

KUVAKAAPPAUS/SKP
Tampereen kaupunki tekee politiikkaa tilavuokrauksissa – vasemmistolaiset esiintyjät kelpaavat puhujalavalle, perussuomalaiset eivät
Tampereen Perussuomalaisten puheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu Antti Moisander on jo useampana vuonna peräkkäin törmännyt poliittisesti selvästi eriarvoistavaan toimintaan Laikunlavan esiintymislavan tilavuokrauksessa. Perussuomalaisia ja esimerkiksi kristillisdemokraattien edustajia ei lavalle ole puhumaan päästetty, mutta vasemmistopuolueilla samaa ongelmaa ei näytä olevan.
Vappuna 2022 Tampereen kaupunginvaltuutettu Antti Moisander tiedusteli Laikunlavan varausta Tampereen Perussuomalaisten vapputapahtumaa varten. Silloin tilavuokrauksesta vastaava kaupungin työntekijä vastasi, ettei lavalla sallita poliittisia tapahtumia. Tästä syystä Tampereen Perussuomalaiset varasi toisen paikan vapputapahtumaansa varten.
– Kyseisenä vappuna sainkin kuitenkin huomata Suomen kommunistisen puolueen pitävän tapahtumaa kyseisellä lavalla. Soitin jälleen vastaavalle henkilölle, joka pahoitteli tilannetta ja kertoi varauksessa tapahtuneen virheen, Moisander kertoo.
Seuraavana vuonna SDP ja vasemmistoliitto
Vappuna 2023 perussuomalaiset eivät enää tavoitelleet Laikunlavaa vapputapahtumaansa uskoen tämän olevan kaupungin linja poliittisiin tapahtumiin lavalla. Vuoden 2023 vappuna Laikunlavalla kuitenkin nähtiin vuorostaan SDP ja lavan välittömässä läheisyydessä vasemmistoliitto perussuomalaisten ollessa syrjässä Keskustorin Ratikkakahvilan vieressä.
– Laitoin viestiä jälleen vastaavalle henkilölle ja sainkin sähköpostivastauksen sivistys- ja kulttuuripalvelujen kaupunkikulttuuriyksikön Veikko Juntuselta. Juntunen ilmoitti heidän selvittävän tarkemmin yleisiä ohjeistuksia tilavarausten suhteen, ja että he eivät ota esimerkiksi vapuksi 2024 sitovia varauksia vastaan, sanoo Moisander.
”Vain musiikkiesityksiä”
Vappuna 2024 Moisander huomasi jälleen mainoksen, jonka mukaan poliittinen puolue olisi tulossa Laikunlavalle. Moisander soitti jälleen Laikunlavan varausnumeroon, eikä vastaajalla ollut tietoa, miksi varaus oli mennyt läpi. Keskustelua käytiin kuitenkin siitä, kuinka kristillisdemokraattien tapahtuma 6.4.2024 oli siirretty juuri aiemman ei-politiikkaa-ohjeistuksen myötä pois Laikunlavalta, vaikka Laikunlava olikin ensin ehditty myöntää tapahtumapaikaksi.
– Kaupungin edustaja soitti minulle myöhemmin, ja sieltä varmistettiin, ettei politiikkaa sallita Laikunlavalla. Poliittisen puolueen varausta ei vapulta peruttaisi, mutta järjestäjien kanssa oli sovittu lavalla olevan vain musiikkiesityksiä. Minulle myös todettiin puhelussa, ettei kaupunki voi valvoa tapahtumaa, mutta voisin kuulemma itse mennä paikan päälle valvomaan tapahtuman toteutusta, Moisander kertoo.
Selvästi eriarvoistavaa toimintaa
Moisander vierailikin Laikunlavalla 1.5.2024. Suomen kommunistisen puolueen teltta ja liput oli asetettu lavan välittömään läheisyyteen. Lavalla pidettiin vain musiikkiesityksiä, mutta ainakin yhden esiintyjän välipuheet olivat varsin poliittisesti värittyneitä.
– Olen ollut nyt useampana vuonna yhteydessä kaupunkiin asian tiimoilta, ja kaupungin toiminta osoittaa selvästi eriarvoistavaa toimintaa puolueiden välillä. Perussuomalaisten varaukseen suhtauduttiin heti kysyttäessä kielteisesti, kristillisdemokraattien tapahtuma peruttiin, kun virhe huomattiin, mutta Suomen kommunistisen puolueen tapahtumaa ei peruttu edes yhteydenotosta huolimatta, Moisander huomauttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliittiset tapahtumat tilavuokraukset Veikko Juntunen kommunistinen puolue vasemmistopuolueet Eriarvoisuus Kristillisdemokraatit Antti Moisander Vappu Tampere Tampereen Perussuomalaiset Vasemmistoliitto perussuomalaiset SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Punaisen käsivarsinauhan käyttäminen viestii ikäviä kaikuja menneisyydestä

Elinkeinoministeri Rydman vaatii ay-johtajia kantamaan vastuuta: ”Eniten poliittisista lakoista kärsivät työntekijät”

Lehtinen: Vastaanottorahan pienentäminen ei ole ihmisoikeuksien viemistä

Vigelius: Vasemmisto ei ole Suomen, vaan vaalirahoittajiensa asialla
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











