jälleen Laikunlavan varausnumeroon, eikä vastaajalla ollut tietoa, miksi varaus oli mennyt läpi. Keskustelua käytiin kuitenkin siitä, kuinka kristillisdemokraattien tapahtuma 6.4.2024 oli siirretty juuri aiemman ei-politiikkaa-ohjeistuksen myötä pois Laikunlavalta, vaikka Laikunlava olikin ensin ehditty myöntää tapahtumapaikaksi.
– Kaupungin edustaja soitti minulle myöhemmin, ja sieltä varmistettiin, ettei politiikkaa sallita Laikunlavalla. Poliittisen puolueen varausta ei vapulta peruttaisi, mutta järjestäjien kanssa oli sovittu lavalla olevan vain musiikkiesityksiä. Minulle myös todettiin puhelussa, ettei kaupunki voi valvoa tapahtumaa, mutta voisin kuulemma itse mennä paikan päälle valvomaan tapahtuman toteutusta, Moisander kertoo.
Selvästi eriarvoistavaa toimintaa
Moisander vierailikin Laikunlavalla 1.5.2024. Suomen kommunistisen puolueen teltta ja liput oli asetettu lavan välittömään läheisyyteen. Lavalla pidettiin vain musiikkiesityksiä, mutta ainakin yhden esiintyjän välipuheet olivat varsin poliittisesti värittyneitä.
– Olen ollut nyt useampana vuonna yhteydessä kaupunkiin asian tiimoilta, ja kaupungin toiminta osoittaa selvästi eriarvoistavaa toimintaa puolueiden välillä. Perussuomalaisten varaukseen suhtauduttiin heti kysyttäessä kielteisesti, kristillisdemokraattien tapahtuma peruttiin, kun virhe huomattiin, mutta Suomen kommunistisen puolueen tapahtumaa ei peruttu edes yhteydenotosta huolimatta, Moisander huomauttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliittiset tapahtumat tilavuokraukset Veikko Juntunen kommunistinen puolue vasemmistopuolueet Eriarvoisuus Kristillisdemokraatit Antti Moisander Vappu Tampere Tampereen Perussuomalaiset Vasemmistoliitto perussuomalaiset SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Punaisen käsivarsinauhan käyttäminen viestii ikäviä kaikuja menneisyydestä

Elinkeinoministeri Rydman vaatii ay-johtajia kantamaan vastuuta: ”Eniten poliittisista lakoista kärsivät työntekijät”

Lehtinen: Vastaanottorahan pienentäminen ei ole ihmisoikeuksien viemistä

Vigelius: Vasemmisto ei ole Suomen, vaan vaalirahoittajiensa asialla
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.















